2009 Medair TC-HEK helikopter kazası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
  1. YÖNLENDİRME Şablon:Havacılık kazası bilgi kutusu

2009 Medair TC-HEK helikopter kazası 25 Mart 2009 tarihinde Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu TC-HEK tescil işaretli Bell 206L-4 LongRanger tipi helikopterin Kahramanmaraş'taki Keş dağına düşmesi olayıdır.

Uçuş bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Birlik Partisi (BBP) genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Mart 2009 yerel seçim kampanyası için kiralanan helikopter ile saat 13.00'teki Kahramanmaraş mitingi için Çağlayancerit ilçesine ulaştı. Çağlayancerit'te 1500 kişinin katıldığı miting devam ederken BBP tarafında Med Air'den kiralanan TC-HEK tescil işaretli Bell Long Ranger 206L-4 tipi helikopter, saat 13.30'da Kahramanmaraş Havalanı'nda yakıt ikmali yaptı.[1]

Çağlayancerit mitingi sona erdikten sonra Pilot Kaya İstektepe tarafından kullanılan helikopter Yozgat'ın Yerköy ilçesindeki BBP mitingine gitmek için saat 14.42'de havalandı.[1]

Kaza ve kurtarma operasyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Soruşturma[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Şubat 2010 tarihinde, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Adına Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay; Adalet ve Kalkınma Partisi Grubu Adına Grup Başkanvekilleri Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Hatay Milletvekili Sadullah Ergin ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ; Milliyetçi Hareket Partisi Grubu Adına Grup Başkanvekilleri Mersin Milletvekili Mehmet Şandır ve İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın önergesi ile 10 / 333,334,335-3/1090 esas nolu Meclis Araştırması Komisyonu kuruldu ve komisyon raporunu 04 Nisan 2011 tarihinde kamuoyu ile paylaştı. Arkası kesilmeyen iddialar ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün gazeteciler ile sohbette sarf ettiği ''helikopterin beynini keçiler sökmedi ya'' sözü üzerine dönemin Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Yalçın Topçu ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu'nun girişimleri üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatı ile Devlet Denetleme Kurulu kazayı ve iddiaları araştırmak üzere çalışmaya başladı.

Kaza süreci ve sonrasında ortaya atılan iddialar halen Kahramanmaraş Özel Yetkili savcılığınca soruşturulmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopteri düştü". Radikal. 26 Mart 2009. 28 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]