Don't Cry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Don't Cry"
Use Your Illusion I ve Use Your Illusion II albümünden Guns N' Roses şarkısı
Yayımlanma Eylül 17, 1991
Kaydedilme 1990-1991
Tarz Hard Rock
Dil İngilizce
Süre 4:45
Şirket A&M Studios, Record Plant Studios, Studio 56, Image Recording, Conway Studios & Metalworks Recording Studios
Yazar Axl Rose, Izzy Stradlin
Yapımcı Mike Clink, Guns N' Roses
Use Your Illusion I ve Use Your Illusion II şarkı listesi

Live & Let Die
(3)
"Don't Cry"
(4)
Perfect Crime
(5)

"Don't Cry", yazılan ilk Guns N' Roses şarkısıdır. Şarkı ilk defa 1985'te bir mekanda akustik olarak söylenmiştir. 1987 kayda alınmış fakat Appetite For Destruction ya da GN'R Lies albümlerinde yayınlanmamıştır. Nedeni ise şarkının klibinin yapımını gösteren bir belgeselde grup üyeleri tarafından açıklanmıştır; o zamanlar (1985-1986) grubun en ünlü şarkısı olan Don't Cry'ı daha sonraki albümlere koymak için saklamışlar çünkü eğer ilk albüm başarılı olmazsa başka bir albüm çıkartıp bu şarkıyla işlerini sağlama almayı düşünmüşler.

Şarkının iki versiyonu vardır. Orijinal sözleriyle kaydedilen şarkı Use Your Illusion I'de iken farklı sözleri olan Use Your Illusion II'de 13. parçadır. İki şarkının tek farkı sözleridir ve biraz da vokal anlamda birbirlerinden farklı bir melodiye sahiptirler. Şarkının 3. versiyonu bile var ama satışa sunulmadı.

Şarkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı Blind Melon vokalisti Shannon Hoon'un da vokallerini içermekte. Shannon çocukken Axl Rose ile komşu olarak büyüdü. İkisi Los Angeles'ta tekrar tanıştıktan sonra iyi arkadaş oldular. Shannon şarkının klibinde de görülmekte. Aslında bu şarkının albümün ilk teklisi olması planlanıyordu ama Terminator 2 filmi için seçtikleri şarkı You Could Be Mine'ın ilk çıkmasında karar aldılar.

Don't Cry, Illusions albümlerinin üç bölümlü kliplerinden birincisini oluşturuyor. Don't Cry, November Rain ve Estranged şarkıları beraberinde bir aşk hikâyesini anlatmaktadır. Bu şarkıların klipleri Del James tarafından yazılmış olan kısa hikâyeden esinlenilmiştir.

Making F@#$ing Videos belgeselinin Don't Cry için olan bölümünde Axl şarkının bir kadının bir erkeği terk etmesi hakkında olduğunu söylüyor. Şarkı, Izzy'nin bir zamanlar çıkmış olduğu bir kız hakkında, ve Axl'da bu kızdan hoşlanıyordu. Olay hakkında Axl bunları söyledi: "Şarkı Izzy'nin çıkmış olduğu bir kız hakkında ve ben ondan çok hoşlanıyordum. Onlar ayrılınca beraber bu şarkıyı yazdık. Roxy'nin orada oturuyordum ve bu kıza cidden aşık olmuştum ve o da bu ilişkinin yürümeyeceiğini anlamıştı, benimle de ayrılıyordu o sırada. Bende oturup ağlamaya başlamıştım kız da bana ağlamamı söyleyip duruyordu. Daha sonra Izzy'le buluştuk ve şarkıyı 5 dakika içinde yazdık. Izzy'de aynı kızla yaşadığı şeyleri yazdı, bende" Çıktığı zaman şarkı Billboard Hot 100'de 10. sıraya çıktı ve şarkı grubun 10. sırada çıkan 5. şarkısı oldu.

Video klip[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının klibi, llusions albümlerindeki çoğu klip gibi grubun ilk kliplerinden daha sinematiktir. Klip ana karakterin büyük olasıkla kız arkadaşı olan kadınla arasında yaşadığı duygusal zorlukları göstermekte. Grubun hayranlarının genelde alışık olmadığı bir klip olsa da klip gelmiş geçmiş en iyi kliplerden biri olarak gösterilir. Hayranlar bu klibin üçlü trajedinin birincisi olup olmadığından emin değildir. Çoğu hayran bunun birincisi olduğunu söyler ve November Rain'nin klibinde ana karakterin bu kadınla evlenmiş olduğunu ve Don't Cry klibinde yaşadıkları zorluklar hakkında şarkı söylediğini düşünür. Klip hakkında başka ilginç bir düşünce ise (bu düşüncenin doğruluğu kabul edilmemiştir) bunun 3 klipten 2.'si olduğudur, ve Axl'ın karısı November Rain'de öldükten sonra, Axl Don't Cry klibinde olan olayları rüyasında görmekte veya anılarını hatırlamaktadır, Estranged klibinde de S.W.A.T. takımı Axl bu rüyayı görürken onun evine girerken onu uyandırırlar.

