2NE1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2NE1
2NE1
Genel bilgiler
Başladığı yerGüney Kore
Tarzlar
Etkin yıllar2009 (2009)2016 (2016)[1]
Müzik şirketiYG Entertainment
Resmî site2NE1 Resmî site
Eski üyelerMinzy
Bom
CL
Dara

2NE1 Korece: 투 애니원, Okunuşu: "To Anyone" & "twenty-one") YG Entertainment tarafından Güney Kore'de kurulmuş gruptur. İlk olarak, Big Bang grubuyla birlikte LG Telecom şirketinin Cyon reklamında yer almışlardır. Daha sonra ilk teklileri olan Fire ile 6 Mayıs 2009'da çıkış yapmışlardır. 17 Mayıs 2009'da grup ilk sahne performansını SBS's Inkigayo'da, Fire şarkılarıyla gerçekleştirmiştir. Grubun adı olan 2NE1 "21. Yüzyılın Yeni Devrimi" anlamındadır. Grubun resmî fan sitesi "Black Jack"dir. 2NE1 dünyanın en başarılı kız grupları arasındadır. 25 Kasım Cuma günü 2016'da grup resmi olarak dağıtılmıştır. Grubun 20 Ocak 2017 tarihinde resmi olarak veda şarkıları olan ''Goodbye'' yayınlanmıştır.

Çıkış Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2008'in sonlarında YG Entertainment'in Big Bang'in kadın versiyonu olan grup üzerinde çalıştıkları söylentileri yayıldığında onlardan bahsedildi. Bu söylentilere karşılık olarak YG Entertainment'in kurucusu Yang Hyun-suk grup adının daha seçilmediğini belirtti. Ocak 2009'da "Bayan Big Bang' in üç üyesi olan Lee Chae-rin , Park Bom ve Minzy'nin Temmuz 2009'da çıkabileceği açıklandı. Bir ay sonra YG Entertainment Sandara Park'ın da gruba girdiğini açıkladı. Sonunda YG grubun dört üyeden oluşacağını ve Mayıs'ta çıkış yapacaklarını söyledi. Şirket grup üzerinde 4 yıl boyunca çalıştığını ve albümdeki şarkılarda Teddy Park'ın prodüktörlüğünü yaptığı şarkıların bulunduğunu açıkladı. Grubun adı ilk olarak "21" olarak açıklansa da aynı isimde başka bir sanatçının olması nedeniyle "2NE1 " olarak değiştirildi.

2009, Çıkış ve Yükseliş[değiştir | kaynağı değiştir]

2NE1'ın ilk teklisi olan "Lollipop" 27 Mart 2009'da çıktı. Şarkı LG'nin "Cyon" telefonunu tanıtmak için yazıldı ve şarkıda 2NE1'a Big Bang grubu eşlik etti. Şarkı resmî tekli olmasa da "Lollipop" listelerde başarılı oldu ve birçok listede 1 numaraya kadar yükseldi. Ayrıca Mnet adlı kanalın listelerinde dört hafta üst üste yerini kimseye kaptırmadı. Şarkı ayrıca Perez Hilton'un blogunda yer aldı. 30 Nisan'da Yang Hyun-suk 2NE1'ın asıl teklilerinin hip-hop-reggae tarzında olacağını ve dijital tekli olarak 6 Mayıs'ta çıkacağını açıkladı. Adı "Fire" olan şarkı Teddy Park tarafından yazılmış ve bestelenmiştir. Klipten görüntüler 1 Mayıs'tan sonra resmî sitelerinde yayınlanmaya başlamıştır. "Fire" planlandığı gibi 6 Mayıs günü "Street" ve "Space" adlı iki versiyonlu klibiyle çıkmıştır. Videolar ilk gün bir milyondan fazla izlendi. Grubun ilk sahne performansı da Inkigayo programında gerçekleşmiştir. Çıkan iki şarkılarıyla da grup oldukça popüler hale gelmiş, Mnet listelerinde başarılar yakalamış ve internet üzerinde en çok aranan isimlerden biri olmuştur. Grup "Lollipop" ve "Fire" şarkılarıyla Mayıs ayında Cyworld Digital Music Awards'da "Ayın Şarkısı" ve "Ayın Çaylağı" ödülünü almıştır. 14 Haziran 2009'da ilk Mutizen ödüllerini Inkigayo'daki dördüncü sahne performansları sırasında aldılar. İkinci Mutizen ödüllerini ise yine Inkigayo'da 21 Haziran 2009'da aldılar. Mutizen kazandıktan iki gün sonra spor giyim markası "Fila" ile birlikte yeni modelleri olmaları için anlaşma yaptılar.

