Holger Apfel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Holger Apfel, 2013

Holger Apfel (d. 29 Aralık 1970), aşırı sağcı Almanya Ulusal Demokratik Partisi'nin (NPD) eski genel başkanı ve 2004-2014 yılları arasında Saksonya Eyalet Parlamentosu milletvekili olarak görev yapmış Alman politikacı.

Politik kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Holger Apfel, uzun bir geçmişe dayanan politik kariyerine 1980'li yıllarda NPD'nin gençlik kolu Junge Nationaldemokraten'da faaliyet gösteren bir aktivist olarak başlamıştır. Junge Nationaldemokraten'da başlayan başarılı kariyeri onu NPD'nin lider ismi olma yoluna kadar getirmiştir. NPD, 19 Eylül 2004 tarihinde yapılan Saksonya eyalet seçimlerinde % 9.2 oy alarak parti tarihinin en büyük seçim başarılarından birini elde etti ve Saksonya Eyalet Parlamentosu'nda 12 sandalye kazandı.

2005 yılında Holger Apfel ve NPD'li vekiller Holokost kurbanlarını anmak için saygı duruşunda bulunmayı reddetti. NPD meclis grubu bunun yerine Dresden Bombardımanı'nda yaşamını yitiren Almanlar için saygı duruşunda bulunulmasını talep etti. Eyalet parlamentosunda yapılan tartışmalarda Apfel, Müttefik Devletler'i "seri katiller" olarak isimlendirerek Dresden Bombardımanı'nı Alman halkına karşı yapılan bir soykırım olarak niteledi.

Apfel, 13 Kasım 2011 tarihinde NPD genel başkanlığını Udo Voigt'tan devralmıştır ve bu görevi 19 Aralık 2013 tarihine kadar sürdürmüştür.

Almanya Federal Anayasayı Koruma Dairesi'nin incelediği belgelerde, Apfel'in, 4 Kasım 2011'de intihar eden aşırı sağcı terörist Uwe Mundlos ve polise teslim olan Beate Zschaepe ile birlikte Ağustos 1996'da Worms kentinde, neo-Nazilerin Hitler'in sağ kolu Rudolf Hess'i anmak amacıyla düzenledikleri izinsiz bir yürüyüşe katıldığı tespit edilmiştir. Apfel, Almanya'da göçmenlere karşı saldırılarda bulunan ve 9 göçmeni katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüyle ilişkisi olduğu iddialarını yalanlamıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Apfel, NPD kadınlar kolu Ring Nationaler Frauen'in lideri Jasmin Langer (d. 1983) ile evlidir ve 3 çocuk babasıdır.