İstanbul'daki Musevi mezarlıkları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İstanbul'daki Musevi mezarlıkları, şehirde sayıları 20 bini bulan Musevi cemaatinin kullanımına tahsis edilmiş gömü alanlarıdır. İstanbul'da 2010 yılı itibarıyla Musevi cemaatine ayrılan 8 gömü alanı vardır. Bunlar:

Mezarlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'daki Musevi mezarlıkları içinde, Kuzguncuk, Hasköy ve Ortaköy mezarlıklarının geçmişi, 16. ve 17. yüzyıllara kadar dayanmaktadır.[1] Beyoğlu ilçesinde yer alan Hasköy Mezarlığı, İstanbul'da Musevilere ait en büyük mezarlık alanıdır. Ulus semtinde ise, birbirine yakın mesafede iki ayrı Musevi mezarlığı bulunmaktadır. Büyük olanı Sefarad, küçük olanı Aşkenaz cemattine ayrılmıştır.

Şişli İtalyan Musevi Mezarlığı, Şişli ile Mecidiyeköy arasında kalan gayrimüslim mezarlığı içinde bulunmaktadır. Karma bir mezarlık olan Şişli Mezarlığı'nda Ermeni ve Rum cemaatiyle birlikte, İtalyan Musevi cemaatine de bir bölüm ayrılmıştır. Musevi bölümü mezarlığın batısında yer almaktadır. Anadolu Yakası'nda Bağlarbaşı ve Acıbadem semtlerinde de birer Musevi mezarlığı vardır.

Mezarlıkların durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezarlıklar genellikle bir sinagogun çevresinde kuruludur. Ancak günümüzde bu gelenek büyük ölçüde kaybolmuştur. İstanbul'daki Musevi mezarlıkları zaman zaman deprem, şiddetli yağışlar ve bakımsızlık gibi nedenlerle tahrip olmuştur. Tehlikeye açık hâle gelen mezarlıklar kimi zaman saldırılara maruz kalmıştır.[2] Kimi mezarlıklar, içinden ya da çevresinden yol geçirilmesi nedeniyle istimlâke uğramıştır.[2] Çok eski mezarlıklar ise şehirleşme alanları açmak amacıyla taşınmış ya da yok edilmiştir.

1991 yılında, cemaatin artan mezarlık alanı gereksinimini karşılamak ve şehrin kuzey kesimlerinde yaşayan Musevilere daha yakın bir alterenatif sunmak amacıyla, Sarıyer, Kilyos'ta yeni bir mezarlık alanı belirlenmiştir. Uzun süre gömü yapılmadan kalan mezarlıklar, düzenleme ve parselasyon çalışmalarının bitirilmesinin ardından ve 2010 yılının başında kullanıma girmiştir. Ortaköy, Hasköy, Bağlarbaşı, Ulus Sefarad, Ulus Aşkenaz ve Kilyos mezarlıklarının yönetimi ve bakım işleri Neve Şalom Sinagogu Vakfı tarafından düzenlenmektedir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Günümüzde Türkiye Yahudileri". 14 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2010.  (WebCite® 15 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.)
  2. ^ a b "Türkiye Hahambaşılığı, Mezarlıklar". 5 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010.  (WebCite®)
  3. ^ "Mezarlıklarımız". 3 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010.  (WebCite®)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]