Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsunspor futbolcuları listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzuun zamandır hazırlamayı düşündüğüm ve ancak tamamlayabildiğim bir madde. Futbolcuları tespit etmek için Mackolik.com'u, taraftar forumlarını ve kendi hafızamı kullandım. 1990-91 öncesi sezonlarda oynayanların istatistiklerini Mackolik.com'un, sonrasında oynayanları ise Türkiye Futbol Federasyonunun bilgi bankasını temel alarak derledim. Ercümend Coşkundere, Kasım Çıkla, Mustafa Sinecek, Ercan Koloğlu, Vladan Radača ve Ertuğrul Sağlam'ın istatistiklerini ise yine aynı şekilde oluşturdum. Bu kişilerin istatistiklerini 1990 öncesi için Mackolik.com, sonraki sezonlar için ise Türkiye Futbol Federasyonundan alarak harmanladım. Tekin Üstündağ'ın 1975-76, Emin Kar'ın 1983-84 sezonuna ait bilgiler Mackolik.com'da yoktu, ben de kulübün internet sitesindeki bilgiler ile o sezonların istatistiklerini toplama ekledim. Şimdilik beş kırmızı bağlantı var ama onları dert etmeyin, açacağım. --cobija 14:04, 2 Mayıs 2015 (UTC)

Ek: Kırmızı bağlantı kalmadı. --cobija 18:28, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Samsunspor'da oynayan yabancı futbolcular listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Maddeyi üç yıl evvel şu şekilde açmıştım ve üç boyunca güncellemeler haricinde aynı kalmıştı. Son birkaç haftadır maddeyi geliştirdim ve bu haline ulaştı. Üç dört kırmızı futbolcu var onları da halledeceğim. Başka bir eksik göremiyorum şu anda. Son olarak ülkelerine göre başlığındaki sezon maddeleri kırmızı ancak konuyla direkt bir ilgisi olmadığından ötürü bir sıkıntı oluşturmuyor. O maddeleri de ileride açmayı düşündüğüm için ekledim. --cobija 16:08, 27 Nisan 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bu millî takımda oynama olayı ve istatistiklerde önemli emek var.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
 1. "Teofanis Gekas, Samsunspor tarihinin en yüksek gol oranına sahip olan futbolcusudur." doğrulanabilecek bir veri değil, çünkü tek maça çıkıp bir gol atan bir oyuncunun ortalaması daha yüksektir mesela :) Yani bunu tespit etmek zor ve sürekliliği olan bir istatistik değil.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Neden tespit etmek zor anlamadım? Tüm oyuncuların istatistikleri var ve mevcut halde durum bu. Tabi ileride dediğin gibi 1/1 oranını tutturan bir oyuncu olursa bu istatistik anlamını yitirecek, o zaman da hal çaresine bakarız. Bildiğin gibi sürekli güncel kalacak bu liste.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  "Yabancı oyuncusu" dersek olur sanırım :)--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
E haliyle :) --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
 1. Numara kısmı olmamalı, çünkü 1990'lardan önce oyuncuların sabit numaraları yoktu (Hakan Şükür'ün 2'yi giydiğini biliyorum :). Ayrıca her oyuncu sabit bir numara giymiyor, böyle bir standarttan söz edilemez.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Numara kısmını anlamadım? # karakterinden bahsediyorsan o oyuncuların kulübe geliş sırası. Dejan Maksić kulübe transfer olan 55. yabancı oyuncuymuş mesela.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Ben forma numarası sanmıştım, tamamdır.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
 2. en:List of Manchester United F.C. players gibi bir seçkin listede ve diğer benzer listelerde lig maçları değil, resmî organizasyonlarda çıktığı maçlar listelenmiş -ki bence de mantıklı bir uygulama. Bu bağlamda sadece lig maçları yerine resmî turnuvalar listelenmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Tabloyu sığdırabilirsem eğer hepsinin ayrı ayrı listelenmesini deneyeceğim. Ancak resmî maç derken hangi sınırlar olmalı? PAF Ligi oyuncuları da var aralarında.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Ligler haricindeki diğer kupaları da listeye eklemeyi denedim de oldukça kaydı tablo. Yazı büyüklüğünü %82'de tutunca ancak bir şeye benzeyebiliyor, öyle de anlamsızlaşıyor. Futbolcu şablonlarındaki mantık gereğince belli bir sürekliliği olan lig istatistiklerinin yer alması daha iyi gibi görünüyor bu durumda. --cobija 12:36, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Lig, kupa, Başbakanlık/Cumhurbaşkanlığı kupaları Türkiye'deki resmî kupalar (Samsun'un oynadıkları/oynayabilecekleri). Şu 2012 veya 11'deki Spor Toto Kupası dahi resmî değil mesela.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
