Yeryüzü Doktorları Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeryüzü Doktorları
Yeryüzü Doktorları Türkiye.png
Kuruluş 2004, Nisan
Tür STK
Merkez İstanbul, Türkiye
Hizmet bölgesi Dünya geneli
Gönüllü 4000
Resmî site yyd.org.tr/tr/

Yeryüzü Doktorları, (İngilizce: Doctors WorldWide), yalnızca doğal afet bölgelerinde değil, insanların temel sağlık ihtiyaçlarının tam olarak karşılanamadığı durumlarda, kısa vadeli acil müdahale, yardım ve tedavi hizmetleri, hastalık ve salgınların önlenmesi amacıyla genişletilmiş tıbbi yardım ve bakım hizmetleri ile felakete uğrayan ülke veya bölgenin sağlık sisteminin ve tıbbî hizmetlerin yeniden düzenlenmesini sağlayan bir sivil toplum kuruluşu 'dur. İngiltere’de kurulmuştur. Türkiye Şubesi başkanlığını Dr. Yahyahan Güney yapmaktadır. 2015 yılında, bünyesindeki uzman doktorları, lojistik yeterliliği ve 4 binden fazla gönüllüsüyle 4 Kıtaya ve 40’tan fazla ülkeye tıbbi ve insani yardım sağlayan bir organizasyon haline gelmiştir. Organizasyon, refahın ve yoksulluğun dünyaya adil bir şekilde dağılmadığını düşünen; sağlık hizmetine ulaşamayan tek bir insan kalmayıncaya dek iyilik ve sağlık yoluna çıkmış bir grup yardım gönüllüsü doktor tarafından Nisan 2000’de İngiltere’de kuruldu. Teşkilatın Türkiye Şubesi 2004 yılında “Yeryüzü Doktorları Türkiye” adıyla kurulmuştur.

Yeryüzü Doktorları, ihtiyaç bölgesine kısa vadeli pratik çözümler götürmesinin akabinde bölgenin sağlık sistemini onarıcı, uzun soluklu faaliyetler üreten bir kuruluştur. Hizmetlerin aksamadan ilerlediği anlaşılırsa, yerel partnerlere devredilerek başka bölgelere yardıma hazırdır.[1]

Yeryüzü Doktorları, Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve Afet Yönetim ve Koordinasyon Ofislerinin (UNDAC) eğitim ve tatbikatlarına iştirak ederek, saha operasyonlarında adı geçen kuruluşlara akredite olarak çalışmakta olan Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi 'ne istişari statüde üye olan uluslararası bir insani yardım kuruluşudur.

Yeryüzü Doktorları'nın bugün Türkiye, İngiltere, Pakistan, Somali, Kenya, Kongo DC ve Gazze' de olmak üzere toplam 7 farklı operasyon merkezi vardır. 4 kıtada ve 40 ülkede aktif olarak çalışarak, buralarda korunmasız ve kötü koşullarda yaşayan yerel halka, sağlık hizmetleri ve tıbbi yardım sağlamaktadır. Aynı zamanda uzun yıllardır anlaşmazlık bulunan, Suriye , Filistin[2] gibi bölgeler için, insani sorumluluk çağrısı yapmaktadır.

Yeryüzü Doktorları,herhangi bir politik, dini ve ekonomik güce bağlı olmadan çalışmakta ve faaliyet göstermektedir.

Faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Afet acil durum hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları, insan ve tabiat kaynaklı tüm afetler ile savaş ve kriz durumlarında acil müdahale, yardım ve tedavi hizmetleri götürmek amacıyla ekipler kurar, buna yönelik tıbbi malzeme, ekipman ve ilaç sevkiyatı yapar.

Koruyucu sağlık hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları yaygın olarak görülen hastalıklara karşı salgınların önlenmesi ve bireylerin sağlıklarını tehdit eden unsurların bertaraf edilmesi amacıyla bilinçlendirme ve aşılama çalışmaları yürütür. Temel gıdalara ulaşamayan ve bu durumdan olumsuz yönde etkilenen çocuklara ve hamile kadınlara yönelik anne, çocuk ve beslenme sağlığı merkezleri açarak ağır beslenme bozukluklarını tedavi eder. Kadın sağlığı konusunda projeler geliştirir. Beslenme takviyesi anlamında kurban kesim ve dağıtımı faaliyetlerini organize eder. HIV/AIDS önleme kapsamında çocukların sünnet edilmesine yönelik kamplar gerçekleştirir.

