Vikipedi:Seçkin liste adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin liste adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki listelerden hangilerinin seçkin liste statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin listeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz listelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir.

Listeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz liste üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve listeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir listenin Seçkin Liste statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, listeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin liste araçları:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin liste kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce listenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen listenin tartışma sayfasının en üstüne {{SLA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz liste daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki SLA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi sayfasını Vikipedi:Seçkin liste adayları/Türk televizyon kanalları listesi/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin liste adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini listenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin liste adayları/Aday gösterilen listenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen listenin ismi" yerine listenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen listeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için liste adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SLA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer listeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Listeyi inceleyip seçkin liste statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra listeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Listenin seçkin liste statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece listeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin liste adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin liste seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin liste kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin liste kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SLA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin liste}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin listeler sayfasını güncelleyin.
 6. Listenin seçilmesi durumunda listeyi aday gösteren kişi tarafından Kategori:Vikipedi seçkin liste özetleri kategorisindeki gibi bir özet hazırlanmalıdır. Sonra Vikipedi:Seçkin içerik/Listeler şablonu güncelleyin (bu şablon Vikipedi:Seçkin içerik sayfasında rastgele bir SL'nin sergilenmesini sağlar).

Adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1 yıl önce aday gösterdiğimde dizinin bittikten sonra değerlendirilmesinin daha doğru olacağı söylenmişti. Ayrıca ilk adaylıktaki görüşleri dikkate alarak dizi bittikten sonra maddenin üzerinden tekrar geçtim. Hazırladığım ilk bölüm listemdi bu. Son sezonun reyting ve bölümlerini ben güncel tutamamıştım, başka arkadaşlar güncel tutmuşlar. Onlara teşekkürler :) Son sezona özet eklemedim çünkü özetleri sezon maddelerine ekleyerek bölüm listesinden çıkartmam gerektiğini düşünüyorum. Ama eğer kalması konusunda bir fikir birliğine varılırsa son sezonun özetini buraya ekleyeceğim. Gördüğünüz hataları ve/veya eksiklikleri belirtirseniz gidermeye çalışırım :)--Görkem7 mesaj 10:10, 13 Eylül 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. 4. sezon başlığında, diğer başlıklarda olduğu gibi özet yazılmamış.--RapsarEfendim? 09:31, 29 Ekim 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum ucankus.com adlı siteden alınan linkler ilgili tarihin değil bugünün sıralamasını gösteriyor. Merve (mesaj) 15:36, 22 Kasım 2014 (UTC)
  • Eline sağlık. İngilizce seçkin listelere bakındım biraz, bölüm listelerine sezon özetleri koymamışlar. Çünkü onlarda her sezon sayfasında bölümlerin özetleri oluyor ve genel özeti de dizi sayfasına koyuyorlar. Ama bence burada özetlerin olmasının bir sakıncası yok çünkü dizinin ilgili sayfaları kıyasladığım sayfalara göre çok eksik.
 1. Birinci sezon özetinde bir şey takıldı kafama, Hürrem kendi Müslüman olmak istemiyor muydu?
 2. Tablolarda başlık diye bölüme gerek var mı? Özel bir adları yok bölümlerin çünkü.
 3. 2. sezon 39. bölümde niye reyting yok? Merve (mesaj) 15:59, 23 Kasım 2014 (UTC)
 4. Türkçe bir madde örneği olmadığı için kıyaslama yapamıyorum ama bence özetler fazla ayrıntılı olmuş. Bir de genel olarak -di'li geçmiş ya da geniş zaman kullanımı daha uygun olur bence. 2. sezonun bir bölümü -miş'li, 3. sezonun bir bölümü -yor'lu anlatılmış. Merve (mesaj) 15:59, 23 Kasım 2014 (UTC)
Cevap Cevap Öncelikle ikinize de teşekkürler. İlk olarak Hürrem kendi müslüman olmak istediğini söylüyor sonrasında da Süleyman onu müslüman yapıyor. Tüm detaylara değinirsem eğer özet gereğinden çok fazla uzun olur. Başlık bölümüne gelince Türkiye'de her dizide bölümlere isim verilmiyor. İngilizce vikipedide incelediğim bazı maddelerde de bölüm isimleri yoktu ve onların yerleri de bu şekilde doldurulmuştu. Bence böyle kalmasının bir mahsuru yok. 39. bölümün yayınlandığı hafta reyting sonuçları yayınlanmadığı için ekleyemedim. Özetlerdeki anlatım hatama gelincede birkaç gün içerisinde düzeltmiş olacağım. :) --Görkem7 mesaj 17:38, 3 Mart 2015 (UTC)
Bayağı zaman geçti ancak gerekli düzenlemeler yapıldı, değerlendirirseniz sevinirim :) --Görkem7 mesaj 18:55, 15 Nisan 2015 (UTC)

