Agustín de Iturbide

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Agustín de Iturbide

Agustín de Iturbide. Meksika Bağımsızlık Savaşı sırasında başarılı bir siyasi ve askeri koalisyon kurdu ve 27 Eylül 1821'de Mexico City'nin kontrolünü ele geçirerek, Meksika için kesin bir bağımsızlık kazandı. Ayrılıktan sonra 1821'de Meksika'nın deklare Başkanı oldu. 1 yıl sonra Meksikayı Anayasal Monarşiye çevirerek 19 Mayıs 1822'den 19 Mart 1823'e kadar hüküm sürdü. Ayrıca Meksika'nın Bayrağını Tasarlayan ilk kişi olma unvanına sahiptir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Eylül 1783 tarihinde Valladolid‘de zengin toprak sahibinin beşinci çocuğu olarak doğdu , Saints Cosmas and Damian adlı katedralde vaftiz edilerek Agustín ismini aldı. Ailesinin hayatta kalan tek erkek çocuğu olarak ailesinden kalan arazilerin başına geçti. Babası tarafından soyu Kastilya Kralı II. Juan Zamanında Basklı bir Seçkin Aileden Gelir.

Eğitimi ve askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk öğrenimi Valladolid'deki Laik bir eğitim veren Colegio de San Nicolás adlı Katolik okulunda okudu daha sonra ailesinin gözetiminde eğitimini devam etti bu sıralarda iyi bir binici olduğunu fark eden Agustin gençliğinde İspanya kraliyet ordusuna girerek önce Teğmen sonra Üsteğmen Oldu.