İhsan Karaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Muhammet İhsan Karaman
Prof. Dr. M. İhsan Karaman.jpg
M. İhsan Karaman
Doğum 11 Eylül 1962(1962-09-11)
İstanbul
Meslek Üroloji Profesörü

M. İhsan Karaman (d. 1962, İstanbul), Türk akademisyen, bilim insanı, doktor ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi eski rektörü. İlahiyatçı yazar Hayrettin Karaman'ın oğludur.

1962 yılında İstanbul'da doğdu. 1980 yılında Kadıköy İmam Hatip Lisesini, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1991 yılında Üroloji Uzmanı, 1996 yılında Üroloji Doçenti, 2008 yılında Üroloji Profesörü oldu. Çeşitli Sağlık Bakanlığı eğitim hastahanelerinde Başasistan ve Klinik Şefi olarak çalıştı. 1994 yılında bir yıl kadar A.B.D.'de Houston, Texas Children's Hospital'da misafir araştırmacı olarak bulundu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültelerinde öğretim üyeliği yaptı. 10 Aralık 2014 tarihinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörlüğüne atanması, babası Hayrettin Karaman’ın oğlunun atanmasının gerçekleştirilmesi için hükümete “ilahi adalet” vurgulu mesaj göndermesi ve TÜRGEV'e "isteksiz" verilen bağışlara "helaldir" fetvası vermesi ile ilişkilendirilmiştir [1][2][3]. Rektörlüğü sırasında, Medeniyet Üniversitesinin yıllık yayınladığı ve önemli faaliyetlerin yer aldığı söylemi ile çıkan bültenlerde rektörün kendi faaliyet ve aktüelleri ana plana alınmış ve çıkan yayınlar rektör katalog çekimleri olarak sunulmuştur [4][5].

Prof. Dr. Karaman'ın Prostat Kanserinde Brakiterapi, Cinsel Sağlıktan Mutlu Aileye ve Yeşilay Diyor ki isimli üç adet kitabı bulunmaktadır. 300'ü aşkın ulusal ve uluslararası alanda yayınlanmış bilimsel araştırması ve 700'ü aşkın uluslararası atıfı mevcuttur. Birçok bilimsel derginin editör ve hakem kurulunda yer almaktadır.

Karaman, Yeryüzü Doktorları Türkiye ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanlığı yapmış olup birçok sivil toplum kuruluşunun yönetim kademelerinde ve faaliyetlerinde rol almıştır. Dünya İslami Tıp Birlikleri Federasyonu (FIMA) Başkan Yardımcısı olan Karaman, evli ve iki çocuk babasıdır. Prof. Dr. Karaman, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleşen Boston Gay Men's Chorus konseri öncesinde eşcinselleri hedef gösteren tweetiyle basında yer almıştır [6].[7]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ https://sendika63.org/2014/12/hayrettin-karaman-ilahi-adalet-istedi-oglu-rektorluge-atandi-233392/
  • ^ http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/160847/erdogan-hayrettin-karamanin-oglunu-rektor-yapti.html
  • ^ https://t24.com.tr/haber/erdogan-turgeve-bagis-cagrisi-yapan-hayrettin-karamanin-oglunu-rektor-atadi,280014
  • ^ https://www.medeniyet.edu.tr/tr/haberler/universitemizin-2017-bulteni-yayinda#
  • ^ https://issuu.com/istanbulmedeniyet/docs/istanbul_medeniyet__niversitesi_201
  • ^ http://www.birgun.net/haber-detay/homofobik-rektor-bogazici-universitesi-ni-hedef-gosterdi-82976.html
  • ^ http://www.kaosgl.com/sayfa.php?id=19653