Oklahoma City Thunder sezonları listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce maddesinden çeviri. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum. Gençfenerbahçeli98 02:57, 23 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Ellerinize sağlık. NBA sezonlarına iç bağ verilmeli.Sait71yaz 00:02, 23 Haziran 2014 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Gençfenerbahçeli98 15:26, 23 Haziran 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Şunun gibi takım sezonu maddeleri de oluşturulmalı ve onlara bağlantı verilmeli. Listenin amacı bu zaten :) Karşıyım şu an için.--RapsarEfendim? 09:29, 29 Ekim 2014 (UTC)

Oklahoma City Thunder baş antrenörleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce seçkin liste maddesinden çevirdim. Seçkin liste olabileceğini düşünüyorum. Gençfenerbahçeli98 22:11, 16 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Bir seçkin listede, listeyi oluşturan ögelerin maddelerinin olması gerektiğini düşünüyorum. Bir de Türkçede "koç" olarak geçmez mi?--RapsarEfendim? 20:55, 16 Haziran 2014 (UTC)
Evet koç olarak geçer ama böle daha mantıklı ve güzel olacağını düşündüm. Çünkü koçlar listesi ne göze nede kulağa hoş gelmediğini düşünüyorum. Bide maddeler konusunda haklısınız onunlada ilgileneceğim.Gençfenerbahçeli98 00:36, 17 Haziran 2014 (UTC)
Yorumunuz için teşekkürler kırmızıları gidermeyi düşünüyodum zaten hallederim en kısa zamanda.Gençfenerbahçeli98 17:33, 17 Haziran 2014 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. Kalan kırmızı maddelerin de açılmasıyla SL olmasında engel görmüyorum :) Sait71 15:40, 20 Temmuz 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık; ancak maddede yeteri kadar detay olduğunu düşünmüyorum. Şu an antrenörlerle alakalı yalnızca dört cümle (ikinci paragraf) bulunmakta. Kabaca antrenör geçmişinden, en uzun süre çalıştırandan, başarılardan vs. bahsedilerek ilerlense çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Buna ek olarak listedeki kırmızı bağlantıların da, maddenin anlaşılabilmesi açısından açılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 09:26, 29 Ekim 2014 (UTC)

