"Rum" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
BERK2004 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Uğurkent tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
k (BERK2004 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Uğurkent tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Tarihte [[Doğu Roma İmparatorluğu]]'nu oluşturan [[6. yüzyıl]]'a kadar Latince konuşan ve [[6. yüzyıl]]'dan sonra Yunanca konuşan kimselere Müslüman ülkelerde Rum denirdi. Günümüzde Rumların büyük kısmı [[Kıbrıs (ada)|Kıbrıs]]'da yaşamaktadır. Anadolu'ya yerleşmeleri çok eski tarihlere dayanan Rumlar, [[1923]] yılından sonra [[Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi]] ve en son olarak [[6-7 Eylül Olayları]] ile Türkiye Cumhuriyeti'nden neredeyse tamamen ayrıldılar.
 
Rum kelimesi herhangi bir dini/mezhepsel anlam taşımamakla birlikte Rumların tamamına yakını [[Doğu Ortodoks Kilisesi]] mensubudur. Bu tanımdaki Rum sözcüğü Helen kökenli Rumları kapsamaktadır. Diyar-ı Rum'da (Anadolu'da) yaşayan ve farklı dinlere ve etnik gruplara mensup olan kimseler için de "[[Rumi|Rumî]]" (Rum Diyarından olan) sıfatı [[Mevlana Celaleddin Rumi]] örneğinde olduğu gibi kullanılmışkullanılmıştır.
 
== Kökenbilim ==

Gezinti menüsü