İçeriğe atla

Kotasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kotasyon ya da geçer değer[1], menkul kıymet borsalarında sürekli işlem görmesi talep edilen sermaye piyasası araçlarının ilgili şartları (kotasyon kriterleri) taşımaları durumunda ilgili pazar listesine kayıt edilmesi ve işlem görmesinin kabul edilmesidir. Şirket hisse senetlerinin ilk kez borsa kotuna alınmasına ilk kotasyon, hisse senetleri borsa kotunda bulunan şirketin sermaye artırımı nedeniyle ihraç ettiği yeni hisse senetlerinin kotasyonuna ilave kotasyon denir.

Piyasa yapıcı üye tarafından iletilen, iletildiği menkul kıymette seans anındaki değerlerine bağlı olarak işlem gerçekleşebilecek fiyat aralığını belirleyen, fiyat ve miktar bildirimine (alış ve satış emri şeklinde) de kotasyon denir.[2]

Kotasyon Dışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hisse ve alım satımlar’da sıkça duyulan Kotasyon Dışı terimi piyasada fiyatlandırmaların oluşma esnasında anlık görülebilir. İşlem görülebilecek hisse fiyatı olmadığı zamanlarda  kotasyon dış uyarıları göze çarpar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2023. 
  2. ^ "Cevaplarla Borsa ve Sermaye Piyasası" (PDF). İMKB. s. 42. 16 Haziran 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2015.