Maliyet-fayda analizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maliyet-Fayda Analizi(MFA), alternatiflerin güçlü ve zayıf yönlerini tahmin etmeye yönelik sistematik bir yaklaşımdır. Örneğin işlemlerde, faaliyetlerde ve işlevsel iş gereksinimlerinde tasarrufları korurken fayda elde etmek için en iyi yaklaşımı sağlayan seçenekleri belirlemek için kullanılır.[1] Bir MFA, tamamlanmış veya potansiyel eylem planlarını karşılaştırmak ve bir kararın, projenin veya politikanın maliyetine karşı değerini tahmin etmek veya değerlendirmek için kullanılabilir. Genellikle iş veya politika kararlarını (özellikle kamu politikası), ticari işlemleri ve proje yatırımlarını değerlendirmek için kullanılır. Örneğin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, düzenlemeleri veya deregülasyonları başlatmadan önce maliyet-fayda analizleri yapmak zorundadır.[2]

MFA'nın iki ana uygulaması vardır:

  1. Bir yatırımın (veya kararın) sağlam olup olmadığını belirlemek, faydalarının maliyetlerinden fazla olup olmadığını ve ne kadar fazla olduğunu tespit etmek.
  2. Yatırımları (veya kararları) karşılaştırmak için bir temel sağlamak, her seçeneğin toplam beklenen maliyetini toplam beklenen faydaları ile karşılaştırmak.

MFA'da fayda ve maliyetler parasal terimlerle ifade edilir ve paranın zaman değerine göre ayarlanır; zaman içindeki tüm fayda ve maliyet akışları, farklı zamanlarda gerçekleşip gerçekleşmediklerine bakılmaksızın, net bugünkü değerleri açısından ortak bir temelde ifade edilir. Diğer ilgili teknikler arasında maliyet-fayda analizi, risk-fayda analizi, ekonomik etki analizi, mali etki analizi ve sosyal yatırım getirisi (SROI) analizi yer almaktadır.

Maliyet-fayda analizi genellikle kuruluşlar tarafından belirli bir politikanın arzu edilebilirliğini değerlendirmek için kullanılır. Alternatifler ve mevcut durum da dahil olmak üzere beklenen fayda ve maliyet dengesinin bir analizidir. MFA, bir politikanın faydalarının diğer alternatiflere göre maliyetlerinden daha ağır basıp basmayacağını (ve ne kadar ağır basacağını) tahmin etmeye yardımcı olur. Bu, alternatif politikaların fayda-maliyet oranı açısından sıralanmasına olanak tanır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ David, Rodreck; Ngulube, Patrick; Dube, Adock (16 Temmuz 2013). "A cost-benefit analysis of document management strategies used at a financial institution in Zimbabwe: A case study". South African Journal of Information Management (İngilizce). 15 (2): 10. doi:10.4102/sajim.v15i2.540. ISSN 1560-683X. 27 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2023. 
  2. ^ Hirst, Scott (1 Temmuz 2018). "The Case for Investor Ordering". The Harvard Law School Program on Corporate Governance Discussion Paper. No. 2017-13. 17 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2023. 
  3. ^ "COST - EFFECTIVENESS AND COST - BENEFIT ANALYSIS" (PDF). 24 Eylül 2012. 8 Mart 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2023.