Çağrı Mert Bakırcı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çağrı Mert Bakırcı
Doğum 4 Temmuz 1990 (1990-07-04) (29 yaşında)
Ankara, Türkiye
Milliyeti Türkiye Türk
Dalı Makine mühendisliği ve evrimsel biyoloji
Çalıştığı yerler Texas Tech Üniversitesi
Öğrenim Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Doktora hocası Burak Aksak
Önemli başarıları Evrim Ağacı kurucusu ve idari sorumlusu
Etkilendikleri John Maynard Smith, J.B.S. Haldane, Charles Darwin

Çağrı Mert Bakırcı (d. 4 Temmuz 1990, Ankara), Türk makine mühendisi, Evrim Ağacı kurucusu ve idari sorumlusu, evrimsel biyoloji konularında yazar[1][2][3].

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Temmuz 1990'da Ankara'da doğdu.

2013 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nü, Biyoloji Bölümü'nden gayrıresmî bir yandal ile bitirdikten sonra, Texas Tech Üniversitesi'nde doktora çalışmalarına başladı. Bu üniversitede önce asistanlık, sonrasında ise yarı zamanlı okutman olarak görev yaptı. Texas Tech Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden resmî yandalını tamamladı.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi'nde biyolojiden esinlenen mühendislik, robotik, kendi kendine organizasyon, kendi kendine iyileşme ve biyomimikri alanlarında staj yaptı. Buradaki çalışmalarının bazı sonuçları, biyomimikri alanında yayınlanan bir ders kitabının bir bölümüne konu oldu[4].

Doktora konusu, evrimin teorik ve matematiksel altyapısının modern mühendislik ve robotik alanlarına uygulanması üzerinedir. Araştırmaları, mühendislik ile evrimsel biyoloji arasındaki köprüyü kurarak, Algoritmik Evrim Teorisi adı verilen daha genel ve biyolojinin sınırlarının ötesine çıkan bir teorinin inşa edilmesi üzerinedir. Evrimsel algoritmalar, evrimsel robotik, makine öğrenmesi ve yapay zeka gibi alanlarda akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

5 Kasım 2010'da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji ve Genetik Topluluğu altında Evrim Ağacı isimli grubu kurdu. Evrim Ağacı, Türkiye'nin en önde gelen evrimsel biyoloji ve popüler bilim oluşumlarından biri olarak, Bakırcı liderliğindeki çalışmalarına devam etmektedir[5]. Bakırcı, Evrim Ağacı bünyesinde bugüne kadar 500'ün üzerinde bilim makalesi, 7500'ün üzerinde popüler bilim içeriği yayınladı. Türkiye'nin en çok katılımcılı evrim konferansı olan Aykut Kence Evrim Konferansı başta olmak üzere birçok bilimsel toplantının ve etkinliğin düzenlenmesine öncülük etti[6][7][8].

Akademik bilim ile popüler bilimin bir arada sürdürülmesi gerektiğini savunan Bakırcı, evrimsel biyoloji başta olmak üzere modern bilimin günlük yaşantıdaki uygulamaları ve halk arasında hatalı olarak bilinen konulardaki çalışmalarıyla da tanınmaktadır[9][10]. Türkiye'nin birçok ilinde seminerler ve konferanslar düzenledi, halka açık dersler verdi[11]. Çeşitli sosyal sorumluluk projelerine öncülük etti[12].

1 Ocak 2014'te Evrim Kuramı ve Mekanizmaları: Evrimin Temelleri ve Nasıl İşlediği Üzerine isimli ilk kitabını Evrensel Basım Yayın'dan çıkardı. Ergi Deniz Özsoy önsözüyle yayınlanan, Londra Kitap Fuarı'nda da satışa sunulan ve D&R gibi bazı kitabevlerinin bilim kategorisinde çok satanlar listesinde 1 numara olan kitap, kısa sürede çok sayıda olumlu eleştiri aldı ve Temmuz 2017 itibarıyla 5. baskısını yaptı[13] 5 Mayıs 2017'de, ikinci kitabı olan Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı: Modern Bilimlerin Bütünleştirici Harcı Evrime İnterdisipliner Bir Bakış'ı, Muaf Kitap'tan çıkardı[14][15]. Ayrıca bazı diğer kitaplara da bölüm ve içerik yazarak katkı sağladı[16].

