İçeriğe atla

"Döviz" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Bu da Avrupa Para Sisteminin Avrupa Topluluğu dâhilindeki döviz kuru istikrarını sağlamayı öncelikli hedef haline getirmesini sağlamıştır. Ekü’nün tek hesap olarak (karşılaştır, Avrupa Para Birimi) yürürlüğe girmesi de bu gelişmenin bir parçasıdır. Bunun devamında döviz kurunun sadece belirli bir seçenek yelpazesi dâhilinde dalgalanması kararlaştırılmıştır. Bu seçenekler 1992 ve 1993 para krizleri sonunda genişletilmiştir. Söz konusu olan Eylül 1992 Pound krizi, İngiltere’nin Avrupa ekonomik sistemini terk etmesine neden olmuştur. Bu bağlamda Pound krizini direk etkileyen borsada yoğun olarak İngiliz Pound’una oynayan Amerikalı yatırımcı George Soros da önemlidir. [[George Soros]] büyük miktardaki Pound’u [[Alman Markı]] ve Fransız [[Frank]]ıyla takas edip, Pound’un değerinin düşmesini hızlandırmıştır.
 
Avrupa’nın tek para sistemine geçişi, [[Avrupa EkonomiBirliği Ekonomik ve Parasal Birliği|Avrupa Ekonomik ve ParaParasal BiriliğiBirliği]]’nin temeli olan [[Maastricht]] Anlaşmasıyla yerine getirilmiştir. 1998 yılında Avrupa Merkez Bankası görevine başlamıştır. Euro’nun ilk kez 1 Ocak 1999 da yürürlüğe girişiyle birlikte katılımcı ülkelerde ilk kez ortak bir Avrupa parası yürürlüğe girmiştir.
 
1 Ocak 2002’de Avrupa Para Birliği, [[Euro]] banknotların ve madeni paralarının 12 ülkede tedavüle girmesiyle uygulanmaya başlamıştır.
Anonim kullanıcı