Şalom (gazete)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
31.200.14.124 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 14.10, 24 Aralık 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şalom
Tür Haftalık gazete
Format Tabloid
Sahibi Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş.
Fiyatı 2 Türk Lirası 30 Kuruş (Haftalık)
120 Türk Lirası (Yıllık abone)
Kuruluş tarihi 1947
Dil Türkçe ve bir sayfası Ladino
Genel merkez Atiye Sokak, Polar Apt. No 12/6, 34204 Teşvikiye, İstanbul
Tiraj artış 5.000
Resmî site Salom.com.tr

Şalom (Şablon:Lang-he), Türk Yahudi toplumuna yönelik yayın yapan, tamamını gönüllü yazar, köşe yazarı ve çizerlerin oluşturduğu, İstanbul'da yayınlanan haftalık gazete. Gazete 1947 yılında gazeteci Avram Leyon tarafından kuruldu. Şalom gazetesinin ilk baskısı Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 29 Ekim 1947'de çıktı.[1] Gazetenin isim hakkı 1984 yılında Gözlem Gazetecilik Basın ve Yayın A.Ş.'ye devredildi. Haftalık tirajı yaklaşık 5.000 civarında olan Şalom gazetesi, Çarşamba günleri yayınlanır.

İçeriğinde, toplum ve cemaat haberleri, dış haberler, yaşam, kültür, sanat, eğitim, çevre, teknoloji, sağlık konularında yazı ve haberler, Yahudi dini ve geleneklerine ilişkin bilgiler, köşe yazıları ve karikatürler yer alır.

Gazete kuruluşunu takip eden uzun yıllar boyunca Latin harfleriyle Ladino dilinde yayınlandı. Gazetenin o dönemde esas amacı bu dili Türkçeden çok daha iyi bilen ve konuşan İstanbul'daki Yahudi toplumuna dünya Yahudiliği ile ilgili haberleri verebilmek, ayrıca İstanbul Yahudi Cemaati bünyesindeki haberleri topluma duyurmaktı. Fakat 1984 yılında tabloid boyutta altı ya da sekiz sayfa halinde okurla buluşan Şalom gazetesi, Türkçenin ana dil olarak Ladinonun yerini almasından dolayı, Ladino dilinde bir sayfası hariç Türkçe yayınlanmaya başladı.

Şu anda ulusal gazetelerin ebadında yirmi ile yirmi dört sayfa arasında yayınlanan gazete, Sefarad Yahudilerinin beş yüzyılı aşkın bir süredir kullandıkları Ladino dilini yaşatmak amacıyla bir sayfasını bu dilde yayınlamaktadır. Bunun nedeni Türk Yahudi toplumunda Ladino dilini konuşanların genellikle 65 yaşının üstündekilerin oluşturması ve genç kuşaklara artık aktarılmamasından dolayı ciddi bir yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olması. Şalom gazetesi bu yönüyle dünyada tek olma özelliğini sürdürmektedir. Bunun yanı sıra, her ay, tamamı Ladino dilinde olan, 24 sayfalık El-Amaneser eki yayınlanır. Bunun dışında aktüel, kültür, sanat ağırlıklı, Şalom-Dergi, Şalomist, Panorama gibi aylık ekleri bulunur. Genel Yayın Yönetmeni İvo Molinas, Yayın Koordinatörü Virna Banastey Gümüşgerdan. Baş yazarlığını İvo Molinas ile birlikte Yakup Barokas sürdürüyor.

Dış bağlantılar

Kaynakça