Spor Toto'yu zaten dahil etmedim ancak Başbakanlık/Cumhurbaşkanlığı da eklendiğinde tablo daha da küçülecek. Tahminen bir %75'e kadar yolu var. --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
 1. Tek sütunda versen ya hepsini. "Şu kadar resmî maça çıktı" gibi gözüksün. Lig maçları zaten maddede var (bu bir gerekçe değil tabi, not düştüm :).--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
Şu anki düzen en ideali bence. Bir göz at.--cobija 16:08, 28 Nisan 2015 (UTC)
 1. Bu Yugoslavya, Sırbistan-Karadağ gibi daha sonraları bölünmüş ülkelerin vatandaşı olan oyuncular hakkında tam emin olamadım. Bunları milletlerini Sırp, Karadağlı gibi listelesek ve "o dönem Karadağ yoktu, Yugoslavya vardı" demek daha uygun olacak bence. Burada var mı bilmiyorum ama bölünme öncesi ve sonrasında kulüpte oynayan varsa sıkıntı olacak.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Yugoslavya'yı günümüzdeki sekiz ayrı devlet oluşturuyordu. Sırbistan-Karadağ ise Sırbistan ve Karadağ'a bölünmüştü. İkisi birbirini tam karşılamıyor. Verdiğin örneğe uyan Kongo ve Zaire var. Onları kronolojik sıraya uyarak ayrı ayrı belirttim futbolcu listesinde ancak diğer listede birleştirdim.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  O zaman Yugoslavya vatandaşı olsa da hepsinin Makedon, Bosnalı, Sırp, Hırvat gibi milletleri var. Bunları kastediyorum.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Tamam da maddeyi ülkelere göre oluşturmuştum. Eğer milliyetleri de ek olarak dahil edeceksek çarşı karışır, özellikle de ayrı ayrı kupaları dahi edersek ana tablo gittikçe küçülür. Sen kafandakini bir örnek olması açısından maddede uygular mısın? --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Yaparız, sen tamamla.--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
 2. Milliyet kısmında millî takım yerine ülkeye bağlantı verilmeli.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Tamamdır.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
 3. Küsüratlar nokta değil virgülle yazılmalı.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Tamamdır. Ek: Kastettiğin oran kısmı mı yoksa sezon kısmı mı? --cobija 21:30, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Her kısım. Türkçeyle İngilizce bu konuda ters.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Ona sen bir el atar mısın? Ayrıca oran kısmı şablonla yapılmıştı, onun için şablona bakmak lazım. --cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Yaparız, sen tamamla.--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
Sezonları düzelttim ama oranlara yapabilecek bir şeyim yok. --cobija 13:44, 3 Mayıs 2015 (UTC)
 1. Sezon maddelerinin açılması benim düşünceme göre de zorunlu değil.--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
 2. Bir şekilde Nano hakkında bir şeyler bulacağım :)--RapsarEfendim? 20:26, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Kendisi hakkında gazete arşivlerinde dahi bir bilgi bulamadım. Yabancı değil de Ermeni/Rum asıllı Türk falan da olabilir. Zaten hiç maça çıkmamış, kaldırmak daha doğru olacaktır bence.--RapsarEfendim? 20:36, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Nano isimli arkadaşla ilgili bilgi yalnızca kulübün sitesinde yer alıyor. Diğerlerinde hiçbir şey bulamadım. Kaldırmak yerine not şablonu verelim kendisine.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Nano'nun kim olduğunu buldum. Maalesef Engin Aliefendioğlu'nun lakabıymış. --cobija 10:59, 28 Nisan 2015 (UTC)
