Senirkent sel felaketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Senirkent sel felaketi, 13 Temmuz 1995 tarihinde Türkiye saatiyle 20:00 sıralarında Isparta'nın Senirkent ilçesinde önce sel ve sonrasında meydana gelen heyelan felaketi. Olaylar sonucunda 74 kişi öldü, 209 ev hasar gördü veya yıkıldı.[1]

Bölgede bir haftadır süren şiddetli yağmurlar felaketin yaşanmasında etkili oldu. Senirkent'in güneyinde bulunan Kapı Dağı'ndaki toprak ve taş parçaları çamur seline dönüştü ve dere yatağında sürüklenerek bu yörede bulunan kerpiç evlerin balçık altında kalmasına sebep oldu. İlçenin tamamı çamur altında kaldı. Ölümlerin çoğu Kapı Dağı yöresindeki bu kerpiç evlerde yaşandı.

Bu felaketten sonra heyelan alanına beton bentler yapıldı. Suyolu ve Doğrudere dereleri üzerine yapılan 84 adet beton seki ile derelerin kontrollü akması sağlanarak şiddetli yağmurlar sırasında bir kez daha heyelan ve sel felaketinin yaşanmaması hedeflenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Senirkent Kaymakamlığı". Senirkent Kaymakamlığı. 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2010.