İçeriğe atla

Yıldız sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Üçlü yıldız sistemi sayfasından yönlendirildi)
Üçlü yıldız sistemi olan HD 188753 yörüngelerinin sanatsal tasviri.

Yıldız sistemi, kütleçekim etkisiyle bağlı olarak birbirlerinin yörüngesinde dolanan az sayıdaki yıldızdan oluşan bir sistemdir.[1] Kütleçekimi ile bağlı büyük bir yıldız grubu genellikle bir yıldız kümesi veya gökada olarak adlandırılır, fakat geniş anlamıyla bunlar aynı zamanda yıldız sistemleridir. Yıldız sistemleri; gezegenler ve benzer cisimleri (örneğin kuyruklu yıldızlar) içeren gezegen sistemleriyle karıştırılmamalıdır.

Çift yıldız sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birbirleri çevresinde dolanan, yani birbirlerinin merkezî kütlelerinin yörüngesinde dolanan iki yıldızdan oluşur. Son araştırmalar, yıldızların büyük çoğunluğunun iki ya da daha fazla yıldızdan oluştuğunu göstermektedir. Çift yıldız ya da çoklu yıldız sistemleri astrofizik için oldukça önemlidir; çünkü yörüngelerinin incelenmesiyle kütleleri öğrenilebilir. Çift yıldızlar optik olarak ya da spektroskopi gibi dolaylı teknikler uygulanarak keşfedilebilirler. Çift yıldız sistemleri kütlelerini değiştirebilirler; bu tek olan yıldızların evrimle ulaşamayacağı bir aşamadır. İlk keşfedilen çift yıldız Sirius’tur.

Çoklu yıldız sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İki yıldızdan daha fazla sayıda, fakat genellikle 100 ile 1000 yıldız içeren açık yıldız kümelerine oranla daha az sayıda (3,4,5,6) yıldızdan oluşan sistemdir.[2][3] Çift yıldızlara oranla daha karmaşık bir model oluştururlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Star system" in Modern Dictionary of Astronomy and Space Technology. A.S. Bhatia, ed. New Delhi: Deep & Deep Publications, 2005. ISBN 81-7629-741-0
  2. ^ p. 16, Understanding Variable Stars, John R. Percy, Cambridge: Cambridge University Press, 2007, ISBN 0-521-23253-8.
  3. ^ p. 24, Galactic Dynamics, James Binney and Scott Tremaine, Princeton University Press, 1987, ISBN 0-691-08445-9.