Beylerbeyi, Üsküdar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°02′34″K 29°02′24″D / 41.04278°K 29.04°D / 41.04278; 29.04

Beylerbeyi
Beylerbeyi Sarayı
Üsküdar'ın İstanbul'daki konumu
Üsküdar'ın İstanbul'daki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Üsküdar
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 5,877 [1]
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu
34676
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Beylerbeyi, Boğaziçi'nin Anadolu yakasında, Kuzguncuk ile Çengelköy arasında yer alan semt. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün Anadolu yakasındaki ayaklarının hemen dibinden başlayarak sahil boyunca ve tepelere doğru uzanır. 1960'a kadar Üsküdar İlçesi'ne bağlı bir bucak iken, 1960'tan sonraki idari değişiklikler sırasında bucak olmaktan çıkmış, mahalle olarak doğrudan Üsküdar İlçesi'ne bağlanmıştır.

Günümüzde, semt olarak, güneyde Deniz Astsubay Hazırlama Okulu'nu da içeren askeri tesislerden ve Beylerbeyi Sarayı'ndan, kuzeyde Çengelköy yönünde, Havuzbaşı'na kadar giden sahil şeridini ve bu şeridin doğusundaki yamaçlar üzerindeki yerleşmeyi içerir.

Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında halkı tarafından yardım yollanmıştır. Eskiden bulunan gayrimüslim sayısı şimdi belki de yok derecede azdır. Beylerbeyi'ndeki tarihi eserler yıllar geçtikçe yok olmaya yüz tuttuğundan dolayı ortadan kalkmıştır. Tarihi Bizans zamanından kalma kilisenin yerine apartmanlar dikilmiş, surların etrafına gecekondular inşa edilmiş ve üzerlerine araba park edilmiştir. Bu durum günümüzde de devam etmektedir. Cadde ve sokaklarında yıkılmış ya da harabeye dönmüş olan eski konaklar bulunmaktadır. Yıllar geçtikçe Beylerbeyi'nde yaşayan insan profili değişmiş, gerçek Beylerbeyliler de ortadan kalkmışlardır. Şu anki Beylerbeyi yaşamının eski haliyle hiçbir bağlantısı neredeyse kalmamıştır.

Beylerebeyi'de oturmuş olan ünlü insanların arasında Mehmet Akif Ersoy, Asaf Halet Çelebi, Haldun Taner, Zeki Müren, Hacı Ömer Sabancı gibi isimler yer almaktadır.

Haldun Taner Bir yazısında Beylerbeyini; "Teşrifat Meraklısı, Beyzade Takımının Oturduğu Bir Kibar Semt" olarak tanımlamıştır.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]