İçeriğe atla

Entegre devre: Revizyonlar arasındaki fark

düzeltmeler ve kaynak düzenle şablon
(düzen)
(düzeltmeler ve kaynak düzenle şablon)
{{Kaynakları düzenle}}
'''Entegre devre''', '''tümdevre''', '''yonga''', '''kırmık''', '''çip''', '''mikroçip''' ya da '''tümleşik devre''', genellikle [[silikon]]dan yapılmış [[Yarı iletken|yarı iletken maddeler]] ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen [[elektronik devre]]ler grubudur. Mikroçipler, her elektronik devre elemanı bağımsız olan ayrık devreleden daha küçük boyutludur. Entegre devreler içinde bir tırnak ucu kadar alanda milyarlarca [[transistör]] ve [[Elektronik devre elemanları|elektronik devre elemanı]] içerecek kadar küçültülebilir. Bir devre içerisindeki her bir iletken sıranın genişliği teknolojinin elverdiği ölçüde (2008'de bu ölçü 100 [[nanometre]] idi.) küçültülebilir. Entegre devreler Küçük boyutu, hafifliği ve kullanım kolaylığı ile tümdevreler, günümüzün modern elektronik sektöründe çok önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayarlardan oyuncaklara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.
 
'''''Entegre devre''''', '''''tümdevre''', '''yonga''', '''kırmık''', '''çip''', '''mikroçip''' ya da '''tümleşik devre''''', genellikle [[silikon]]dan yapılmış [[Yarı iletken|yarı iletken maddeler]] ile tasarlanmış metal bir levha üzerine yerleştirilen [[elektronik devre]]ler grubudur. Mikroçipler, her elektronik devre elemanı bağımsız olan ayrık devreleden daha küçük boyutludur. Entegre devreler içinde bir tırnak ucu kadar alanda milyarlarca [[transistör]] ve [[Elektronik devre elemanları|elektronik devre elemanı]] içerecek kadar küçültülebilir. Bir devre içerisindeki her bir iletken sıranın genişliği teknolojinin elverdiği ölçüde (2008'de bu ölçü 100 [[nanometre]] idi.) küçültülebilir. Entegre devreler Küçük boyutu, hafifliği ve kullanım kolaylığı ile tümdevreler, günümüzün modern elektronik sektöründe çok önemli bir yer tutmaktadır. Bilgisayarlardan oyuncaklara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.
 
[[Yarı iletken|Yarı iletken araçların]] [[Vakum tüpü|vakum tüplerinin]] fonksiyonlarını çalıştırdığını gösteren deneysel buluşlar ve 20. yüzyıldaki yarı iletken araç üretimi entegre devreleri üretilebilir hale getirdi. Çok sayıda [[transistör]]ün  küçük bir çip içerisindeki bütünlüğü ayrık [[Elektronik devre elemanları|devre elemanları]] kullanılarak devrelerin manuel olarak birleştirildiği devri kapatan mükemmel bir gelişmeydi. Entegre devrelerin toplu üretimi kapasitesi , güvenilirliği ve üst üste dizilebilmesi yaklaşımı; devre tasarlamada ayrık transistör kullanan tasarımların yerini, hızlı bir standartlaştırılmış entegre devre adaptasyonuna bıraktı. Entegre devreler, ayrık devrelere göre iki ana avantaja sahiptir: fiyat ve performans. Fiyatları düşüktür çünkü çipler bütün bileşenleriyle birlikte [[fotolitografi]]yle ya da aynı anda yapılı bir transistör yazdırılabilirler. Ayrıca, montaja hazır entegre devreler, ayrık devrelere göre daha az malzemeye ihtiyaç duyar. Performansları yüksektir çünkü, küçük bir boyuta sahip olması ve elemanlarının birbirine yakın olması nedeniyle entegre devre bileşenleri akımı hızlıca aktarır ve entegre devrelerle karşılaştırıldığında daha az güç harcar. 2012'den başlayarak, normal bir çipin alanı birkaç mm²'den, 450 mm²'ye uzanır, bununla birlikte her mm2 de 9 milyon [[transistör]] bulunabilir. Entegre devreler günümüzde hemen hemen bütün elektronik aletlerin içinde bulunurlar ve elektronik dünyasında devrim yapmışlardır. Ucuz fiyatlardaki entegre devrelerle oluşturulan [[bilgisayar]]lar, [[telefon]]lar ve diğer [[elektrikli ev aletleri]] bugünlerde modern toplum yapısında kaçınılmaz parçalardır.
== Türkiye'de tümdevre tasarımı ==
Türkiye dünyada tümdevre tasarlanan 15 ülke arasındadır.{{Kaynak belirt}}Türk üniversitelerinde tümleşik devre tasarımı konusunda araştırmalar yürütülmektedir. Bunun dışında, entegre devre üretimi yapan firma ve kuruluşlardan bazıları İstanbul'da da faaliyet göstermektedir. Ayrıca bazı Türk firmaları üniversitelerle iş birliği yaparak sayısal tümleşik devrelerin tasarımına yönelik yüksek lisans çalışmalarını desteklemektedir.
== Kaynakça ==
 
{{kaynakça}}
{{Sayısal dizgeler}}
 
1.825

düzenleme