2NE1 Logosu

Grubun ilk mini-albümleri olan "2NE1"ın promoları 28 Haziran 2009'da "Fire" ile birlikte sonlandırıldı. 1 Temmuz 2009'da yine albümden çıkan ikinci tekli olan "I Don't Care (2NE1 Şarkısı)|I Don't Care]]" i tanıtmaya başladılar. Şarkı Teddy ve Kush tarafından yazılan reggae, R&B,balad tarzındadır. Şarkı dijital olarak çıktıktan sonra, şarkıya olan merak büyük derecede yükseldi ve çıktıktan birkaç saat sonra Cyworld listesinde bir numara oldu. 9 Temmuz 2009'da "I Don't Care" in videosu ile birlikte ilk albümleri de çıktı. Albümde "Fire" ve "I Don't Care" şarkılarının yanında "Let's Go Party", "In The Club", "Stay Together", "Pretty Boy" ve bonus olarak "Lollipop" yer aldı. Albüm ilk günden ön siparişlerle birlikte 50,000 sattı. Kore 'de ilk hafta 13,675 albüm satışıyla bir numara oldular. YG ayrıca iki hafta sonunda daha yeni olmalarına rağmen 80,000'den fazla sattığını açıkladı. 2 Ağustos 2009'da 2NE1 "I Don't Care"in remix versiyonunu canlı olarak söyledi. Daha sonra "I Don't Care" de Perez Hilton'un sitesinde tanıtıldı. Grup "I Don't Care" promosyonlarını 30 Ağustos 2009'da yeni versiyonla birlikte sonlandırdılar. Daha sonra 6 Eylül 2009'da grup "Pretty Boy" adlı şarkıyı tanıtmaya başladı. Albüm tanıtımını 13 Eylül 2009'da "([[In The Club]])" ile bitirdiler. Her üye solo teklilerini yayınladı. Dara, Lee Chae-rin ile düet yaptığı "Kiss" ile solo çıkaran ilk üye oldu. Daha sonra Park Bom "You and I", Lee Chae-rin ve Minzy "Please Don't Go" adlı şarkılarını çıkardı. Çıkan bütün şarkılar klipler, performanslar ve reklamlar aracılığıyla promo edildi ve hepsi Mnet online listelerinde bir numara oldu.

2010 - Albüm ve Yeni Tekli[değiştir | kaynağı değiştir]

([[Dosya:2NE1 from acrofan 2.jpg|küçükresim|]]) ([[Dosya:2NE1 in Melon Music Awards.jpg|küçükresim|2NE1 Melon Müzik Ödülleri'nde]]) 2NE1 ilk tam albümünü 2010'da çıkardı. İlk olarak albümün Kasım ayında çıkması planlansa da ([[YG Entertainment]]) daha sonra açıklama yaparak yeni tarihin 2010 olduğunu belirtti. 9 Şubat 2010'da ani bir şekilde 2NE ([[Try to Copy Me]]) şarkılarını yayınladı. Şarkı çıktığı anda online listelerde 1 numaraya kadar yükseldi. Ayrıca şarkı([[Samsung]])reklamında da kullanıldı.Resmî olarak 25 Kasım 2016'da dağılmıştır.

== Minzy'nin ayrılışı == 5 Nisan 2016'da [[YG Entertainment]] tarafından resmî olarak [[Minzy]]'nin kontratını yenilemeyerek gruptan ve şirketten ayrıldığını açıklamıştır.

Üye Profilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

CL[değiştir | kaynağı değiştir]

'Doğum Adı:''' 이채린 (Lee Chae Rin)

 • Grup Pozisyonu: Lider, Vokalist ve Rapper
 • 'Doğum Tarihi: 26 Şubat 1991 (33 yaşında) (Lee Chae-rin) Seul Güney Kore doğumludur. Sahne adı CL'dir bu isim onun ad ve soyadının kısaltmasıdır. Çocukluğunda babasının işi yüzünden sürekli seyahat etmiştir. Çocukluğunun çoğunu Japonya, Amerika ve Fransa 'da geçirmiştir. Kore'ye döndüğünde Korece konuşmakta zorlanmasına rağmen 2NE1 TV'de en rahat konuşan kişidir. Lee Chae-rin Katolik'tir. 2006 sonlarında Yang Hyun-suk tarafından eğitilmeye başlanmış ve 2007 sonunda resmî olarak YG Entertainment ailesinden biri olmuştur. 2NE1 ile birlikte çıkışından sonra Big Bang grubunun lideri olan G-Dragon'un "The Leaders", Sandara Park'ın "Kiss" ve Minzy ile birlikte "Please Don't Go" gibi şarkılarda düet yapmıştır. 27 Mayıs 2013 tarihinde The Baddest Female adlı teklisini piyasaya sunmuştur. 21 Kasım 2015 tarihinde ise Hello Bitches adlı şarkısını piyasaya sunmuştur ve bu şarkısını uzun zamandır bekleyen hayranlarına hediye etmiştir.

