2015-16 UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme ve play-off turu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

2015-16 UEFA Şampiyonlar Ligi ön eleme ve play-off turu 30 Haziran'dan 26 Ağustos 2015'e kadar oynanacak ve grup aşamasına katılacak 32 takımdan 10'unun belirleneceği turlardan oluşmaktadır.

Tüm Saatler Orta Avrupa Yaz Zaman Dilimine göredir: UTC+02.00

Tur ve eşleşme tarihleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tur Kura tarihi Birinci ayak İkinci ayak
Birinci ön eleme turu 22 Haziran 2015 30 Haziran-1 Temmuz 2015 7-8 Temmuz 2015
İkinci ön eleme turu 14-15 Temmuz 2015 21-22 Temmuz 2015
Üçüncü ön eleme turu 17 Temmuz 2015 28-29 Temmuz 2015 4-5 Ağustos 2015
Play-off turu 7 Ağustos 2015 18-19Ağustos 2015 25-26 Ağustos 2015

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Turnuvaya katılan takımlar iki ayrı statüde yer almaktadırlar.

  • Şampiyonlar: Liglerini şampiyon olarak tamamlayıp ülke puanlarına göre direkt olarak gruplara kalamayan takımlar.
  • Şampiyon olmayanlar: Ülke puanlarına göre kazanılan kontejanlar ile turnuvaya hak kazanan takımlar.

Aşağıdaki listede takımlar Avrupa kupalarında kazandıkları puanlar ile oluşan 2015 UEFA katsayıları tablosuna göre sıralanmışlardır.

Renk anahtarı
Play-off turunu kazanarak grup aşamasına yükselen takımlar
Play-off turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi grup aşamasına katılan takımlar
Üçüncü ön eleme turunu kaybederek UEFA Avrupa Ligi play-off turuna katılan takımlar
Birinci ve ikinci ön eleme turunu kaybederek elenen takımlar
Play-off turu
Takım Katsayı
Şampiyon olmayanlar
İngiltere Manchester United 103.078
İspanya Valencia 99.999
Almanya Bayer Leverkusen 87.883
Portekiz Sporting CP 56.276
İtalya Lazio 49.102
Üçüncü ön eleme turu
Takım Katsayı
Şampiyonlar
İsviçre Basel 84.875
Avusturya Red Bull Salzburg 43.135
Çek Cumhuriyeti Viktoria Plzeň 41.825
Şampiyon olmayanlar
Ukrayna Shakhtar Donetsk 86.033
Hollanda Ajax 66.195
Rusya CSKA Moscow 55.599
Belçika Club Brugge 41.440
Fransa Monaco 31.483
İsviçre Young Boys 31.375
Çek Cumhuriyeti Sparta Prague 30.825
Türkiye Fenerbahçe 30.020
Yunanistan Panathinaikos 19.880
Avusturya Rapid Wien 15.635
İkinci ön eleme turu
Takım Katsayı
Şampiyonlar
Romanya Steaua București 40.259
İskoçya Celtic 39.080
Kıbrıs Cumhuriyeti APOEL 35.460
Beyaz Rusya BATE Borisov 35.150
Bulgaristan Ludogorets Razgrad 25.350
Hırvatistan Dinamo Zagreb 24.700
Slovenya Maribor 22.225
İsrail Maccabi Tel Aviv 18.200
Polonya Lech Poznań 17.300
Sırbistan Partizan 14.775
İsveç Malmö FF 12.545
Azerbaycan Qarabağ 11.500
Finlandiya HJK 11.140
Norveç Molde 10.375
Danimarka Midtjylland 7.960
Macaristan Videoton 7.950
Arnavutluk Skënderbeu Korçë 5.575
Bosna-Hersek Sarajevo 5.500
Letonya Ventspils 5.350
Gürcistan Dila Gori 4.875
Slovakya Trenčín 4.250
Litvanya Žalgiris Vilnius 3.900
Kazakistan Astana 3.825
Moldova Milsami Orhei 3.750
Karadağ Rudar Pljevlja 3.375
Kuzey Makedonya Vardar 3.175
İzlanda Stjarnan 3.100
Lüksemburg Fola Esch 2.525
İrlanda Dundalk 2.150
Malta Hibernians 1.591
Birinci ön eleme turu
Takım Katsayı
Şampiyonlar
Galler The New Saints 5.575
Estonya Levadia Tallinn 4.200
Ermenistan Pyunik 3.550
Andorra FC Santa Coloma 2.666
Kuzey İrlanda Crusaders 2.475
Faroe Adaları B36 Tórshavn 1.450
Cebelitarık Lincoln Red Imps 0.550
San Marino Folgore 0.349

