Pana Film

Vikipedi, özgür ansiklopedi
02.57, 6 Ocak 2021 tarihinde 31.140.195.224 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 24567571 numaralı sürüm (→‎Diziler: Yazım hatası düzeltildi içerik eklendi)
Pana Film
Tip Anonim şirket
Kuruluş 2004
Kurucu Raci Şaşmaz
Genel merkezi ,
Kilit kişiler Necati Şaşmaz
Mehmet Canpolat
Sahibi Raci Şaşmaz (2004-2014)
Necati Şaşmaz (2014- )
Website Pana Film

Pana Film Raci Şaşmaz tarafından kurulmuş; şu anda Necati Şaşmaz tarafından yönetilen, dizi ve film yapım şirketidir.

Pana Film, Kurtlar Vadisi dizi ve film serisinin yanı sıra Ekmek Teknesi ve Halil İbrahim Sofrası gibi dizilerin de yapımcılığını yapmıştır.

Kuruluşu

Kurtlar Vadisi ve Ekmek Teknesi projelerinde Osman Sınav ile birlikte çalışan Raci Şaşmaz, Osman Sınav'ın bu projeleri devredip bir süre sektörden uzaklaşmak istemesi üzerine Pana Film'i kurdu ve bu yapımları Osman Sınav'ın yapım şirketi Sinegraf'tan devraldı. Böylece Pana Film kurulmuş oldu.

Gelişimi

Pana Film, Kurtlar Vadisi'nin mevcut ivmesiyle kısa sürede tanındı. Bunu üzerine Pana Film de Kurtlar Vadisi serisinin yanında başka diziler üretmeye başladı. Ancak bu dizilerin çoğu uzun ömürlü olmadı. Büyük bir kısmı 10 bölüme bile ulaşamadan final yaptı.[1][2]

2014 yılında şirketin sahipleri Şaşmaz kardeşler arasında yaşanan kavgadan sonra dizinin yapımcısı ve senaristi Raci Şaşmaz, senaristler Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan şirketten ayrıldı. Raci Şaşmaz, şirketteki bütün haklarını ağabeyi Necati'ye devretti.

Yapımcı ve senaristlerin ayrılmasından sonra hızla ivme kaybeden Kurtlar Vadisi Pusu, iki sezon sonra yayından kalktı. Kardeşi ile yollarını ayırdığını açıklamasına rağmen Pana Film, Raci Şaşmaz'ın borçlarından dolayı haczedildi.[3] Daha sonra Raci Şaşmaz 314.500 ₺ ödeme yaparak haczedilen malları geri aldı.[4]

Raci Şaşmaz, Kelebek'e yaptığı açıklamada 7 senedir abisini görmediğini söyledi ve dolandırıldığını iddia etti. 100 milyon ₺ kaybettiğini ve 200 milyon ₺ borçlandığını söyledi. Önümüzdeki bayram abisiyle bir araya gelebileceğini belirten Raci Şaşmaz, "Harika bir şey üstünde çalışıyorum. Herkese büyük sürpriz olacak. Ümit ediyorum ki yine çok ses getirecek, beğenilecek bir proje olacaktır." diyerek yeni bir dizi üzerinde çalıştığını belirtti.[5] 4 Ağustos'ta Raci Şaşmaz, mağdur sıfatıyla davacı oldu.[6]

Pana Sinema Akademisi

Oyuncu yetiştirmek için 2011'de kuruldu.[7] Daha sonra faaliyetlerine son verdi.

Pana Yazım Grubu

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin senaristleri Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener ve Cüneyt Aysan'ın diziden ayrılması sonucu senarist ekibinde oluşan boşluk, Pana Yazım Grubu'yla dolduruldu.

Pana Dağıtım

Uluslarası adıyla "Pana Distribution", Pana Film yapımlarının ülkelere pazarlanması, birçok ülkede yayın haklarının satımı ve fuarlarda temsiliyle ilgilenen birimdir.

Pana Post

Pana Film yapımlarının post prodüksiyonu ile ilgilenen birimdir.

Yapımlar

Diziler

Filmler

Dış bağlantılar

Kaynakça