Güney eyaletleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
ABD Sayım Bürosu'nun tanımlamasına göre ABD Güney eyaletleri. Pek çok kaynakta ekonomik, demografik, kültürel ve siyasi nedenlerle çizgili eyaletler (Maryland ve Delaware) ile Washington D.C. çoğu kez Kuzeybatı ABD ve(ya) Orta-Atlantik bölgesine dahil edilir.[1][2][3][4][5][6]

Güney ABD ya da Amerika Birleşik Devletleri Güney eyaletleri (Southern United States), kısaca Güney (the South) olarak da bilinir, kesin bir sınırlama olmamakla birlikte, Mason-Dixon Hattı'nın, Ohio Nehrinin ve 36° 30′ enleminin güneyinde kalan bölge.

Federal Hükümet'in belirlediğine göre Alabama, Arkansas, Delaware, District of Columbia (D.C.), Florida, Georgia, Güney Karolina, Kentucky, Kuzey Karolina, Louisiana, Maryland, Mississippi, Oklahoma, Tennessee, Teksas, Virginia ve Batı Virginia eyaletlerini içine alır. Güney'i tarihsel olarak ülkenin öbür bölgelerinden ayıran çok karmaşık etkenler arasında uzun ürün verme mevsimi, yerleşmiş ürün modeli, plantasyon sistemi, köle ya da özgür Siyah emek gücü sayılabilir. 17. yüzyıldan başlayarak Güney'in politikasında ve ekonomisinde etkili olan beyaz ırkın üstünlüğü ve egemenliği ancak II. Dünya Savaşı'ndan sonra gerilemeye başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]