Bir Geyşanın Anıları (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.11, 16 Ocak 2021 tarihinde Sp1dey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24668852 numaralı sürüm (→‎Konusu: Yazım ve noktalama düzenlemeleri)
Bir Geyşanın Anıları
Memoirs of a Geisha
Bir Geyşanın Anıları Film Posteri
Yönetmen Rob Marshall
Yapımcı Steven Spielberg
Lucy Fisher
Douglas Wick
Senarist Robin Swicord
Oyuncular Zhang Ziyi
Ken Watanabe
Gong Li
Michelle Yeoh
Youki Kudoh
Suzuka Ohgo
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Dion Beebe
Kurgu Pietro Scalia
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram
Renk Renkli
Süre 144 dk.
Dil İngilizce
Bütçe 85 milyon $
Hasılat 162,2 milyon $ (dünya çapında)

Bir Geyşanın Anıları (Memoirs of a Geisha) Amerikalı yazar Arthur Golden'ın en çok satanlar sıralamasında yer alan romanından uyarlanan 2005 yılı Hollywood yapımı, bir Geyşa'nın hayatı hakkında sinema filmi. Film, 6 dalda Oscar'a aday olmuş bunlardan 3 tanesini kazanmıştır: En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Kostüm Tasarımı.

Yapım Aşaması

Filmin yönetmen koltuğu için ilk düşünülen isim Steven Spielberg olmuştu. Ama filmin yapımcılığını üstlenmiş olan ünlü yönetmen faaliyetlerinin çok yoğun olduğunu öne sürerek bu teklifi geri çevirdi. Ardından adı geçen bir diğer yönetmen de John Malkovich Olmak filmiyle beğeni kazanan Spike Jonze'du. Birkaç isim daha düşünüldü ve en iyi film Oscar'ını kazanan Chicago'nun yönetmeni Rob Marshall' da karar kılındı.
Filmin temasının uzakdoğunun geçmişine dair olmasından dolayı oyuncu seçimi hem zor hem kolay görünüyordu. Zordu çünkü herhangi bir oyuncuya gidip rol teklifi yapılamazdı. Oyuncular uzakdoğu kökenli olmalıydı. İşte bu noktada bir şansları vardı ki daha önce Hollywood filmlerinde yer alan ünlü uzakdoğulu oyuncular vardı ve bu projede yer almak istiyorlardı. Hatta filmin başrol oyuncusu Ziyi Zhang romanı okuduğunda çok beğendiğini ve hem Amerikalı hem de bir erkek olan yazarın nasıl bu kadar iyi bir iş çıkardığına şaşırdığını söylüyordu.

Konusu

1929 yılında yoksul bir ailenin iki kız çocuğu geyşa evlerine hizmetçi olarak satılır. İki kız kardeşin yolları bu evlerde ayrılır. Küçük Chiyo şehrin en ünlü geyşası olan Hatsumomo (Gong Li)'nun evinde temizlik yapmaktadır. Evin sahibi zamanı geldiğinde onu geyşa okuluna gönderecektir. Küçük kızın aklında ise sadece kaçıp kurtulmak vardır. Bir kaçma girişimi esnasında çatıdan düşen Chiyo cezalandırılır ve geyşa okuluna gönderilmez. Küçük yaşta umutsuzluğa düşen Chiyo'nun yanına bir gün bir yabancı gelir. Bu yabancı ona ışık tutmuş, hayatta bir amacı olmasını sağlamış ve büyüdüğünde güzel bir geyşa olan chiyo-chan'ın hayatına büyük bir etki yapmıştır.
Şehrin diğer ünlü geyşası Mameha (Michelle Yeoh) ona bu konuda yardımcı olacaktır. Onu en güçlü geyşa Sayuri (Ziyi Zhang) haline getirecektir.

Geyşa Ne Demek

Ana madde: Geyşa

  • Geyşa, Japon kültüründe yer alan bir kelimedir. Genel olarak geyşalar hayat kadınlarına benzetilir. Geyşa (Geisha) kelime kökeni olarak 'gey'(gei) den türemektedir. Gey (gei) Japonca'da sanat demektir. Bir geyşa eğitimli bir dansçı,müzisyen ve şarkıcıdır. Geyşalar müşterilerinin sırlarını kimseyle paylaşmazlar. Bir geyşa olabilmek için çok sıkı bir eğitim ve disiplin şarttır.

Eleştiriler

  • Film Japon kültürünü yansıtmaktadır ama başrol oyuncularının çoğu Çin kökenli oyunculardır. Bu farkın batıda çok da dikkat çekmemesinin yanı sıra doğuda bayağı eleştiri aldı. Öyle ki Çinli oyuncuların yer aldığı bu filmin gösterimi Çin'de yasaklanmıştır.[1] Sebep olarak ise Çinli oyuncuları geyşa rolünde görmek istemedikleri öne sürülmüştür.
  • Bir diğer eleştiride Japon kültürünü yansıtan ve bütün oyuncu kadrosunu uzakdoğu kökenli oyuncuların oluşturduğu bir yapımın dilinin neden Japonca değil de İngilizce olduğuna ilişkindi. Yapımcılar bunu da batı izleyicisinin altyazılı filmlere fazla ilgi göstermemesine bağlı olduğunu ifade ettiler.[2]

Kaynakça

Dış bağlantılar