7-zip

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(7-Zip sayfasından yönlendirildi)
7-Zip
7-Zip veri sıkıştırma yazılımı Windows 10 üzerinde çalışıyor
Geliştirici(ler)Igor Pavlov
İlk yayınlanma18 Temmuz 1999[1]
Güncel sürüm23.01 / 20 Haziran 2023
Önizleme sürümü23.00 / 7 Mayıs 2023
Geliştirme durumuAktif
Programlama diliC++
İşletim sistemiWindows, GNU/Linux, OS X, ReactOS[2]
PlatformPC
Erişilebilirlik87 dil
Diller listesi
Afrikanca, Arnavutça, Arapça, Aragonca, Ermenice, Asturyanca, Azerice, Bangla, Başkurtça, Baskça, Belarusça, Bretonca, Bulgarca, Katalanca, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Korsikaca, Hırvatça, Çekçe, Danca, Hollandaca, İngilizce, Esperanto, Estonca, Ekstremaduran, Farsça, Fince, Fransızca, Frizce, Friulian, Galiçyaca, Gürcüce, Almanca, Yunanca, Gujarati, Hintçe, İbranice, Hintçe, Macarca, İzlandaca, İdo, Endonezyaca, İrlandaca, İtalyanca, Japonca, Kabyle, Karakalpak - Latince, Kazakça, Korece, Kürtçe - Sorani, Kürtçe, Kırgızca, Letonca, Ligurca, Litvanca, Makedonca, Malayca, Marathi, Moğolca (MenkCode), Moğolca (Unicode), Moğolca, Nepalce, Norveççe Bokmal, Norveççe Nynorsk, Peştuca, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Portekiz Portekizcesi, Pencapça, Hintçe, Romence, Rusça, Sanskritçe, Hintçe, Sırpça - Kiril, Sırpça - Latin, Sinhala, Vietnam ,Slovakça, Slovence, İspanyolca, İsveççe, Tamilce, Tatarca, Tayca, Türkçe, Ukraynaca, Uygurca, Özbekçe, Valensiya, Vietnamca, Galce, Yoruba


Bu çeviriler sadece kullanıcı arayüzü içindir. Yardım ve belgeler İngilizce'dir.
TürVeri sıkıştırma
LisansGNU LGPLv2.1+ (unRAR kısıtlaması ile.)[3] / Kamu malı LZMA SDK
Resmî sitesi7-zip.org
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

7-Zip, özgür ve ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. 7-Zip’in Komut İstemi sürümü Unix benzeri sistemler (GNU/Linux, BSD, ve Mac OS X gibi) içinde düşünülmüş hatta AmigaOS bu saydıklarımıza dahil. Aynı zamanda DOS için de uyumlu DOS Portu için veya HX-DOS genişletişicisi ile Windows komut İstemcisi'nde çalıştırılabilir. 7-zip, temel olarak 7z arşiv biçiminde çalışsa da, diğer arşiv biçimlerini de okuyabilme yetisine sahiptir. Kullanıcı yazılımın çizgesel (grafiksel) ara yüzü (sadece Windows) ile işlem yapabileceği gibi direkt komut satırından da yazılımı çalıştırarak işlem yapabilir (tüm sistemler) ya da yazılıma Windows Shell ortamı benzeri platformlarla da denetim sağlanabilir. 2000 senesinde çalışmalarına başlanan 7-Zip, Igor Pavlov tarafından geliştirildi. Pazarın hâkimiyetini elinde tutan ticari rakiplerine WinZip ve WinRAR a karşı olarak ürün özgür GNU LGPL lisansı altında dağıtılmaya başlandı. Sonuç olarak ortaya ciddi bir alternatif olarak özgür ve ücretsiz bir yazılım çıktı.

7-Zip 2007 de SourceForge.Net tarafından düzenlenen Technical Design (Teknik Dizayn) yarışmasının kazananı olarak “En İyi Tasarım” dalında kullanıcılar tarafından ödüle layık görüldü.

Biçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

7z arşivleme biçemi hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Varsayılan olarak 7-Zip, 7z biçimli arşivler oluşturmak için tasarlanmıştır (.7z dosya uzantısı ile). Her arşiv pek çok dosya ve dizini bünyesinde barındırabilir. Container biçeminde güvenlik veya büyüklük sıkıştırması çeşitli süzgeçlerle yığın olarak sağlanmaktadır. Bunlar pre-processor (ön işleme/yici) kompres algoritmaları ve şifreleme süzgeçlerini içerebilmektedir.

.7z biçimi çekirdekte pek çok türde algoritmadan oluşur. En bilinenleri ise Igor Pavlov tarafından geliştirilen Bzip2 ve LZMA'dır. LMZA, görece olarak yeni bir sistem altyapısını sunmaktadır ve 7z dosya formatının ilk kez duyulması bu sayede mümkün olmuştur.

