Çiğ börek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çibörek sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayran ile çiğ börek
Çiğ börek

Çiğ börek; kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir.[1]

Çiğ börek, Kırım Tatarları arasında adı birleşik olarak: Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde adlandırılır. Türkiye Türkçesi'nde adlandırılırken yanlış bir anlam kazanarak çiğ börek olmuştur, bu yemek çiğ köfte gibi çiğ et ihtiva etmez, ancak et böreğe (içli köfte gibi birçok Anadolu yemeğinin tersine) pişirilmeden konur.

Böreğin adı konusunda çeşitli görüşler vardır. Bir görüş "şırbörek" adının pişerken çıkan kızarma sesinden geldiğini öne sürerken, diğer bir görüş de Kıpçak lehçesindeki lezzetli anlamındaki "çi"den geldiğini öne sürer.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Karen Evans-Romaine; Helena Goscilo; Tatiana Smorodinskaya, (Edl.) (2013). Encyclopedia of Contemporary Russian Culture. Taylor & Francis. s. 100. ISBN 978-1-136-78785-0. Erişim tarihi: 5 Kasım 2016. Originally a Crimean Tatar dish, cheburerki became popular in other regions of the former USSR. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]