Gitarist Izzy Stradlin, o zamanlar grubu daha yeni terk etmişti ve klibi beraber çekme isteği üzerine gelmemesinden dolayı Dizzy Reed klipte üstünde "Izzy nerede?" yazan bir tişört giymektedir. Klipte, daha henüz Hollywood Rose'da iken çekilmiş Izzy'nin ve Axl ile beraber olan bir resmi de görülür. Rose, klipte St. Louis Cardinals'ın baseball şapkasını giyerken görülür. Bunun nedeni 1991'de St. Louis'de yaşadı ünlü hadisedir. Klipte, Axl psikolok koltuğunda yatarken yanında bir Nirvana baseball şapkası görülür. Aynı şapkayı klip için yapılan röportajda da giyer. Bu röportaj "Guns N' Roses Don't Cry: Makin' F@*!ing Videos" başlığı altında izlenebilir. Rose, Nirvana'nın büyük bir hayranıydı ve Use Your Illusion turu sırasında gruba beraber performans sergilemeleri için istek bile yollamıştır ama Kurt Cobain isteğini geri çevirmiştir. 1992'deki MTV Müzik Ödülleri sırasında, Dave Grohl performanslarından sonra "Merhaba Axl!" deyip durmuştur. Bunun nedeni performanslarından önce Kurt Cobain'nin karısı Courtney Love, kızları Frances'ı tutarken Axl'a "Axl, kızımızın vaftiz babası olur musun?" diye bağırmasından sonra Axl'ın alınıp, Kurt'e karısını susturmasını söyledikten sonra Cobain ile Axl arasında çıkan kavgadır. Axl'ın alınmasının nedeni daha önceleri eski karısı Erin ile iki kez bebek sahibi olma şansını yakalaması fakat ikisinde de Erin'in bebekleri düşürmesidir. Axl, Courtney'nin onunla alay ettiğini düşündü ki Courtney Love'ın genel davranışlarına göre bu doğru bir düşünce olabilir. Bu olaydan sonra Nirvana üyeleri Guns N' Roses'ı röportajlarında kötülemeye başlarlar. Fakat gariptir ki o zamanlar iki grupta aynı şirketle anlaşmalılardı. Klipte Axl aynı zamanda Red Hot Chili Peppers ve Jane's Addiction tişörtleri giyer.

Klipte Axl'ın sevgilisini oynayan Stephanie Seymour, klibin çekimleri sırasında gerçek hayatta da Axl'ın kız arkadaşı ve sonrasında da nişanlısı olmuştur ancak ilişkileri iki yıl sonra bitmiştir. Rose klibi çekerken çok zorlandığını söyler, çünkü klipteki bazı olaylar onun Erin Everly ile olan ilişkisinden esinlenerek çekilmiştir.

Personel[değiştir | kaynağı değiştir]

1987 Kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Axl Rose - Vokal, Baş Vokal
 • Slash - Lead Gitar
 • Izzy Stradlin - Ritim Gitar, Geri Vokal
 • Duff Mckagan - Bas gitar, Geri Vokal
 • Steven Adler - Bateri

1991 Kayıt[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Axl Rose - Vokal
 • Slash - Lead Gitar
 • Duff McKagan -Bas gitar, Geri Vokal
 • Izzy Stradlin - Ritim Gitar
 • Matt Sorum - Bateri
Konuk

Çizelgeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizelgeler (1991) Zirve

konumu

Austrian Singles Chart[1] 5
Dutch Singles Chart[1] 6
Finland (Suomen virallinen lista)[2] 1
French Singles Chart[1] 25
Irish Singles Chart[3] 1
New Zealand Singles Chart[1] 2
Norwegian Singles Chart[1] 2
Swedish Singles Chart[1] 9
Swiss Singles Chart[1] 3
U.S Billboard Hot 100[4] 10
UK Singles Chart[5] 8

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f g Steffen Hung. "Guns N' Roses - Don't Cry". swisscharts.com. 9 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2011. 
 2. ^ Nyman, Jake (2005). FinceSuomi soi 4: Suuri suomalainen listakirja (Fince) (1st bas.). Helsinki: Tammi. ISBN 951-31-2503-3. 
 3. ^ Jaclyn Ward - Fireball Media Group - http://www.fireballmedia.ie. "The Irish Charts - All there is to know". Irishcharts.ie. 13 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2011. 
 4. ^ http://www.billboard.com/artist/303248/guns-n-roses/chart
 5. ^ "GUNS N' ROSES - The Official Charts Company". Theofficialcharts.com. 12 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2011.