İçeriğe atla

"Permakültür" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Tarihçe: düzeltme
(→‎Tarihçe: düzeltme)
"Permanent Agriculture" kavramı ilk olarak Franklin Hiram King'in [[1911]] yılında yazdığı "Farmers of Forty Centuries: Or Permanent Agriculture in China, Korea and Japan" adlı kitapta kullanıldı.
 
[[Dosya:E.V.A. LanxmeerHouse52009.jpg|thumb|left|270px|1994-2009 yılları arasında yapılmış halka açık yarı-ekobbina tasarımı.[[Culemborg, Hollanda|[[Culemborg]], [[Hollanda]]. ]]
 
"Permakültür" (permaculture) kelimesi ise 1970'lerde [[Avustralya]]'lı [[Bill Mollison]] ve [[David Holmgren]] tarafından, endüstriyel ve tarımsal sistemler tarafından yaratılan toprak, hava ve su kirlenmesine, kaybolan bitki ve hayvan türlerine, doğal olarak yenilenemeyen kaynakları yok edici ekonomik sisteme tepki olarak geliştirildi ve eski deneyimlerden oluşan bitki, hayvan ve sosyal sistemlerin bilgisine yeni fikirlerin eklenmesiyle, "kalıcı tarım" ve "kalıcı kültür" inşa etmek manasında kullanıldı. Kavram zamanla değişik manalarda kullanılmış olmakla birlikte, günümüzde artık; gıda üretimi, arazi kullanımı ve topluluk inşa etmede sürdürülebilir ve etik bir tasarım usulü kullanmak olarak tanımlanabilir.
 
== Pratik uygulamalar ==
3.232

değişiklik