İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Etkinlik1933–1967
Eski isim(ler)iMekteb-i Tıbbiye-i Şahane (1827-1909)
Darülfünun Tıp Fakültesi (1909-33)
Bağlılıkİstanbul Üniversitesi
Konumİstanbul, Türkiye

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, 1933'te Üniversite Reformu ile Darülfünun Tıp Fakültesinden dönüştürülmüş, 1967'de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi olarak ikiye ayrılmış Türkiye'nin ilk tıp fakültesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mustafa Kemal Paşa'nın isteğiyle, 1933 yılında Üniversite Reformu ile üniversiteye yeni bir düzen getirilir. 23 Mayıs 1933'te, Maarif Vekâleti tarafından çekilen bir telgraf ile Tıp Fakültesinin Haydarpaşa'dan İstanbul tarafına (o dönemde "İstanbul" bugünkü Suriçi-Fatih-Avrupa Yakası bölgesi olarak kabul edilmektedir) nakline karar verildiği ve nakil işini düzenlemek üzere bir komisyon kurulduğu bildirilir. Kurulan komisyon tarafından Tıp Fakültesinin; kliniksiz kürsüleri, enstitü ve laboratuvarları Beyazıt'taki Darülfünun merkez binası (eski Harbiye Nezareti) ve arkasındaki Bekir Ağa Bölüğü Kışlasına; klinik branşların ise 1924'ten beri klinik staj amacıyla öğretim verdiği Cerrahpaşa, Gureba, Haseki hastaneleri ile ilaveten Şişli Etfal ve Bakırköy Emrâz-ı Asabiye hastanelerinde toplanmasına karar verilir.

31 Temmuz 1933 tarihinde "İstanbul Darülfünunu’nun İlgasına ve Maarif Vekâleti’nce yeni bir Üniversite Kurulmasına Dair Kanun" ile İstanbul Darülfünunu resmi olarak kaldırılır ve 1 Ağustos 1933'te İstanbul Üniversitesi kurulur. Darülfünun Tıp Fakültesi, bu kararla birlikte "İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi" adını alır. Fakülte 1933'ten 1950'lere kadar Beyazıt, Cerrahpaşa, Gureba, Haseki, Şişli ve Bakırköy'de öğretim verir.

1950’li yıllara gelindiğinde klinikleri tamamıyla Cerrahpaşa ve Çapa etrafında toplayıp, ileride de bu ikisinin arasına inşa edilecek bir binaya Beyazıt'taki kliniksiz enstitüleri taşımak amacıyla; önce Çocuk Kliniği Haseki Hastanesine, Nöroloji Kliniği Cerrahpaşa Hastanesine taşınır. 1951 yılında Şişli Etfal (Çocuk) Hastanesi ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile ilişik resmen kesilir. 1953'te Cerrahpaşa'da Çocuk Hastalıkları ile Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinin inşası ile Haseki'deki kliniklerin nakli de başlar.

1965 yılında fakülte komisyonunda, Prof. Dr. Ekrem Kadri Unat raporuyla: "Fazla öğrenci okutabilmek gerekçesiyle sürekli kadro ve tesis genişleterek, gittikçe büyüyen ve büyüdükçe problemleri de artan tek bir fakülte yerine biri Çapa diğeri Cerrahpaşa olmak üzere iki fakülte şeklinde örgütlenmeyi" önerir. Bu fikrin kabulü ile alınan karar doğrultusunda 27 Temmuz 1967'de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi; kampüsü, öğretim üyeleri, asistanları ve öğrencileri ikiye bölünerek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi olarak ikiye ayrılır.[1][2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 31 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2023. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2023. 
  3. ^ "Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tarihçesi". cerrahpasa.iuc.edu.tr. 19 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2023.