 3. Alioum Boukar'ın Samsun'dayken millî olmadığına emin misin? Bir de ikinci döneminde Türk vatandaşı olarak oynamış olabilir mi?--RapsarEfendim? 20:38, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Boukar'a kaynak vermişim ama simge koymayı es geçmişim :) Kendisi millî. Türk vatandaşlığı da vardı kendisinin. Hatta soyadını Samsunspor'un başkanından almıştı. Onu da bir yan yatırayım.--cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
 4. Cengiz Biçer gibi yabancı ülkede doğan ancak Türk kökenli olduğundan Türk vatandaşı sayılan oyuncular ekleniyorsa "Alamancıları" da eklemek gerek. Millî takımda oynaması durumu değiştirmiyor. Bunlar eklenmese daha uygun.--RapsarEfendim? 20:44, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Yabancı/Türk mevzusunda kriter olarak millî takımı aldım. Kendisi yurtdışı doğumlu, yurtdışında bir millî takımda oynuyor ancak Türk vatandaşlığı da var. --cobija 20:49, 27 Nisan 2015 (UTC)
  Ama hiç "yabancı statüsüyle" oynamadı değil mi? Madde zaten "yabancıları" içeriyor, Türk asıllı olanları listelememek gerek.--RapsarEfendim? 12:46, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Bahsettiğin konu yalnız Cengiz Biçer özelinde mi? Doğuştan çift pasaportlu olanlar eklenmesin diyorsan bakmak lazım Türk vatandaşı olma hakkını sonradan mı kullanmış yoksa doğumla mı elde etmiş diye. Billy Mehmet de Türk mesela. TFF'deki uyruk kısmından bakalım diyeceğim ama orada sonradan vatandaş olanlar için de direkt TC yazıyor.--cobija 13:11, 28 Nisan 2015 (UTC)
  Türk kökenli olanlar işte ya, Billy Mehmet, Cengiz Biçer vs. Hiç yabancı sayılmayanlar (zaten o yüzden transfer ediliyor ya çoğu).--RapsarEfendim? 13:28, 28 Nisan 2015 (UTC)
Türk kökenli diyorsun demesine de teknik olarak baktığında ayrıca yabancı da kendileri. Hatta yüzdeye vuracak olsan doğum yerleri ve millî tercihleri dolayısıyla Türkten çok yabancılar. Onun için Türk değil Türk asıllı diyoruz ya zaten. "Hiç yabancı sayılmayanlar" deyince kulüpte hiç yabancı statüsünde oynamamış olanlar kastedilecekse eğer Buran ve Naser Beadini de Eskişehirspor döneminde Türk vatandaşlığına geçmiş, Samsunspor'da hiç yabancı statüsünde oynamamışlar. "Kökenlilerin" silinmesi taraftarı değilim ben. İlk olarak yazdığın "Alamancı" konusunda da örneğin Özil kulüpte oynamış olsaydı bu listede yer alırdı ancak Murat Yıldırım'ı ya da Dilaver Güçlü'yü listeye eklemedim. Dediğim gibi millî tercihleri kıstas aldım. Çok fazla gurbetçi oyuncu var kulüpte. --cobija 13:44, 28 Nisan 2015 (UTC)
 • Kırmızı futbolcu kalmadı. --cobija 22:57, 29 Nisan 2015 (UTC)

Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 yıl önce aday gösterdiğimde dizinin bittikten sonra değerlendirilmesinin daha doğru olacağı söylenmişti. Ayrıca ilk adaylıktaki görüşleri dikkate alarak dizi bittikten sonra maddenin üzerinden tekrar geçtim. Hazırladığım ilk bölüm listemdi bu. Son sezonun reyting ve bölümlerini ben güncel tutamamıştım, başka arkadaşlar güncel tutmuşlar. Onlara teşekkürler :) Son sezona özet eklemedim çünkü özetleri sezon maddelerine ekleyerek bölüm listesinden çıkartmam gerektiğini düşünüyorum. Ama eğer kalması konusunda bir fikir birliğine varılırsa son sezonun özetini buraya ekleyeceğim. Gördüğünüz hataları ve/veya eksiklikleri belirtirseniz gidermeye çalışırım :)--Görkem7 mesaj 10:10, 13 Eylül 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. 4. sezon başlığında, diğer başlıklarda olduğu gibi özet yazılmamış.--RapsarEfendim? 09:31, 29 Ekim 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum ucankus.com adlı siteden alınan linkler ilgili tarihin değil bugünün sıralamasını gösteriyor. Merve (mesaj) 15:36, 22 Kasım 2014 (UTC)
  • Eline sağlık. İngilizce seçkin listelere bakındım biraz, bölüm listelerine sezon özetleri koymamışlar. Çünkü onlarda her sezon sayfasında bölümlerin özetleri oluyor ve genel özeti de dizi sayfasına koyuyorlar. Ama bence burada özetlerin olmasının bir sakıncası yok çünkü dizinin ilgili sayfaları kıyasladığım sayfalara göre çok eksik.
