İş döngüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İş döngüsü, iktisadi döngü veya konjonktür devresi, iktisadi etkinlik veya üretimde birkaç ay veya yılı aşan iktisadi dalgalanmaları belirtmek için kullanılan terim.

Bu dalgalanmalar uzun süreli bir büyüme eğilimi sırasında meydana gelir ve tipik olarak nispeten hızlı iktisadi büyüme zamanları ile durgunluk veya gerileme zamanları (resesyon) arasında zamanla değişimler gösterir.[1]

Bu dalgalanmalar, sıklıkla gerçek gayri safi yurt içi hasıladaki büyüme oranları kullanılarak ölçülmektedir. "Döngü" teriminin kullanılmasına rağmen, iktisadi etkinlikteki bu dalgalanmalar mekanik veya öngörülebilir periyodik bir kalıp izlemez.

1860 yılında, Fransız iktisatçı Clement Juglar 8 ila 11 yıl süren iktisadi döngülerin varlığını belirlemiştir.[2][3] Ardından Avusturyalı iktisatçı Joseph Schumpeter dört aşamalı bir döngü olduğunu öne sürmüştür: (1) büyüme (üretim ve fiyatlarda artış, düşük faiz oranları); (2) kriz (borsa çökmüş ve firmaların çoğu iflas etmiş); (3) resesyon (üretim ve fiyatlarda düşüş, yüksek faiz oranları); (4) düzelme (fiyat ve gelirlerdeki düşüş nedeniyle borsada düzelme). Bu modelde düzelme ve gelişme, üretkenlik, tüketici güveni, toplam talep ve fiyatlardaki artış ile ilişkilidir.

1946 yılında Arthur F. Burns ve Wesley C. Mitchell adlı iktisatçılar, günümüzdeki standart iş döngüsü tanımını Measuring Business Cycles adlı kitaplarında yazmıştır.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sullivan, Arthur (2003). Economics: Principles in action. Upper Saddle River, New Jersey 07458: Prentice Hall. ss. 57,310. ISBN 0-13-063085-3. 6 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2009. 
  2. ^ M. W. Lee, Economic fluctuations. Homewood, IL, Richard D. Irwin, 1955.
  3. ^ Korotayev AV, Tsirel SV. A Spectral Analysis of World GDP Dynamics: Kondratieff Waves, Kuznets Swings, Juglar and Kitchin Cycles in Global Economic Development, and the 2008–2009 Economic Crisis]. Structure and Dynamics. 2010. Vol.4. #1. P.3-57. Tam metin 15 Haziran 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ A. F. Burns and W. C. Mitchell, Measuring business cycles, New York, National Bureau of Economic Research, 1946.

Ek kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Christopher J. Erceg. "monetary business cycle models (sticky prices and wages)." Abstract.4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Christian Hellwig. "monetary business cycles (imperfect information)." Abstract.3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Ellen R. McGrattan "real business cycles." Abstract.