Adolf von Thadden

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Adolf von Thadden, 1969

Adolf von Thadden (d. 7 Temmuz 1921 - ö. 16 Temmuz 1996), aşırı sağcı bir Alman politikacıydı. Pomeranya'da toprak sahibi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Üvey kardeşi Elisabeth von Thadden, 1944'te Nazi yönetimi tarafından rejimi eleştirdiği için idam edilmişti.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Thadden, Greifenberg şehrinde jimnastik eğitimi gördüğü sıralarda, 1 Eylül 1939 tarihinde 18 yaşındayken Nazi Partisi'ne katıldı. II. Dünya Savaşı sırasında teğmen olarak görev yaptı ve çatışmalarda yaralandı.

Politik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra Alman Sağ Partisi (Deutsche Rechtspartei) ve onun halefi olan Alman Reich Partisi'nde (Deutsche Reichspartei) siyasete girdi. 1948'den 1958'e kadar Göttingen parlamentosunda meclis üyesi olarak görev yaptı. 1949'da Alman Reich Partisi'nin vekili olarak Bundestag'a (Alman Milli Meclisi) girmeyi başardı ve meclisin en genç ikinci üyesi oldu.

1961'de Alman Reich Partisi'nin lideri oldu. Alman Reich Partisi'ndeki siyasi kariyeri boyunca neo-Nazi olduğuna dair tüm suçlamaları reddetti ve kendisinin muhafazakâr bir milliyetçi olduğunu savundu. Ancak, Almanya'nın II. Dünya Savaşı'nda savaş suçları işlediğini reddettiği için bir neo-Nazi olarak hatırlandı.

Thadden, 1964'te Almanya'daki eski Alman Ulusal Halk Partisi (DNVP) üyelerini ve çeşitli sağcı siyasal grupları birleştirerek Almanya Ulusal Demokratik Partisi'nin (NPD) saflarında bir araya getirmekte öncü bir rol oynamıştır. 1967'de kurucuları arasında yer aldığı NPD'nin liderliğini Friedrich Thielen'dan devraldı. Thadden'ın önderliğinde NPD, Bundestag'a girmeyi başaramasa da bölgesel seçimlerde gücünü ortaya koyabildi. Parti liderliğini 1971'de bıraktı ve 1975 yılında ise partiden ayrıldı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Thadden, 16 Temmuz 1996'da Almanya'nın Bad Oeynhausen şehrinde 75 yaşındayken vefat etti. Thadden'in ölümünden beri İngiltere dış güvenlik Gizli Haberalma Servisi MI6'nın gizli bir ajanı olduğu iddia edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]