Birinci ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci ön eleme turunda 8 takım yer almıştır.[1] Kura çekimi 22 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmiştir.[2]

Seribaşı Seribaşı olmayan

Galler The New Saints
Estonya Levadia Tallinn
Ermenistan Pyunik
Andorra FC Santa Coloma

Kuzey İrlanda Crusaders
Faroe Adaları B36 Tórshavn
Cebelitarık Lincoln Red Imps
San Marino Folgore

Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci ayak maçları 30 Haziran ve 1 Temmuz, ikinci ayak maçları 7 Temmuz 2015 tarihlerinde oynanmıştır.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Lincoln Red Imps Cebelitarık 2-1 Andorra FC Santa Coloma 0-0 2-1
Crusaders Kuzey İrlanda 1-1 (d) Estonya Levadia Tallinn 0-0 1-1
Pyunik Ermenistan 4-2 San Marino Folgore 2-1 2-1
B36 Tórshavn Faroe Adaları 2-6 Galler The New Saints 1-2 1-4

Birinci ayak[değiştir | kaynağı değiştir]





İkinci ayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplamda 1-1 biten maçlar sonucunda Crusaders FC deplasman golleri kuralı ile kazandı.


7 Temmuz 2015
20:00
The New Saints Galler 4 - 1 Faroe Adaları B36 Tórshavn
Wilde Gol 15'27'47'
Williams Gol 89'
Rapor Cieślewicz Gol 90+1'

The New Saints toplamda 6-2 ile kazandı.


Lincoln Red Imps toplamda 2-1 ile kazandı.


Pyunik toplamda 4-2 ile kazandı.

İkinci ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci ön eleme turunda 34 takım mücadele edecektir:[1] 30 takım turnuvaya bu turdan dahil olacak, diğer 4 takım ise birinci ön eleme turundaki rakiplerini eleyerek bu tura katılacaklardır. Kura çekimi 23 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmiştir.[2]

1. grup 2. grup 3. grup
Seribaşı Seribaşı olmayan Seribaşı Seribaşı olmayan Seribaşı Seribaşı olmayan

Kıbrıs Cumhuriyeti APOEL
Slovenya Maribor
İsrail Maccabi Tel Aviv
Polonya Lech Poznań
Azerbaycan Qarabağ

Bosna-Hersek Sarajevo
Kazakistan Astana
Karadağ Rudar Pljevlja
Kuzey Makedonya Vardar
Malta Hibernians

İskoçya Celtic
Beyaz Rusya BATE Borisov
İsveç Malmö FF
Finlandiya HJK
Norveç Molde
Danimarka Midtjylland

Cebelitarık Lincoln Red Imps
Letonya Ventspils
Litvanya Žalgiris Vilnius
Ermenistan Pyunik
İzlanda Stjarnan
İrlanda Dundalk

Romanya Steaua București
Bulgaristan Ludogorets Razgrad
Hırvatistan Dinamo Zagreb
Sırbistan Partizan
Macaristan Videoton
Arnavutluk Skënderbeu Korçë

Gürcistan Dila Gori
Slovakya Trenčín
Kuzey İrlanda Crusaders
Moldova Milsami Orhei
Galler The New Saints
Lüksemburg Fola Esch

