Çinhindi kaplanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çinhindi kaplanı
Bir Çinhindi kaplanı
Korunma durumu
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Carnivora (Etçiller)
Alt takım: Feliformia (Kedimsiler)
Familya: Felidae (Kedigiller)
Alt familya: Pantherinae (Büyük kediler)
Cins: Panthera
Tür: P. tigris (Kaplan)
Alt tür: P. t. corbetti
Panthera tigris corbetti
Mazák, 1968

Dağılımı (5 numaralı bölge)

Çinhindi kaplanı (Panthera tigris corbetti), Kamboçya, Laos, Myanmar, Tayland ve Vietnam'da bulunan bir kaplan alt türü. Malezya kaplanınından (Panthera tigris jacksoni) farklı bir alttürdür. Jim Corbett'in onuruna adlandırılmıştır.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Erkek Çinhindi kaplanları 2,55 m ile 2,85 m arası bir uzunluğa sahip olabilirler. Ağırlıkları 150–195 kg arasındadır. Kafatasları 31,9 cm - 36,5 cm arasında değişir. 250 kg ağırlığa varabilen bireyler kaydedilmiştir. Ortalama bir erkek 2,74 m ve 180 kg'dir.

Dişi bireyler 2,30 -2,55 m arasında bir uzunluğa sahiptirler. Ağırlıkları 100–130 kg civarındadır. Ortalama bir dişi 2,44 m uzunluğa sahiptir ve ağırlığı 115 kg'dir. Dişilerin kafatasları ise 27,5 - 31.1 cm arasında değişiklik gösterebilir.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Çinhindi kaplanları gizlenmek için sık ormanları kullanırlar. Çoğu ülkele sınırları arasında yaşar. Bu alanlara giriş için biyologlara araştırma yapmaları için sınırlı izinler verilir. Bir batında 2-3 yavru doğururlar.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Çinhindi kaplanları; Sambar geyiği, yaban domuzu, serov (keçi-antilop benzeri bir tür), gaur, banteng (bir tür sığır), domuz geyiği gibi otçulları avlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]