Gürcistan Birleşik Komünist Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.17, 4 Aralık 2020 tarihli sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Gürcistan Birleşik Komünist Partisi
საქართველოს ერთიანი კომუნისტური პარტია
Sakartvelos Ertiani Komunisturi Partia
Kısaltma SEKP
Genel sekreter Temur Pipia
Kurucu Panteleimon Giorgadze
Kuruluş tarihi Haziran 1994 (26 yıl önce) (1994-06)
Öncülü Gürcistan Komünist İşçi Partisi
Gürcistan Komünistler Birliği
Merkez Tiflis, Gürcistan
Gazete(leri) Komunisti
İdeoloji Komünizm
Marksizm-Leninizm
Stalinizm
Uluslararası üyelik  • Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı
 • Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi
 • Komünist Partiler Birliği - Sovyetler Birliği Komünist Partisi

Gürcistan Birleşik Komünist Partisi (Gürcüce: საქართველოს ერთიანი კომუნისტური პარტია, Sakartvelos Ertiani Komunisturi Partia, kısaltmayla SEKP), Gürcistan Komünist İşçi Partisi, Gürcistan Komünistler Birliği ve Stalin Cemiyeti'nin birleşmesiyle Haziran 1994'te kurulan Marksist-Leninist komünist parti.[1][2] Partinin Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri Toplantısı, Komünist ve İşçi Partileri İnisiyatifi ve Komünist Partiler Birliği - Sovyetler Birliği Komünist Partisi üyelikleri vardır. Parti kendisini Sovyet dönemi Gürcistan Komünist Partisi'nin halefi olarak görmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Partinin önde gelen isimleri arasında Panteleymon Giorgadze, eski Başbakan Yardımcısı Avtandil Margiani , Meclis eski Başkanı Vahtang Goguadze, mülteci önder Boris Kakubava ve Valeri Kvaratskhelia bulunmaktaydı. Parti Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na üye cumhuriyetlerle entegrasyonu savunmaktadır.

Partinin Aralık 2000'de Gori'de düzenlenen kongresinde eski Sovyetler Birliği cumhuriyetlerinde iktidarda bulunan "gerici rejimlerin" istifası ve Sovyetler Birliği'nin yeniden canlanmasını talep edildi. 27 Şubat 2001'de dönemin Adalet Bakanı Mihail Saakaşvili "Anayasayı ihlal ve meşru hükümeti devirme çağrısı" suçlamasıyla Gürcistan Birleşik Komünist Partisi'ni yasaklama çağrısında bulundu, ancak çağrı meclis kararıyla reddedildi. Parti merkez komitesi 2008 Güney Osetya Savaşı sırasında Saakaşvili liderliğindeki Gürcistan'ın soykırım yaptığını savundu.[3]

Parti Panteleimon Giorgadze tarafından yönetilmiştir Igor Giorgadze'un oğlu olan Panteleimon Giorgadze Eduard Şevardnadze'e suikast düzenlemek için komplo kurmakla suçlandıktan sonra sürgüne gönderilmiştir. Sonraki süreçte parti lideri seçilen Nugzar Avaliani 31 Ocak 2014 trafik kazası geçirerek ağır yaralandı ve 8 Mart 2014 günü hayatını kaybetti.

Partinin Komunisti adında yayını vardır.

Parti liderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Temuz Iosifovich Pipia, (2014'ten beri)
  • Nugzar Shalvovich Avaliani (2009 - 2014)
  • Panteleimon Ivanovich Georgadze (1994-2009)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lansford, Tom (2012). Political Handbook of the World 2012 (İngilizce). SAGE. ss. 524-525. ISBN 9781608719952. 
  2. ^ "ЕДИНАЯ КОММУНИСТИЧЕСКАЯ ПАРТИЯ ГРУЗИИ (ЕКПГ)" (Rusça). Labyrinth.ru. 8 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Nisan 2018. 
  3. ^ Pravda, No. 86, 14 Ağustos 2008

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]