Evrim Ağacı bünyesinde yaptığı çalışmalar, birçok medya unsurunda yer almaktadır. Hatta Evrim Ağacı ile Türkiye'deki popüler bilim camiası içerisinde yarattığı ekol, lisansüstü araştırmalarına konu oldu[17][18]. Özellikle de, Evrim Ağacı tarafından YouTube üzerinden Burak Çankaya ve Çağrı Mert Bakırcı sunuculuğunda sürdürülen canlı yayın serisi olan Gelecek Bilimde programlarına bugüne kadar Cambridge Üniversitesi'nden Mete Atatüre, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünden Canan Dağdeviren, Harvard Üniversitesi'nden Önder Albayram, ODTÜ ve CERN'den Bilge Demirköz, İTÜ ve CERN'den Kerem Cankoçak, astronom Ethem Derman, NASA'dan Umut Yıldız gibi isimler katıldı[19].

Bakırcı, birçok gazete ve popüler bilim yayınında konuk yazar olarak bulunmuş ve özellikle evrimsel biyoloji başta olmak üzere modern bilime dair yazılar yayınlamıştır[20][21][22].

Veri temelli politikalar, toplum ve bilim odaklı, modern sosyalist bir ekonomi-politik anlayışını destekleyen Bakırcı, Doğruluk Payı gibi iddia gerçekliğinin analizi ("fact-checking") platformlarında da görev almaktadır[23].

Kendisini bilimsel ateist olarak tanımlamakta; ancak bilimin din-ateizm çatışmasına araç edilmesi ve felsefeye karşı bir düşmanlık yaratma unsuru olarak kullanılmasına karşı çıkması bakımından Yeni Ateizm akımından ayrılmaktadır[24].

Bakırcı, ABD'nin Teksas eyaletinde yaşamaktadır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi yazdığı kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Evrim Kuramı ve Mekanizmaları (Evrensel Basım Yayın, 2014)
 • Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı (EOS İletişim, 2017)

Katkıda bulunduğu kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Aşk Hakkında Düşünceler: Türk ve Dünya Yazınından Aşk'a Dair (İkaros Yayıncılık, 2015)[25]

Diğer ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Evrim: Bilimsel Gerçeklere Dayanarak Hazırlanmış Masa Üstü Oyunu (Panama Yayıncılık, 2017)[13][1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Bakıcı robotlar hayatımızı değiştirecek, Milliyet. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "Milliyet" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ 'İnsandan ayırt edilemeyecek kadar güçlü bir ‘yapay zeka’ çok yakınımızda', T24.
 3. ^ Cagri Mert Bakirci, Google Scholar.
 4. ^ Chapter 13 – Biomimetic Self-Organization and Self-Healing, ScienceDirect.
 5. ^ Evrim Ağacı köklerini salıyor!, bilimsoL.
 6. ^ Türkiye’de Bir İlk: Uluslararası Evrimsel Biyoloji Öğrenci Kongresi, bilimsoL.
 7. ^ Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali yaklaşıyor, bilimsoL.
 8. ^ Bilkent’te Bilim, Özgür Düşünce ve Sekülerizm Konferansı!, Gazete Bilkent.
 9. ^ "Evrimin ışığı olmaksızın biyolojide hiçbir şeyin anlamı yoktur", T24.
 10. ^ Canlı bombayı nasıl tanırsınız, OdaTV.
 11. ^ Evrimle İlgili Temel Hatalar, Yanılgılar ve Gerçekler - Çağrı Mert Bakırcı, RasyonelVideolar.
 12. ^ 'Ice Bucket Challenge'dan önce ALS hastaları bağış diye bağırıyordu, hiç duydunuz mu?', T24.
 13. ^ a b Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, KitapYurdu. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "KitapYurdu" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
 14. ^ Evrenin Karanlığında Evrimin Işığı, KitapYurdu.
 15. ^ Z Raporu, Karar.
 16. ^ Aşkın her hali, Radikal.
 17. ^ Bülent Keskin Doktora Tezi: Biyoloji Öğretmen Adaylarının Evrimle İlgili Kavram Yanılgılarının ve Biyolojik Evrim Konusunu İçeren Web Sitelerinin İncelenmesi, Atatürk Üniversitesi.
 18. ^ Evrim Ağacı Ekibiyle Bilim Anlatıcılığı ve Çevirmenliği, Evrim Ağacı resmî internet sitesi.
 19. ^ Evrim Ağacı'nın "Gelecek Bilimde" başlıklı canlı yayın serisinden haberdar mısınız?, T24.
 20. ^ Çağrı Mert Bakırcı - Tüm Yazılar, Bilim ve Ütopya.
 21. ^ Evrim Ağacı’ndan BirGün okurlarına Merhaba!, BirGün.
 22. ^ Bu dergi "çok ahlaksız" çıktı, OdaTV.
 23. ^ Evrim Konusu Birçok Ülkede Öğretiliyor, Doğruluk Payı.
 24. ^ www.cagrimertbakirci.com, Çağrı Mert Bakırcı Şahsî İnternet Sitesi.
 25. ^ Aşk Hakkında Düşünceler, idefix.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]