2017 Dünya Su Sporları Şampiyonası'nda yüzme - Kadınlar 50 metre kelebek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kadınlar 50 metre kelebek
2017 Dünya Su Sporları Şampiyonası
Mekan Danube Arena
Yer Budapeşte, Macaristan
Tarih 28 Temmuz (eleme serileri ve yarı finaller)
29 Temmuz (final)
Sporcu sayısı 55 ülkeden 63 sporcu
Kazanan derece 24.60
Madalya kazananlar
gold madalya    İsveç
silver madalya    Hollanda
bronze madalya    Mısır
← 2015
2019 →
2017 FINA
Dünya Şampiyonası

Budapeşte, Macaristan
Atlama
Bireysel
1 m erkekler kadınlar
3 m erkekler kadınlar
10 m erkekler kadınlar
Senkronize
3 m erkekler kadınlar
10 m erkekler kadınlar
Karma 3 m 10 m
Takım
Yüksek dalış
Açık su yüzme
5 km erkekler kadınlar
10 km erkekler kadınlar
25 km erkekler kadınlar
Takım takım
Yüzme
Serbest
50 m erkekler kadınlar
100 m erkekler kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
Sırtüstü
50 m erkekler kadınlar
100 m erkekler kadınlar
200 m erkekler kadınlar
Kurbağalama
50 m erkekler kadınlar
100 m erkekler kadınlar
200 m erkekler kadınlar
Kelebek
50 m erkekler kadınlar
100 m erkekler kadınlar
200 m erkekler kadınlar
Bireysel karışık
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
Serbest bayrak yarışı
4×100 m erkekler kadınlar
4×200 m erkekler kadınlar
Karışık bayrak yarışı
4×100 m erkekler kadınlar
Karma bayrak yarışı
4×100 m serbest karışık
Senkronize yüzme
Solo teknik serbest
Düet teknik serbest
Takım teknik serbest
kombinasyon
Karma düet teknik serbest
Sutopu

2017 Dünya Şampiyonsında kadınlar 50 metre kelebek yarışması 28 ve 29 Temmuz 2017'de gerçekleştirildi.[1][2]

Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmadan önce mevcut dünya ve şampiyona rekorları aşağıdaki gibiydi.

Dünya rekoru  Sarah Sjöström (SWE) 24.43 Borås, İsveç 5 Temmuz 2014
Şampiyona rekoru  Sarah Sjöström (SWE) 24.96 Kazan, Rusya 8 Ağustos 2015

Bu yarışmada aşağıdaki yeni rekorlar kırıldı.

Tarih Etkinlik Yüzücü Ülke Derece Rekor
29 Temmuz Final Sarah Sjöström  İsveç 24.60 CR

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleme serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleme serileri 28 Temmuz'da saat 09:56'da gerçekleştirildi.[3]

