2008 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm - Kadınlar 100 metre engelli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2008 Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar 100 metre engelli
YerPekin Ulusal Stadyumu
Tarih17-19 Ağustos
Ülke sayısı31
Sporcu sayısı40
Madalya sahipleri
Altın madalya   Amerika Birleşik Devletleri
Gümüş madalya   Avustralya
Bronz madalya   Kanada
2004 2012
2008 Yaz Olimpiyatları'ndaki
atletizm etkinlikleri
Athletics pictogram.svg
Koşu etkinlikleri
100 m   erkekler   kadınlar
200 m erkekler kadınlar
400 m erkekler kadınlar
800 m erkekler kadınlar
1500 m erkekler kadınlar
5000 m erkekler kadınlar
10.000 m erkekler kadınlar
100 m engelli kadınlar
110 m engelli erkekler
400 m engelli erkekler kadınlar
3000 m hendekli koşu erkekler kadınlar
4 x 100 m bayrak yarışı erkekler kadınlar
4 x 400 m bayrak yarışı erkekler kadınlar
Yol etkinlikleri
Maraton erkekler kadınlar
20 km yürüyüş erkekler kadınlar
50 km yürüyüş erkekler
Saha etkinlikleri
Uzun atlama erkekler kadınlar
Üç adım atlama erkekler kadınlar
Yüksek atlama erkekler kadınlar
Sırıkla atlama erkekler kadınlar
Gülle atma erkekler kadınlar
Disk atma erkekler kadınlar
Cirit atma erkekler kadınlar
Çekiç atma erkekler kadınlar
Kombine etkinlikler
Heptatlon kadınlar
Dekatlon erkekler

2008 Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar 100 metre engelli yarışı 17-19 Ağustos'ta Pekin Ulusal Stadyumu'nda yapıldı.[1]

Yarışa katılmak için gerekli eleme barajları, 12.96 s (A barajı) ve 13.11 s (B barajı) şeklindeydi.[2]

Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarış öncesi mevcut dünya ve Olimpiyat rekorları aşağıdaki gibiydi:

Dünya rekoru  Yordanka Donkova (BUL) 12.21 Eski Zağra, Bulgaristan 20 Ağustos 1988
Olimpiyat rekoru  Joanna Hayes (USA) 12.37 Atina, Yunanistan 24 Ağustos 2004

2008 Oyunları sırasında herhangi bir yeni rekor kırılmadı.

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün zamanlar için birim saniyedir. Kullanılan kısaltmalar şu anlamları taşır:

1. Tur[değiştir | kaynağı değiştir]

Her seride ilk iki atlet (Q) ve onlar dışındaki en hızlı altı atlet (q) tur atladı.

Sıra Seri Sporcu Ülke Derece Not
1 1 Josephine Onyia  İspanya 12.68 Q
2 1 Susanna Kallur  İsveç 12.68 Q
3 2 Vonette Dixon  Jamaika 12.69 Q, SB
3 5 Brigitte Foster-Hylton  Jamaika 12.69 Q
5 4 LoLo Jones  Amerika Birleşik Devletleri 12.71 Q
6 5 Dawn Harper  Amerika Birleşik Devletleri 12.73 Q
7 2 Priscilla Lopes-Schliep  Kanada 12.75 Q
8 3 Delloreen Ennis-London  Jamaika 12.82 Q
9 3 Sally McLellan  Avustralya 12.83 Q
10 4 Anay Tejeda  Küba 12.84 Q
11 2 Damu Cherry  Amerika Birleşik Devletleri 12.91 q
12 1 Nevin Yanıt  Türkiye 12.94 q
13 2 Carolin Nytra  Almanya 12.95 q
14 3 Sarah Claxton  Büyük Britanya 12.97 q
15 4 Reïna-Flor Okori  Fransa 12.98 q
15 1 Aurelia Trywianska-Kollasch  Polonya 12.98 q
17 5 Anastassiya Pilipenko  Kazakistan 12.99
18 5 Aleesha Barber  Trinidad ve Tobago 13.01 NR
19 4 Christina Vukicevic  Norveç 13.05 PB
20 4 Tatyana Dektyareva  Rusya 13.05
21 5 Yevgeniya Snihur  Ukrayna 13.06
22 3 Yuliya Kondakova  Rusya 13.07
23 3 Angela Whyte  Kanada 13.11
24 1 Micol Cattaneo  İtalya 13.13
25 2 Aleksandra Antonova  Rusya 13.18
25 1 Lucie Škrobáková  Çek Cumhuriyeti 13.18
27 4 Natalya Ivoninskaya  Kazakistan 13.20
28 2 Derval O'Rourke  İrlanda 13.22
29 5 Nadine Faustin-Parker  Haiti 13.25
30 4 Toyin Augustus  Nijerya 13.34
31 1 Katsiaryna Paplauskaya  Beyaz Rusya 13.39
32 3 Yenima Arencibia  Küba 13.43
33 2 Maíla Machado  Brezilya 13.45
34 5 Dedeh Erawati  Endonezya 13.49 NR
35 3 Flóra Redoúmi  Yunanistan 13.56
36 3 Edit Vári  Macaristan 13.59
37 1 Miriam Bobková  Slovakya 13.65
38 2 Fadwa Al Bouza  Suriye 14.24 SB
39 3 Jeimy Bernardez  Honduras 14.29
3 Fatmata Fofanah  Gine DNF

Yarı final[değiştir | kaynağı değiştir]

Her seride ilk dört sporcu ve sonraki en hızlı isim finale yükseldi.

Sıra Seri Sporcu Ülke Reaksiyon Derece Not
1 1 LoLo Jones  Amerika Birleşik Devletleri 0.172 12.43 Q, PB
2 2 Damu Cherry  Amerika Birleşik Devletleri 0.189 12.62 Q
3 2 Dawn Harper  Amerika Birleşik Devletleri 0.191 12.66 Q
4 1 Delloreen Ennis-London  Jamaika 0.145 12.67 Q
5 1 Priscilla Lopes-Schliep  Kanada 0.159 12.68 Q
6 1 Sally McLellan  Avustralya 0.140 12.70 Q
7 2 Brigitte Foster-Hylton  Jamaika 0.162 12.76 Q
8 2 Sarah Claxton  Büyük Britanya 0.145 12.84 Q
9 2 Vonette Dixon  Jamaika 0.237 12.86
9 1 Josephine Onyia  İspanya 0.203 12.86
11 1 Aurelia Trywianska-Kollasch  Polonya 0.118 12.96
12 1 Carolin Nytra  Almanya 0.144 12.99
13 2 Reïna-Flor Okori  Fransa 0.153 13.05
14 1 Nevin Yanıt  Türkiye 0.201 13.28
2 Susanna Kallur  İsveç 0.198 DNF
2 Anay Tejeda  Küba 0.156 DNF

Final[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Kulvar Sporcu Ülke Reaksiyon Derece Not[3]
1., altın madalya sahibi 6 Dawn Harper  Amerika Birleşik Devletleri 0.193 12.54 PB
2., gümüş madalya sahibi 3 Sally McLellan  Avustralya 0.138 12.64
3., bronz madalya sahibi 8 Priscilla Lopes-Schliep  Kanada 0.174 12.64
4 7 Damu Cherry  Amerika Birleşik Devletleri 0.239 12.65
5 5 Delloreen Ennis-London  Jamaika 0.151 12.65
6 9 Brigitte Foster-Hylton  Jamaika 0.167 12.66
7 4 LoLo Jones  Amerika Birleşik Devletleri 0.185 12.72
8 2 Sarah Claxton  Büyük Britanya 0.163 12.94

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]