Dara[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Doğum Adı: 박산다라 (Park Sandara)
 • Grup Pozisyonu: Vokalist
 • Doğum Tarihi: 12 Kasım 1984 (39 yaşında)

2007 yılında Filipinler'den YG Entertainment'e müzik eğitimi için geri dönmüştür. Döndükten sonra YG Entertainment Sandara ile anlaşma yapmıştır. 2NE1 ile çalışmalarının dışında Sandara'nın geniş bir oyunculuk tecrübesi vardır. Erkek kardeşi MBLAQ grubunda çıkış yapmış fakat sonra ayrılmıştır. Ayrıca ilk solo çalışması olan "Kiss"i 2009'da çıkarmış ve başarılı olmuştur.

Minzy[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Doğum Adı: 공민지 (Gong Minji)
 • Grup Pozisyonu:Vokalist, Rapper ve Dansçı
 • Doğum Tarihi: 18 Ocak 1994 (30 yaşında)

Ünlü dansçı Gong Ok-jin'in torunudur. Bir dans yarışmasında çekilen videosu YG Entertainment sitesine bilinmeyen biri tarafından yüklenmiş ve şirket tarafından beğenilerek YG Entertainment'e katılmıştır.

Bom[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Doğum Adı: 박봄 (Park Bom)
 • Grup Pozisyonu: Lider Vokalist (Ana Vokal)
 • Doğum Tarihi: 24 Mart 1984 (40 yaşında)

Bom ilk olarak Lesley University'ye Psikoloji dalıyla kayıt oldu. Daha sonra Berklee College of Music'e geçerek müzik dersleri almaya başladı. YG Entertainment'teki eğitim için Kore'ye gelmeden önce altı yıl boyunca Amerika'da yaşadı. 2NE1 ile çalışmalarının yanı sıra Bom Big Bang, Lexy ve Red Roc ile çalıştı. Ayrıca solo çalışması olan "You and I" çıktıktan sonra büyük başarı yakalamıştır.Sesi büyük şarkıcılar kadar yüksek ve güzeldir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Detay Listelerdeki en yüksek yerleri Satışlar
KOR
[2]
2010 To Anyone
 • Yayın: 9 Eylül 2010
 • Etiket: YG Entertainment
 • Format: CD, Dijital indirme
1
"—" Ülke içinde yayınlanmadı.

Mini albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Detay Listelerdeki en yüksek yerleri Satışlar
KOR
[2]
2009 2NE1
 • Yayın: 8 Temmuz 2009
 • Etiket: YG Entertainment
 • Format: EP, Dijital indirme
1
"—" Ülke içinde yayınlanmadı.

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl isím Listelerdeki en yüksek yerleri Albüm
KOR
[2]
2009 "Lollipop" (feat. Big Bang) 1 2NE1
"Fire" 1
"I Don't Care (Reggae Mix Ver.)" 26 To Anyone
"Kiss" (Dara solo feat. CL) 5
"You and I" (Bom solo) 1
"Please Don't Go" (CL and Minzy) 6
2010 "Nal Ddara Haebwayo" 1
"Don't Stop the Music"[5] TBA
"—" Ülke içinde yayınlanmadı.

Solo tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Herman, Tamar (26 Kasım 2016). "2NE1 Officially Disbands, YG Entertainment Renews Contracts With CL and Dara". Billboard. 19 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2022. 
 2. ^ a b c "Gaon Chart Search: 2NE1". Gaon Chart (Korece). Korea Music Content Industry Association. 15 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2010. 
 3. ^ Wa-sik Moon (7 Ekim 2010). "2NE1, '엠카' 1위..컴백 1달, 음악프로 1위 9번". Star News (Korece). MoneyToday. 29 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2010. 
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2010. 
 5. ^ "สี่สาวเปรี้ยวซ่า 2NE1 เตรียมส่งซิงเกิลพิเศษ "Don't Stop The Music" เพื่อแฟนไทยโดยเฉพาะพร้อมฟังก่อนใครในโลก!! 26 พฤศจิกายนนี้ ทุกคลื่นวิทยุทั่วประเทศ. กระแสตอบรับดี โอกาสเจอ 2NE1 ยิ่งมาก!!". Pingbook Entertainment (Tayca). Pingbook Network. 25 Kasım 2010. 28 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]