LMZA nın sıkıştırma oranları çok çok iyi bir seviyededir. Sıkıştırılan öğeler RAR ve ACE biçimine çevrilebilir. Doğal 7z dosya biçimi, Unicode ile açık olarak yazılmıştır.

Diğer desteklenen biçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

7-Zip bilinen hemen hemen tüm dosya sıkıştırma formatlarını desteklemektedir. Desteklenen bu dosya formatları sırası ile “ZIP, CAB (MS Cabinet), RAR, ARJ, Z, gzip, bzip2, LHA, tar, tar.gz, cpio, smzip, rpm ve Debian/deb arşivleri”. 7-Zip in 4.42 den sonra piyasaya sunulan yeni sürümlerinde ise ISO, CD/DVD image dosyaları da tanınmaktadır. Unutulmamalı ve not edilmelidir ki; kimi biçimlerin kullanım koşulları onlar bedava olmayan (non-free) sınıfına sokmaktadır (söz gelimi RAR dosyalama biçemi). 7-zip kimi MSI dosyalarını açabilir ve ana konu içindeki meta-dosyalar erişime izin verebilir. Bazı Microsoft CAB (LZC sıkıştırması) ve NSIS (LZMA) yükleyici (installer) biçemlerini açabilen 7-zip, verilen binary dosyasının gerçek arşiv olduğunu denetleyebilmek için ideal bir araçtır. 7-zip DEFLATE kodlayıcısı, ZIP veya gzip dosyalarını sıkıştırırken, zaman zaman yüksek sıkıştırma seviyeleri elde edilebilen zlib’in Deflate implementasyonunu kullanmaktadır. 7-zip in deflate kodlama implemantasyonu ayrı olarak AdvanceCOMP suitinin araçları arasında verilmiştir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

P7zip formunda, komut satırı sürümü UNIX tarzı sistemler için düşünülmüştür; GNU/Linux, FreeBSD ve Mac OS X gibi. GUI frontend, (arayüzü) Q7Z, p7zip için GNU/Linux'ta desteklenmektedir. Alternatif GUI ise aynı geliştiriciler tarafından Windows sistemler içinde sürüldü.

Droplet-style aplikasyon, 7zx ise Mac'ler için kullanılabilir durumdadır.

Windows'un x64 sürümleri için 64 bit sürümü de, geniş bellek haritaları desteği ve hızlı, mükemmel sıkıştırma tekniği ile kullanılabilir durumdadır.

Komut istemcisi ile çalıştırılan iki sürümü bulunan yazılım. Harici kütüphaneleri kullanan, 7z.exe; ve 7za.exe tek başına çalışabilir sürümü ile sunulmaktadır.

Fakat, 7za sıkıştırma/açma desteği 7z, ZIP, gzip, bizp2 ve tar biçemleriyle sınırlandırılmıştır.

Ek olarak, 7-zip‘in taşınabilir sürümü de bulunmaktadır. PortableApps.com sitesinden paketlenen bu sürüm kolaylıkla temin edilebilir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 7-Zip, ticari rakiplerinde bile olmayan pek çok özellik desteği ile gelmektedir.
 • Şifreleme için, 7z arşivleri, 256-bitlik Rijndael AES şifreleme tekniğini kullanmaktadır. Şifreleme her dosya ve her 7z dizin yapısı için kullanılabilir. Dizin yapısı şifrelendiğinde, kullanıcılar ilgili dosya isimlerini görebilmek için bir şifre girmek durumundadırlar. Winzip tarafından geliştirilen AES metodundaki standart ZIP arşivleri içinde geçerlidir. Ancak 7z deki gibi dosya isimlerinin şifrelenmesine izin vermemektedir.
 • 7zip, yedekleme için çok kullanışlı bir yazılım olmakla beraber CD ve DVD'ler için de çok uygundur.
 • 2-panel modunda iken, 7-zip geleneksel bir dosya yöneticisi olarak düşünülebilir.
 • 7-zip bozuk/bozulmuş dosyaları dahi açabilme yeteneğine sahiptir ve gerektiğinde dosyalara yeniden isim atayabilir.
 • 7-zip ile kendi açılan sıkıştırılmış dosyalar yaratarak, 7-zip olmayan platformlar üzerinde dahi sıkıştırılmış dosyaları açmak mümkündür.
 • 79 farklı dil desteği vardır.
 • FAR yöneticisi için eklenti desteği bulunmaktadır.
 • Arşivleme ve çıkarma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM
 • Sadece çıkarma: AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF, UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR ve Z.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "History" (İngilizce). 7-zip.org. 27 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 
 2. ^ "Tests for ReactOS 0.4.0". 9 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2018. 
 3. ^ "License" (İngilizce). 7-zip.org. 4 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]