Tedavi edici sağlık hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları, gerek cerrahi gerek dahili branşlarda yerel imkanlar ile tedavi edilemeyen hastalara yönelik olarak proje ve programlar geliştirir, bu kapsamda gönüllü sağlık ekipleri organize eder.

Sağlık üniteleri kurulum ve işletme projeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları, hastane, sağlık merkezi, laboratuvar gibi sağlık ünite ve birimlerinin sevk, kurulum ve idare süreçlerine yönelik projeler geliştirerek ihtiyaç olan bölgelerde sağlık sistemlerinin ve yürütülen hizmetlerin iyileştirilmesine dair uzun vadeli ve kalıcı çalışmalar yürütür.

Sağlık eğitimi hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları, hizmet verdiği ülkelerin sağlık çalışanı kapasitesinin artırılması amacıyla ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim, sertifika ve uzmanlık programları organize eder, bilimsel kongreler düzenleyerek bilimsel araştırma ve etkinlikleri destekler.

Bulunduğu ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye, Sudan, İnguşetya, Kongo DC, Filistin, Gana, Hindistan, Kenya, Bangladeş, Nijer, Gine Bissau, Suriye, Libya, Sri Lanka, Bosna Hersek, Irak, Kosova, Guatemala, Makedonya, Yunanistan, Endonezya, Lübnan, Afganistan, Pakistan, Lübnan, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Yemen, Moritanya, Sierra Leone, Somali, Filipinler, Tanzanya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kamerun, Liberya, Malawi, Gambia ve Uganda.

Devam eden projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları, gelişmekte olan ülkelerde etkili tedavi eksikliği, ilaç ve tıbbi malzemelere erişim eksikliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlar ve buralarda olması gereken sağlık hizmetleri için çeşitli kampanyalar yapar. Kötü yaşam koşullarının uzun yıllardır devam ettiği Afrika ülkelerinde, bölgeye özgü insani ve tıbbi yardım konusunda desteklerin eksikliğini dile getirir. Yeryüzü Doktorları,felaketin akut döneminde sahada görünüp daha sonra ortadan yok olmak şeklinde bir tarzı hiçbir zaman benimsememiştir.

Somali[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeryüzü Doktorları, 15 yıldır birçok Afrika ülkesinde aktif olarak çalışmaktadır. Bazı bölgelerde tek sağlık hizmeti, besin sağlamak olan Yeryüzü Doktorları, insanların Afrika'ya ilgisini çekebilmek adına kampanyalar düzenlemiştir. Somali'de yürüttüğü Göz Nuru Projesi [3] ile 1000'in üzerinde insanı ameliyat ederek gün ışığına kavuşturmuş, 6000 insanı da muayene etmiştir.

Yemen[değiştir | kaynağı değiştir]

UNICEF'in verilerine göre 2015 yılında Yemen ’deki çatışmalarda 505’i çocuk 5 bin kişi öldü, 1.4 milyondan fazla insan yerinden oldu. Yemen'de yaşanan kötü koşullar, kadınları ve çocukları etkilerken gıdaya erişilebilirlik riski arttı. Dünya Gıda Programı 'na göre Yemen'de gıda riski altındaki 5 yaş altı çocukların sayısı 2015'te 3 kat arttı. Çatışmalar sonrası yetersiz beslenen çocukların sayısı 537 bin oldu. Çatışmalar sonrası baş gösteren açlık tehlikesine karşı, Yeryüzü Doktorları; 2016 yılında Yemen'de Anne-Çocuk Beslenme Sağlığı Merkezi kurmayı hedeflemektedir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zengin, H. Salih (6 Mayıs 2006). "Yeryüzü doktorları insanlıkta sınır tanımıyorlar". Zaman. 22 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2015. 
  2. ^ "Yeryüzü Doktorları'ndan Gazze'de bir ilk". dunya.com. 30 Mart 2015. 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2015. 
  3. ^ "Moritanya'da 50 bin Katarakt hastasına 20 Doktor!". nurnet.org. 22 Ağustos 2013. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2015. 
  4. ^ "Bebekler Aç'lığa Dayanamaz". Milliyet. 22 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]