Abatis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Abatis, savaşlarda savunma amaçlı yapılmış çoğunlukla sivriltilmiş ağaç dallarının düşmana karşı doğrultularak bir sıra boyunca dizilmesiyle oluşturulan tahkimat engelidir. Ağaçlar birbirlerine tellerle bağlanır. Abatis, çoğunlukla tel üstüvaneyle birlikte kullanılır.

Geliştirilmesi ve kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abatis'in Roma İmparatorluğu döneminde kullanıldığına dair bilgi vardır. Yoğunlukla kullanıldığı en son büyük savaş ise Amerikan İç Savaşı olmuştur. Abatis yerine günümüzde çoğunlukla dikenli tel engelleri tercih edilmektedir. Ancak bu tür malzemelerin bulunamaması durumunda kullanılabilmektedir. Özellikle anti-tank engeli olarak ağaçların kökten kesilerek devrilmesiyle oluşturulan abatis'ler tercih edilmektedir. Açıyla ve birbirlerinin üzerine düşecek şekilde kesilmiş ağaçlar da önemli bir engel oluşturabilmektedir. Basit bir şekilde ve hızlıca önemli bir engel oluşturulabilmesi abatis'in en önemli avantajıdır.[1]

Abatis'in önemli bir zayıflığı, yakılarak kolaylıkla ortadan kaldırılabilmesidir. Abatis'i oluşturan kısımlar eğer birbirlerine tel değil de iple bağlanmışsa ateşte kolaylıkla yanan ipten kurtulan tekil engeller ilerlemeye çalışan kuvvetler tarafından uzak mesafeden kancayla çekilerek ortadan kaldırılabilmektedir.

Eğitim amaçlı kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern savaş taktiklerinde artık pek kullanılmasa da çok sayıda ülke ordusu abatis türü tahkimatı eğitim amacıyla sıklıkla kullanmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ABD Silahlı Kuvvetler Sahra Talimatnamesinde abatis teknik özellikleri 25 Ekim 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 16 Nisan 2013 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]