İstanbul Tıp Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Kuruluş 1470
Dekan Prof.Dr. Tufan Tükek
Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Bülent Bayraktar
Prof.Dr. Yaman Tekant
Bulunduğu Yer Çapa, Fatih, İstanbul
Web sitesi http://www.istanbul.edu.tr/itf/
Monoblok binasından Fakülteye genel bakış.

İstanbul Tıp Fakültesi, Türkiye'nin en eski üniversitesi İstanbul Üniversitesi'nin iki tıp fakültesinden biridir. İstanbul Tıp Fakültesi Osmanlı' nın 1827 de kurulan ilk tıp fakültesi Mekteb-i Tıbbiye'yi Şahane'nin devamıdır. Üniversite reformuyla kurulmuş ilk tıp fakültesidir. Türkiye'de modern tıbbın gelişimine öncülük etmiş, sayısız hekim ve bilim insanı yetiştirmiştir. Fatih ilçesinin Çapa semtinde yer almasından dolayı halk arasında daha çok Çapa Tıp Fakültesi olarak bilinir.

Türkiye'nin akademik eğitim veren sayılı üniversitelerinden biridir. 6 yıllık eğitim boyunca öğrencilerini teorik ve uygulamalı alanda birçok bilgi ve beceriyle donatır. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda en başarılı fakültelerden biridir.[1] Yetenekli ve donanımlı pratisyen hekim yetiştirmesi ile de ünlü bir fakültedir.[kaynak belirtilmeli]

Fakülte bünyesinde değişik kültür ve sanat kolları etkinlik göstermektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi'ndeki senato sırası 1'dir. [2] Türkiye'de modern tıp eğitiminin okutulduğu ilk kurumdur. 1967 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]