Son bölümleri listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıfırdan yarattığım bir liste oldu. SL olabileceğine inanıyorum. Eksik veya yanlış bulduğunuz yerleri söylerseniz düzeltmeye çalışacağım. --Görkem7 mesaj 21:03, 10 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Lost bölümleri listesi'ni baz aldığımızda listenin eksik olduğunu düşünüyorum. Bana göre biraz daha gelişebilir. Birinci sezon başlığı altına sezonun önemli bilgileri özet olarak yazılabilir. Dizi sanırsam tek sezon, o halde bence tüm bölümlerin özetleri yazılabilir. Sait71yaz 19:09, 16 Haziran 2014 (UTC)
  • Cevap Cevap Değerlendirmen için teşekkürler. Lost bölümleri listesine göre buraya eklenmesinin gereksiz olduğunu düşündüğüm şeyler var. Örneğin giriş bölümündeki üçüncü paragraf, bu madde için oldukça gereksiz diye düşünüyorum. Diğerlerine bakıldığında ise giriş bölümünde bu bilgiler var zaten. DVD yayınlanmadığı için bir bilgi veremiyorum o konuda. Bölüm özetlerine gelecek olursak hepsi telifli. Ancak kendim yeniden düzenleyerek yazabilmem için birkaç güne ihtiyacım olacak.--Görkem7 mesaj 10:41, 17 Haziran 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Sait71'in dediklerine katılıyorum. Yine de iyi bir liste olmuş. --Uğurkentmesaj 19:20, 16 Haziran 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı 20 Dakika bölümleri listesi adaylığında da yaşanan "bölüm özetleri" konusu bu maddede de mevcutken, nasıl aday gösteriliyor anlayamıyorum açıkçası. O adaylıktaki gerekçede belirttiğim gibi bu adaylıkta da karşıyım.--RapsarEfendim? 10:32, 17 Haziran 2014 (UTC)
  • Cevap Cevap Açıkçası yaklaşık iki aylık bir rahatsızlığımdan dolayı ne 20 Dakika'da nede başka bir maddede tekrar bir düzenleme yapamadım. Dediğim gibi birkaç gün içerisinde bölüm özetlerini özgünce ve özenle yazacağım. Telifli özetleri ekleyemediğim için 20 Dakika'da özetlerini kendim yazmıştım. Ama çokta beceremeyince öyle kalmıştı. İki maddeyi de düzenleyeceğim. Ancak şunu sormak istiyorum, bölüm özetlerini tek tek eklemek yerine sezon başlığı altında sezonu özetlemek daha iyi olmaz mı?--Görkem7 mesaj 12:08, 17 Haziran 2014 (UTC)
Geçmiş olsun öncelikle. Sağlık önce gelir tabii ki de, bunlar bekleyebilir. Tek sezonluk diziler için ayrıca bir sezon maddesi açılmasına gerek olmadığını daha önce belirtmiştim diye hatırlıyorum .--RapsarEfendim? 11:21, 17 Haziran 2014 (UTC)
Öncelikle çok teşekkür ederim. Benim belirttiğim ayrı bir sezon maddesi açmak değil zaten. Özeti daha önce geliştirdiğim Muhteşem Yüzyıl bölümleri listesi'nde ki sezon alt başlıklarında yer alan özetler gibi yazmak. Eğer böyle olabileceğini düşünüyorsanız kısa bir sürede yazıp bitirebilirim. --Görkem7 mesaj 12:08, 17 Haziran 2014 (UTC)

Yorum Yorum Dört gündür bir cevap gelmeyince bende tek tek yazmaya karar verdim bölümleri. 1-2 güne bitiririm muhtemelen tüm bölümleri. --Görkem7 mesaj 17:24, 21 Haziran 2014 (UTC)

Dikkat etmemişim, özür dilerim. O dizide sezonlar için ayrı maddeler olduğundan detaylı özetler sezon maddelerinde var, dolayısıyla bölüm listesi maddesinde daha kaba bir özet yazılmış. Bu dizi için böyle bir durum söz konusu olmadığından her bölüm için ayrı, net ve "spoiler çekincesi olmadan" özet yazılmalı.--RapsarEfendim? 19:58, 21 Haziran 2014 (UTC)
Hiç sorun değil. Aslında Son'u hiç izlemedim. Ancak Türkiye'ye için yurtdışı açısından çok önemli ve ilkleri olan bir dizi. İnternetten bulduğum özetleri daha özgün bir şekilde yazmaya çalışıyorum. Umarım özetler bittiğinde başarılı bir madde olur.--Görkem7 mesaj 10:55, 22 Haziran 2014 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Özetleri tamamladım. Ancak şunu söylemeliyim ki bu özetleri okuyan hiç kimse diziyi çözemez. Dizi fazlasıyla karmaşık ve bu diziyi anlamak için birkaç cümleden, spoiler vermekten daha fazlası gerekli. Eleştirmenlerin yazılarını okuduğunuzda da aynı şeyleri göreceksinizdir. Dizinin bir bölümünü bile izlemediğiniz takdirde geri kalanını izlemenizin bir manası yok. Çünkü hiçbir şey anlamayacaksınız. O yüzden özetler bu diziyi asla anlatamaz. Dakikası dakikasına izlenerek anlanabilecek bir hikayesi var çünkü bu dizinin. --Görkem7 mesaj 15:21, 29 Haziran 2014 (UTC)