İçeriğe atla

Millî Kütüphane (Türkiye): Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Etiket: potansiyel vandalizm
Değişiklik özeti yok
'''Millî Kütüphane''', [[Türkiye]]'de, dünyada var olan benzerleri gözetilerek kurulmuş olan ulusal bir [[kütüphane]]dir. [[Ankara]] il merkezinde [[Çankaya]] ilçe sınırları içerisinde [[Eskişehir]] yolu çıkışında [[Bahçelievler]] girişinde yer almaktadır.
 
Kuruluş kökeni 15 Nisan 1946 tarihinde [[Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı|Millî Eğitim Bakanlığı]] Yayımlar Müdürlüğüne bağlı olarak bir büronun açılmasına dayanır. Kuruluşuyla birlikte ilk yılı içerisinde 8.000 adet basılı içeren bir arşive sahip olunmuştur. Arşivin daha da hızlı büyüyeceği öngörülerek ilk bürosundan çıkarılıp 17 Nisan 1947 tarihinde geçici olarak yeni bir binaya taşınmıştır. Yeni binaya taşınmasıyla birlikte arşiv varlığı hızla 60.000 adede ulaşmıştır. O dönemde oluşan gereksinim nedeniyle arşivin kullanıcılara açılabilmesi amacıyla günümüzde [[Ankara İlkİl Halk Kütüphanesi]] olarak kullanılan ve Kumrular Sokak'ta yer alan binaya taşınmış ve 16 Ağustos 1948 tarihinde resmî olarak kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştır.
 
Millî Kütüphane, 29 Mart 1950'de [[Türkiye Büyük Millet Meclisi|TBMM]]'de kabul edilen adına özel kuruluş yasası ile Millî Eğitim Bakanlığından bağımsız olarak tüzel kişiliğe kavuşturulmuştur. 18 Mayıs 1955 tarihinde ise var olan kuruluş yasasına ek yapılarak Millî Kütüphane kapsamında ''Bibliyografya Enstitüsü''nün kuruluşu yasal olarak sağlanmıştır.
 
Günümüzde kullanılan Millî Kütüphane binası için çalışmalara 1965 yılında başlanmıştır. Binanın tasarlanma süreci 1965 ile 1973 yıllarını kapsamış ve yapım çalışmalarına 1973 yılında başlanabilmiştir. Millî Kütüphane binası 1982 yılında bitirilmiş ve 5 Ağustos 1983 günü kullanıcılarına yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. İçerisinde toplam 5 adet okuma salonu ve bir adet akademisyenler salonu bulunmaktadır. Bunların en büyüğü [[Müjgân Cunbur|Dr. [[Müjgân Cunbur]] okuma salonudur. Toplam kapasitesi 1169 kişiliktir. 2015 yılına kadar sadece üniversiteliler ve mezunlarının kullanabildiği okuma salonlarından artık lise son sınıf öğrencileri de yararlanabilmektedir. Başkanlık 88 kişilik Piri Reis salonunu bu öğrencilere ayırmıştır.
 
Kitap, süreli yayın ve kitap dışı belgelerden oluşturulan 3.087.021 eserlik bir arşivi vardır. Arşiv varlığı içerisinde basma eser sayısı 1.313.560 adettir. Ayrıca eski harfli Türkçe basma kitaplar 56.550 adettir. Kitap dışı; günlük gazete, dergi, bülten ve yıllık türü basılı belgelerden oluşan 1.473.851 ciltlik bir süreli yayın arşivi bulunmaktadır. Millî Kütüphanenin 27.478 adet el yazması eseri de arşivinde bulunmaktadır. Bunların dışında da; toplam sayısı 215.582 adedi bulan afiş, harita, nota, ses kaydı, resim gibi özel koşullarına uygun olarak arşivlenmiş olarak kapsamında barındırmaktadır.
 
Bina toplam olarak 39.000 m² kullanım alanına sahiptir.
 
== Ayrıca bakınız ==
* [[İzmir Millî Kütüphanesi]]
 
== Dış bağlantılar ==
Anonim kullanıcı