Sıra Seri Kulvar Yüzücü Ülke Derece Notlar
1 7 4 Sjöström, SarahSarah Sjöström  İsveç 25.25 Q
2 7 5 Worrell, KelsiKelsi Worrell  Amerika Birleşik Devletleri 25.65 Q
3 6 4 Ikee, RikakoRikako Ikee  Japonya 25.72 Q
4 7 2 Schmidtke, AlienaAliena Schmidtke  Almanya 25.73 Q, NR
5 5 4 Kromowidjojo, RanomiRanomi Kromowidjojo  Hollanda 25.74 Q
5 7 1 Osman, FaridaFarida Osman  Mısır 25.74 Q, AF
7 6 2 Gastaldello, BérylBéryl Gastaldello  Fransa 25.79 Q, NR
8 6 3 Henique, MélanieMélanie Henique  Fransa 25.81 Q
9 5 5 Buys, KimberlyKimberly Buys  Belçika 25.82 Q
10 6 5 Oleksiak, PennyPenny Oleksiak  Kanada 25.87 Q
11 5 6 Beckmann, EmilieEmilie Beckmann  Danimarka 25.88 Q
12 7 6 Barratt, HollyHolly Barratt  Avustralya 25.91 Q
13 6 7 Urbańczyk, AleksandraAleksandra Urbańczyk  Polonya 26.00 Q
14 7 3 de Waard, MaaikeMaaike de Waard  Hollanda 26.03 Q
15 5 2 di Pietro, SilviaSilvia di Pietro  İtalya 26.24 Q
16 5 3 Lu Ying  Çin 26.34 Q
17 7 7 Zhang Yufei  Çin 26.40
18 6 6 Chimrova, SvetlanaSvetlana Chimrova  Rusya 26.49
19 6 1 Molnár, FlóraFlóra Molnár  Macaristan 26.51
20 7 8 Hansson, LouiseLouise Hansson  İsveç 26.55
21 6 0 Elmslie, BrittanyBrittany Elmslie  Avustralya 26.61
22 5 1 Govejšek, NastjaNastja Govejšek  Slovenya 26.65
22 6 9 Park Ye-rin  Güney Kore 26.65
22 6 8 Gibson, SarahSarah Gibson  Amerika Birleşik Devletleri 26.65
25 5 7 Savard, KaterineKaterine Savard  Kanada 26.81
26 4 3 Ivry, AmitAmit Ivry  İsrail 26.88
27 4 6 Jallow, MimosaMimosa Jallow  Finlandiya 26.89
28 7 9 Svěcená, LucieLucie Svěcená  Çek Cumhuriyeti 26.90
29 7 0 Ntountounaki, AnnaAnna Ntountounaki  Yunanistan 26.94
30 4 2 Ņikitina, GabrielaGabriela Ņikitina  Letonya 26.95 NR
31 5 9 Hansen, BryndisBryndis Hansen  İzlanda 27.15
32 4 4 Mišendová, BarboraBarbora Mišendová  Slovakya 27.23
33 4 1 Kajtaz, AminaAmina Kajtaz  Bosna-Hersek 27.35
34 4 8 Gallagher, ErinErin Gallagher  Güney Afrika 27.36
35 5 8 Gasson, HelenaHelena Gasson  Yeni Zelanda 27.37
36 4 7 Chan Kin Lok  Hong Kong 27.47
37 3 4 Muteti, EmilyEmily Muteti  Kenya 27.78 NR
38 4 0 Meza, Marie LauraMarie Laura Meza  Kosta Rika 27.97 NR
39 3 5 Schegoleva, AlexandraAlexandra Schegoleva  Kıbrıs Cumhuriyeti 28.22
39 3 6 Baqlah, TalitaTalita Baqlah  Ürdün 28.22 NR
41 4 9 Nersicio, ChadeChade Nersicio  Curaçao 28.41
42 2 0 Ribera, María JoséMaría José Ribera  Bolivya 28.48
43 3 3 Phillip, ElinahElinah Phillip  Britanya Virjin Adaları 28.51
44 2 1 Rautemberg, NicoleNicole Rautemberg  Paraguay 29.13
45 1 4 Sanmoogan, JamilaJamila Sanmoogan  Guyana 30.02 NR
45 3 7 Hepler, Ann-MarieAnn-Marie Hepler  Marshall Adaları 30.02
47 3 2 Nóbrega, Ana SofiaAna Sofia Nóbrega  Angola 30.18
48 2 6 Ayub, Mishael AishaMishael Aisha Ayub  Pakistan 30.77
49 2 4 Raharvel, HantanHantan Raharvel  Madagaskar 30.89 NR
50 3 8 Gittens, GabbyGabby Gittens  Antigua ve Barbuda 31.77
51 2 5 Hemthon Vitiny  Kamboçya 32.39 NR
52 3 9 Edorodion, FaithFaith Edorodion  Nijerya 32.61
53 2 3 Meya, AviceAvice Meya  Uganda 33.05 NR
54 1 3 Kihleng, KestraKestra Kihleng  Mikronezya Federal Devletleri 33.06
55 3 0 Panuve, CharissaCharissa Panuve  Tonga 33.43
56 2 9 Klimyk, KarinaKarina Klimyk  Tacikistan 33.55 NR
57 2 7 Basho, DianaDiana Basho  Arnavutluk 34.09
58 2 2 Amin, RitajRitaj Amin  Bahreyn 35.69 NR
59 2 8 Radji, NafissathNafissath Radji  Benin 42.12 NR
1 5 Diagne, Fatou BintouFatou Bintou Diagne  Senegal DNS
3 1 Stagno, GessicaGessica Stagno  Mozambik
4 5 Thomas, AlysAlys Thomas  Büyük Britanya
5 0 Blume, PernillePernille Blume  Danimarka

Yarı finaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarı finaller 28 Temmuz'da saat 18:46'da gerçekleştirildi.[4]

1. Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Kulvar Yüzücü Ülke Derece Notlar
1 4 Kelsi Worrell  Amerika Birleşik Devletleri 25.57 Q
2 6 Mélanie Henique  Fransa 25.63 Q, NR
3 2 Penny Oleksiak  Kanada 25.66 Q, NR
4 5 Aliena Schmidtke  Almanya 25.68 Q, NR
5 3 Farida Osman  Mısır 25.73 Q, AF
6 7 Holly Barratt  Avustralya 25.76
7 8 Lu Ying  Çin 25.79
8 1 Maaike de Waard  Hollanda 25.89

2. Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Kulvar Yüzücü Ülke Derece Notlar
1 4 Sarah Sjöström  İsveç 25.30 Q
2 3 Ranomi Kromowidjojo  Hollanda 25.67 Q
3 2 Kimberly Buys  Belçika 25.70 Q
4 7 Emilie Beckmann  Danimarka 25.77
5 5 Rikako Ikee  Japonya 25.90
6 1 Aleksandra Urbańczyk  Polonya 25.94
7 6 Béryl Gastaldello  Fransa 26.01
8 8 Silvia di Pietro  İtalya 26.06

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Final 29 Temmuz'da saat 17:32'de gerçekleştirildi.[5]

Sıra Kulvar Yüzücü Ülke Derece Notlar
1., altın madalya sahibi 4 Sarah Sjöström  İsveç 24.60 CR
2., gümüş madalya sahibi 2 Ranomi Kromowidjojo  Hollanda 25.38
3., bronz madalya sahibi 8 Farida Osman  Mısır 25.39 AF
4 5 Kelsi Worrell  Amerika Birleşik Devletleri 25.48 AM
5 6 Penny Oleksiak  Kanada 25.62 NR
6 3 Mélanie Henique  Fransa 25.76
7 1 Kimberly Buys  Belçika 25.78
8 7 Aliena Schmidtke  Almanya 26.08

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]