İvan İsakov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İvan İsakov
Иван Степанович Исаков
1974 CPA 4359.jpg
Doğum 22 Ağustos 1894
Hacıkend, Kars Oblastı, Rus İmparatorluğu
Ölüm 11 Ekim 1967 (73 yaşında)
Moskova, Sovyetler Birliği
Bağlılığı  Sovyetler Birliği
Hizmet dalı  Sovyet Deniz Kuvvetleri
Hizmet yılları 1917-1967
Rütbesi
Sovyetler Birliği Filo Amirali
Komuta ettiği Baltık Filosu, Kuzey Kafkas Cephesi, Deniz Kuvvetleri Baş Komutan Vekili
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları Sovyetler Birliği Kahramanı
Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Lenin Nişanı Kızıl Bayrak Nişanı Kızıl Bayrak Nişanı Kızıl Bayrak Nişanı Uşakov Nişanı (1. sınıf) Uşakov Nişanı (1. sınıf) Vatanseverlik Savaşı Madalyası (1. sınıf) Kızıl Yıldız Nişanı Leningrad Savunması Madalyası Moskova Savunması Madalyası Sivastopol Savunması Madalyası Kafkas Savunma Madalyası Büyük Vatanseverlik Savaşı Madalyası Büyük Vatanseverlik Savaşı 20. Yıldönümü Madalyası Japonya Zafer Madalyası Kızıl Ordu 20. Yıl Madalyası SSCB Silahlı Kuvvetleri 30. Yıl Madalyası SSCB Silahlı Kuvvetleri 40. Yıl Madalyası Moskova 800. Yıl Madalyası Leningrad 250. Yıl Madalyası

İvan İsakov (Rusça: Иван Степанович Исаков / Ivan Stepanovich Isakov, Ermenice: Հովհանես Սթեփանի Իսակով, doğum adı: Հովհաննես Տեր-Իսահակյան / Hovhannes Ter-Isahakyan, d. 22 Ağustos 1884; Ajikend, Kars Oblastı, Rus İmparatorluğu - ö. 11 Ekim 1967; Moskova, SSCB), Kızıl Donanma'nın komutanlarından biri, Sovyetler Birliği Filo Amirali.

İvan İsakov Sovyet donanmasında, özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Baltık ve Karadeniz Deniz Kuvvetleri'ne şekil verilmesinde önemli bir rolü oynadı. 1967'de Sovyetler Birliği akademisinin oceanographic komitesinin yazarı oldu, Ermeni Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Bilimler Akademisinin fahri bir üyesi oldu.

Ivan Isakov sonra Rusya İmparatorluğu'nun Kars Oblastı'nda, (şu anda Türkiye'nin Kars vilayeti) bir parçası olarak Hadjikend köyünde bir Ermeni demiryolu işçisinin oğlu olarak Hovhannes Ter-Isahakyan'da doğdu. Ailesiyle 1913'te Realschuleden mezun olduğu Tiflis'e hareket etti.

1917 yılında, Isakov, Rusya Sankt-Peterburg'a taşındı ve İmparatorluk Rus donanmasının Deniz Muhafızları Mektebi'ne girdi ve aynı yılın Mart ayında bir subay olarak mezun oldu ve kısa bir süre Batı Estonya takımadalar (Moonsund adalar) de Almanlara karşı eylem gördü. İvan İsakov Izyaslav, Riga, Kobchik ve Korshun dahil olmak üzere birçok savaş gemilerinin görev bir torpido subay olarak Baltık Denizi filosundaki Rus Devrimi'nden sonra yaptığı hizmet devam etti. 1918 yılında karşı çeşitli savaşlarda yer aldı.

1941'de Sovyetler Birliği'nin Nazi istilasıyla, Sovyetlere ait Deniz Kuvvetleri'nin insan gücü şiddetli şekilde, adam ihtiyacı yüzünden Alman ordular tarafından yapılan ilerlemelerden savaşa yardım etmek için azaldı. Buna rağmen, Isakov geçici olarak Alman kuvvetlerin, Baku Petrol alanlarına girmeyi denediği Kuzey Kafkasya önünde bir kumandan olduğu 1942'e kadar Sovyetlere ait Kuzey filoda hizmet etti. 4 Ekim 1942'de, Isakov, Tuapse'de Alman bombardımanında bir baskında yaralandı ve ayağı kesilerek bir sahra hastanesinde savaşın geri kalanını zamanını harcadı. Buna rağmen Isakov, Sovyet deniz kumandanı olarak hizmet etmeye devam etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]