 1. Birinci sezon özetinde bir şey takıldı kafama, Hürrem kendi Müslüman olmak istemiyor muydu?
 2. Tablolarda başlık diye bölüme gerek var mı? Özel bir adları yok bölümlerin çünkü.
 3. 2. sezon 39. bölümde niye reyting yok? Merve (mesaj) 15:59, 23 Kasım 2014 (UTC)
 4. Türkçe bir madde örneği olmadığı için kıyaslama yapamıyorum ama bence özetler fazla ayrıntılı olmuş. Bir de genel olarak -di'li geçmiş ya da geniş zaman kullanımı daha uygun olur bence. 2. sezonun bir bölümü -miş'li, 3. sezonun bir bölümü -yor'lu anlatılmış. Merve (mesaj) 15:59, 23 Kasım 2014 (UTC)
Cevap Cevap Öncelikle ikinize de teşekkürler. İlk olarak Hürrem kendi müslüman olmak istediğini söylüyor sonrasında da Süleyman onu müslüman yapıyor. Tüm detaylara değinirsem eğer özet gereğinden çok fazla uzun olur. Başlık bölümüne gelince Türkiye'de her dizide bölümlere isim verilmiyor. İngilizce vikipedide incelediğim bazı maddelerde de bölüm isimleri yoktu ve onların yerleri de bu şekilde doldurulmuştu. Bence böyle kalmasının bir mahsuru yok. 39. bölümün yayınlandığı hafta reyting sonuçları yayınlanmadığı için ekleyemedim. Özetlerdeki anlatım hatama gelincede birkaç gün içerisinde düzeltmiş olacağım. :) --Görkem7 mesaj 17:38, 3 Mart 2015 (UTC)
Bayağı zaman geçti ancak gerekli düzenlemeler yapıldı, değerlendirirseniz sevinirim :) --Görkem7 mesaj 18:55, 15 Nisan 2015 (UTC)

Oklahoma City Thunder sezonları listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce maddesinden çeviri. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum. Gençfenerbahçeli98 02:57, 23 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Ellerinize sağlık. NBA sezonlarına iç bağ verilmeli.Sait71yaz 00:02, 23 Haziran 2014 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Gençfenerbahçeli98 15:26, 23 Haziran 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Şunun gibi takım sezonu maddeleri de oluşturulmalı ve onlara bağlantı verilmeli. Listenin amacı bu zaten :) Karşıyım şu an için.--RapsarEfendim? 09:29, 29 Ekim 2014 (UTC)

Oklahoma City Thunder baş antrenörleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce seçkin liste maddesinden çevirdim. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum. Gençfenerbahçeli98 22:11, 16 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bir seçkin listede, listeyi oluşturan ögelerin maddelerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Bir de Türkçede "koç" olarak geçmez mi?--RapsarEfendim? 20:55, 16 Haziran 2014 (UTC)
Evet koç olarak geçer ama böle daha mantıklı ve güzel olacağını düşündüm. Çünkü koçlar listesi ne göze nede kulağa hoş gelmediğini düşünüyorum. Bide maddeler konusunda haklısınız onunlada ilgileneceğim.Gençfenerbahçeli98 00:36, 17 Haziran 2014 (UTC)
Yorumunuz için teşekkürler kırmızıları gidermeyi düşünüyodum zaten hallederim en kısa zamanda.Gençfenerbahçeli98 17:33, 17 Haziran 2014 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. Kalan kırmızı maddelerin de açılmasıyla SL olmasında engel görmüyorum :) Sait71 15:40, 20 Temmuz 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık; ancak maddede yeteri kadar detay olduğunu düşünmüyorum. Şu an antrenörlerle alakalı yalnızca dört cümle (ikinci paragraf) bulunmakta. Kabaca antrenör geçmişinden, en uzun süre çalıştırandan, başarılardan vs. bahsedilerek ilerlense çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Buna ek olarak listedeki kırmızı bağlantıların da, maddenin anlaşılabilmesi açısından açılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 09:26, 29 Ekim 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Rapsar'ın belirttiği hususlarda hiçbir değişiklik yok. --Görkem7 mesaj 14:54, 8 Mayıs 2015 (UTC)