Not: İtalik yazılı takımlar 1. ön elemeden tur atlayanlar

Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci ayak maçları 14 ve 15 Temmuz, ikinci ayak maçları 21-22 Temmuz 2015 tarihlerinde oynanmıştır.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Hibernians Malta 3-6 İsrail Maccabi Tel Aviv 2-1 1-5
APOEL Kıbrıs Cumhuriyeti 1-1(d) Kuzey Makedonya Vardar 0-0 1-1
Qarabağ Azerbaycan 1-0 Karadağ Rudar Pljevlja 0-0 1-0
Sarajevo Bosna-Hersek 0-3 Polonya Lech Poznań 0-2 0-1
Maribor Slovenya 2-3 Kazakistan Astana 1-0 1-3
BATE Borisov Beyaz Rusya 2-1 İrlanda Dundalk 2-1 0-0
Ventspils Letonya 1-4 Finlandiya HJK 1-3 0-1
Midtjylland Danimarka 3-0 Cebelitarık Lincoln Red Imps 1-0 2-0
Molde Norveç 5-1 Ermenistan Pyunik 5-0 0-1
Malmö FF İsveç 1-0 Litvanya Žalgiris Vilnius 0-0 1-0
Celtic İskoçya 6-1 İzlanda Stjarnan 2-0 4-1
Trenčín Slovakya 3-4 Romanya Steaua București 0-2 3-2
Partizan Sırbistan 3-0 Gürcistan Dila Gori 1-0 2-0
Ludogorets Razgrad Bulgaristan 1-3 Moldova Milsami Orhei 0-1 1-2
Dinamo Zagreb Hırvatistan 4-1 Lüksemburg Fola Esch 1-1 3-0
Skënderbeu Korçë Arnavutluk 6-4 Kuzey İrlanda Crusaders 4-1 2-3
The New Saints Galler 1-2 Macaristan Videoton 0-1 1-1

Birinci ayak[değiştir | kaynağı değiştir]


14 Temmuz 2015
19:00
APOEL Kıbrıs Cumhuriyeti 3-2 Kuzey Makedonya Vardar





14-15 Temmuz 2015
Maribor Slovenya 3-0 Kazakistan Astana



14-15 Temmuz 2015
Molde Norveç 1-3 Ermenistan Pyunik

14-15 Temmuz 2015
Celtic İskoçya 3-0 İzlanda Stjarnan







İkinci ayak[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Temmuz 2015
18:00
HJK Finlandiya 2-3 Letonya Ventspils

21 Temmuz 2015
19:00
Vardar Kuzey Makedonya 1-3 Kıbrıs Cumhuriyeti APOEL





21-22 Temmuz 2015
Astana Kazakistan 0-3 Slovenya Maribor



21-22 Temmuz 2015
Pyunik Ermenistan 3-0 Norveç Molde








Üçüncü ön eleme turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Üçüncü ön eleme turunda 30 takım mücadele edecektir: 13 takım turnuvaya bu turdan dahil olacak, diğer 17 takım ise ikinci ön eleme turundaki rakiplerini eleyerek bu tura katılacaklardır.[3] Kura çekimi 17 Temmuz 2015 tarihinde gerçekleşmiştir.[4]

Şampiyonlar 1. grup Şampiyonlar 2. grup Şampiyon olmayanlar
Seribaşı Seribaşı olmayan Seribaşı Seribaşı olmayan Seribaşı Seribaşı olmayan

İsviçre Basel
Romanya Steaua București
İskoçya Celtic
Moldova Milsami Orhei
Kazakistan Astana

Polonya Lech Poznań
Sırbistan Partizan
Azerbaycan Qarabağ
Finlandiya HJK
Arnavutluk Skënderbeu Korçë

Avusturya Red Bull Salzburg
Çek Cumhuriyeti Viktoria Plzeň
Kıbrıs Cumhuriyeti APOEL
Beyaz Rusya BATE Borisov
Hırvatistan Dinamo Zagreb

İsrail Maccabi Tel Aviv
İsveç Malmö FF
Norveç Molde
Danimarka Midtjylland
Macaristan Videoton

Ukrayna Shakhtar Donetsk
Hollanda Ajax
Rusya CSKA Moscow
Belçika Club Brugge
Fransa Monaco

