İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
Kuruluş 1950
Eski isim(ler)i Gazetecilik Enstitüsü
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu
Basın Yayın Yüksek Okulu
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Bağlılık İstanbul Üniversitesi
Dekan Prof. Dr. Abdullah Özkan
Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Ali Murat Vural
Doç.Dr. Ümit Sarı
Konum Beyazıt, Fatih, İstanbul
Web sitesi http://iletisim.istanbul.edu.tr/

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, 1950 yılında İstanbul Üniversitesi bünyesinde Gazetecilik Enstitüsü adı ile kurulan fakülte. Türkiye'nin ilk iletişim fakültesidir.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Senatosu'na başvurarak, gazetecilik eğitimi veren bir yükseköğrenim kurumunun faaliyete geçmesini istemiştir. Amaç, ülkenin yaşamında önemli payı olan gazetecilerin bilimsel temellere dayalı, çağdaş bir eğitim ortamından geçerek yetişmeleridir. Bu düşünceden hareketle Gazetecilik Enstitüsünün kuruluşuna öncülük eden Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı Sedat Simavi, bir mektup hazırlamış ve bunu dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Ord. Prof. Dr. Sıddık Sami Onar'a sunmuştur.

1975-1980 arasında üniversitenin İktisat Fakültesi altında Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü adını alan okula, 1980'de Yüksekokul statüsü verilmiş ve (yine İktisat Fakültesi altında) adı Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu olmuştur.[1] 1982'de İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanarak Basın Yayın Yüksek Okulu'na dönüştürülmüştür. Okul, 1992 yılında, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi olmuştur. 1992-1993 öğretim yılında, Fakülte'nin ilk dekanlığına Yüksek Okul müdürü Prof. Dr. Tayfun Akgüner atanmıştır. Günümüzde, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Radyo Televizyon Sinema dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1] 4 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi: Tarihçe