Son bölümleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıfırdan yarattığım bir liste oldu. SL olabileceğine inanıyorum. Eksik veya yanlış bulduğunuz yerleri söylerseniz düzeltmeye çalışacağım. --Görkem7 mesaj 21:03, 10 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Lost bölümleri listesi'ni baz aldığımızda listenin eksik olduğunu düşünüyorum. Bana göre biraz daha gelişebilir. Birinci sezon başlığı altına sezonun önemli bilgileri özet olarak yazılabilir. Dizi sanırsam tek sezon, o halde bence tüm bölümlerin özetleri yazılabilir. Sait71yaz 19:09, 16 Haziran 2014 (UTC)
  • Cevap Cevap Değerlendirmen için teşekkürler. Lost bölümleri listesine göre buraya eklenmesinin gereksiz olduğunu düşündüğüm şeyler var. Örneğin giriş bölümündeki üçüncü paragraf, bu madde için oldukça gereksiz diye düşünüyorum. Diğerlerine bakıldığında ise giriş bölümünde bu bilgiler var zaten. DVD yayınlanmadığı için bir bilgi veremiyorum o konuda. Bölüm özetlerine gelecek olursak hepsi telifli. Ancak kendim yeniden düzenleyerek yazabilmem için birkaç güne ihtiyacım olacak.--Görkem7 mesaj 10:41, 17 Haziran 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Sait71'in dediklerine katılıyorum. Yine de iyi bir liste olmuş. --Uğurkentmesaj 19:20, 16 Haziran 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı 20 Dakika bölümleri listesi adaylığında da yaşanan "bölüm özetleri" konusu bu maddede de mevcutken, nasıl aday gösteriliyor anlayamıyorum açıkçası. O adaylıktaki gerekçede belirttiğim gibi bu adaylıkta da karşıyım.--RapsarEfendim? 10:32, 17 Haziran 2014 (UTC)
  • Cevap Cevap Açıkçası yaklaşık iki aylık bir rahatsızlığımdan dolayı ne 20 Dakika'da nede başka bir maddede tekrar bir düzenleme yapamadım. Dediğim gibi birkaç gün içerisinde bölüm özetlerini özgünce ve özenle yazacağım. Telifli özetleri ekleyemediğim için 20 Dakika'da özetlerini kendim yazmıştım. Ama çokta beceremeyince öyle kalmıştı. İki maddeyi de düzenleyeceğim. Ancak şunu sormak istiyorum, bölüm özetlerini tek tek eklemek yerine sezon başlığı altında sezonu özetlemek daha iyi olmaz mı?--Görkem7 mesaj 12:08, 17 Haziran 2014 (UTC)
Geçmiş olsun öncelikle. Sağlık önce gelir tabii ki de, bunlar bekleyebilir. Tek sezonluk diziler için ayrıca bir sezon maddesi açılmasına gerek olmadığını daha önce belirtmiştim diye hatırlıyorum .--RapsarEfendim? 11:21, 17 Haziran 2014 (UTC)
Öncelikle çok teşekkür ederim. Benim belirttiğim ayrı bir sezon maddesi açmak değil zaten. Özeti daha önce geliştirdiğim Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi'nde ki sezon alt başlıklarında yer alan özetler gibi yazmak. Eğer böyle olabileceğini düşünüyorsanız kısa bir sürede yazıp bitirebilirim. --Görkem7 mesaj 12:08, 17 Haziran 2014 (UTC)

Yorum Yorum Dört gündür bir cevap gelmeyince bende tek tek yazmaya karar verdim bölümleri. 1-2 güne bitiririm muhtemelen tüm bölümleri. --Görkem7 mesaj 17:24, 21 Haziran 2014 (UTC)

Dikkat etmemişim, özür dilerim. O dizide sezonlar için ayrı maddeler olduğundan detaylı özetler sezon maddelerinde var, dolayısıyla bölüm listesi maddesinde daha kaba bir özet yazılmış. Bu dizi için böyle bir durum söz konusu olmadığından her bölüm için ayrı, net ve "spoiler çekincesi olmadan" özet yazılmalı.--RapsarEfendim? 19:58, 21 Haziran 2014 (UTC)
Hiç sorun değil. Aslında Son'u hiç izlemedim. Ancak Türkiye'ye için yurtdışı açısından çok önemli ve ilkleri olan bir dizi. İnternetten bulduğum özetleri daha özgün bir şekilde yazmaya çalışıyorum. Umarım özetler bittiğinde başarılı bir madde olur.--Görkem7 mesaj 10:55, 22 Haziran 2014 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Özetleri tamamladım. Ancak şunu söylemeliyim ki bu özetleri okuyan hiç kimse diziyi çözemez. Dizi fazlasıyla karmaşık ve bu diziyi anlamak için birkaç cümleden, spoiler vermekten daha fazlası gerekli. Eleştirmenlerin yazılarını okuduğunuzda da aynı şeyleri göreceksinizdir. Dizinin bir bölümünü bile izlemediğiniz takdirde geri kalanını izlemenizin bir manası yok. Çünkü hiçbir şey anlamayacaksınız. O yüzden özetler bu diziyi asla anlatamaz. Dakikası dakikasına izlenerek anlanabilecek bir hikayesi var çünkü bu dizinin. --Görkem7 mesaj 15:21, 29 Haziran 2014 (UTC)