İsviçre Young Boys
Çek Cumhuriyeti Sparta Prague
Türkiye Fenerbahçe
Yunanistan Panathinaikos
Avusturya Rapid Wien

Not: İtalik yazılı takımlar 2. ön elemeden tur atlayanlar

Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci ayak maçları 28-29 Temmuz, ikinci ayak maçları 4-5 Ağustos 2015 tarihlerinde oynanmıştır.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Şampiyonlar
Lech Poznań Polonya 1-4 İsviçre Basel 1-3 0-1
Milsami Orhei Moldova 0-4 Arnavutluk Skënderbeu Korçë 0-2 0-2
HJK Finlandiya 3-4 Kazakistan Astana 0-0 3-4
Celtic İskoçya 1-0 Azerbaycan Qarabağ 1-0 0-0
Steaua București Romanya 3-5 Sırbistan Partizan 1-1 2-4
Midtjylland Danimarka 2-2(d) Kıbrıs Cumhuriyeti APOEL 1-2 1-0
Maccabi Tel Aviv İsrail 3-2 Çek Cumhuriyeti Viktoria Plzeň 1-2 2-0
Dinamo Zagreb Hırvatistan 4-4(d) Norveç Molde 1-1 3-3
Videoton Macaristan 1-2 Beyaz Rusya BATE Borisov 1-1 0-1
Red Bull Salzburg Avusturya 2-3 İsveç Malmö FF 2-0 0-3
Şampiyon olmayanlar
Panathinaikos Yunanistan 2-4 Belçika Club Brugge 2-1 0-3
Young Boys İsviçre 1-7 Fransa Monaco 1-3 0-4
CSKA Moscow Rusya 5-4 Çek Cumhuriyeti Sparta Prague 2-2 3-2
Rapid Wien Avusturya 5-4 Hollanda Ajax 2-2 3-2
Fenerbahçe Türkiye 0-3 Ukrayna Shakhtar Donetsk 0-0 0-3

Birinci Ayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Play-off turu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu turda 20 takım mücadele edecektir. 5 takım bu turdan itibaren kupaya katılmış 15 takım ise üçüncü on eleme turunu kazanarak gelmiştir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Şampiyonlar

Şampiyon olmayanlar

Maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kura çekimi 7 Ağustos 2015 tarihinde yapılmıştır.[5] İlk maçlar 18/19 Ağustos 2015 ikinci maçlar 25/26 Ağustos 2015 tarihlerinde oynanmıştır.

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Şampiyonlar
Astana Kazakistan 2-1 Kıbrıs Cumhuriyeti APOEL 1-0 1-1
Skënderbeu Korçë Arnavutluk 2-6 Hırvatistan Dinamo Zagreb 1-2 1-4
Celtic İskoçya 3-4 İsveç Malmö FF 3-2 0-2
Basel İsviçre 3-3 (d) İsrail Maccabi Tel Aviv 2-2 1-1
BATE Borisov Beyaz Rusya 2-2 (d) Sırbistan Partizan 1-0 1-2
Şampiyon olmayanlar
Lazio İtalya 1-3 Almanya Bayer Leverkusen 1-0 0-3
Manchester United İngiltere 7-1 Belçika Club Brugge 3-1 4-0
Sporting CP Portekiz 3-4 Rusya CSKA Moscow 2-1 1-3
Rapid Wien Avusturya 2-3 Ukrayna Shakhtar Donetsk 0-1 2-2
Valencia İspanya 4-3 Fransa Monaco 3-1 1-2

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "2015/16 UEFA Champions League participants". UEFA.com. 23 Haziran 2015. 4 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ a b "Qualifying round draws start road to Milan". UEFA.com. 23 Haziran 2015. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Third qualifying round draw live on UEFA.com". UEFA.com. 15 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2015. 
  4. ^ "UEFA Champions League third qualifying round draw". UEFA.com. 24 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2015. 
  5. ^ "UEFA Champions League play-off draw made". UEFA.com. 14 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2015.