Cheval de frise

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cheval de frise, Orta Çağ'da yaygın olarak süvari saldırılarına karşı kullanılan ahşaptan sabit ve hareketli tahkimattır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Terime Avrupa dillerinde kaynaklık eden Fransızca Cheval de frise[1] Seksen Yıl Savaşıyla beraber kullanılagelmiştir. Neredeyse hiç süvarileri bulunmayan Cermen halklarından Frizler yoğunlukla süvarilere karşı bu tür tahkimat kullandığı için bu şekilde adlandırıldığı düşünülmektedir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşınabilir örneklerinden en küçüğü demir dikenidir. İlerleyen süvari birliğinin yoluna döşenecek dikenler ilerleyişi ciddi şekilde sekteye uğratabilecek kuvvettedir. Günümüzdeki kara mayınları gibi savaşın ardından ortada kalan kalıntıları sivil halka büyük zarar verdiği görülmüştür. Sabit kazıklı duvar belli bir çerçeveye bağlanmış ucu sivriltilmiş ağaç dalları veya mızraklardan oluşur. Genel kullanım amacı süvariye karşı tahkimat olsa da cephede açılan herhangi bir boşluğu da hızla kapatabilir. Amerikan İç Savaşı dönemiyle beraber yerini tel üstüvane engellerine bırakmıştır. Sonraki dönemde ABD Ordusu tarafından II. Dünya Savaşı Pasifik Cephesinde kullanılmıştır.

Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan Bağımsızlık Savaşında gemilere karşı tahkimat olacak şekilde bir türevi Robert Erskine tarafından İngilizlere karşı yapılmıştır. Savaş sırasında cheval de frise birçok cephede kullanılmıştır. Philadelphia'daki Delaware Nehrinden 13 Kasım 2007 tarihinde çıkartılan mükemmel durumdaki cheval de frise kalıntısı bu iki yüzyıl önceki yoğun kullanıma ışık tutmaktadır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Friz atı anlamındadır
  2. ^ İlgili haber 21 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 6 Mayıs 2013 tarihinde erişilmiştir

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]