"Guernica Bombardımanı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
→‎Diğer teoriler: düzeltme AWB ile
(→‎Ayrıca bakınız: düzeltme AWB ile)
(→‎Diğer teoriler: düzeltme AWB ile)
Vidal, saldırı hakkında sıkça dile getirilen bir başka teoriyi şöyle özetlemektedir:<ref>[http://www.buber.net/Basque/History/guernica-ix.html Buber.net]</ref>
 
* Bombardıman öncesinde herhangi bir keşif uçuşunun yapılmamış olması, lejyonun önceden belirlenmiş özel bir hedefi değil, şehrin kendisini vurmak niyetinde olduğunu akla getirir. Yerleşimin sık olduğu bölgelerdeki bombardımanlardan önce keşif uçuşu yapılası, [[6 Ocak]] [[1937]]'den itibaren zorunlu bir ön koşuldu. [[Salamanca]] Hava Kuvvetleri'nin kumandanı olan Mola bu emri, sivil ölümlerinin mümkün olduğunca az sayıda olmasını sağlamak amacıyla vermişti.
* Guernica bombardımanı öncesinde yapılması gereken bu keşif uçuşlarının yapılmaması, yani bir bakıma Mola'nın bu emrinin uygulanmaması, Vidal'e göre Richthofen'in bombardıman emrini doğrudan Mola'dan ya da Franco'dan aldığını göstermektedir.
* Vidal'e göre bu tür bir görevde sadece 10&nbsp;kg'lık bombaların kullanılması gerekiyordu, yangın bombaları ise kullanılmamış olmalıydı. Ayrıca bahsi geçen birincil hedef olan köprünün vurulması için, uçaklara yüklenmiş olan 22 tonluk cephane çok fazlaydı.
1.216.231

değişiklik

Gezinti menüsü