Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından oylanan görsel dosyalardır. Bu sayfa, oylamaları süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Oy kullanmadan veya yorum yapmadan önce, lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlükte) inceleyin. Resimlerin bu sayfada küçük boyutta görüntülendiğini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resmi gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya resim sayfalarından da (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın).
 • Destek Destek görünümlü destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Karşı Karşı görünümlü karşı oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Karşı}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Karşı oyunuzu, üzerinde çalışılabilecek, özel bir gerekçeyle birlikte belirtin. Eğer itirazınız bu koşulu sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu oyu gözardı edebilir. Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine karşı çıkan kullanıcılardan, birkaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını denetlemeleri beklenir. Eğer itirazınızı geri almak isterseniz, yazdıklarınızı silmek yerine (<s>...</s> biçiminde) üzerini çizin. Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidir. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Oylamanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların oyları, oylama sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.
 • Çekimser Çekimser görünümlü çekimser oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Çekimser}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. görünümlü şartlı destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Şartlı destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram partialy voting support.svg Kısmi destek görünümlü kısmi destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Kısmi destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Yorum Yorum şablonuyla başlayan yorum eklemek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Yorum}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram voting question.png Soru şablonuyla başlayan soru eklemek için, öncelikle sorunuzun başına *{{Soru}} yazısını ekleyin, ardından sorunuzu yazın.
 • Oyunuzun sonuna ~~~~ biçiminde imza eklemeyi unutmayın!

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen oy verirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arkaplana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arkaplandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu oylamanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Baştankara[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük Baştankara (Parus major), baştankaragiller (Paridae) familyasından bir baştankara türü. Resim Birleşik Krallık'ın Lancaster şehirinde çekilmiştir.
Gerekçe
Seçkin resim ölçütlerini karşıladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Büyük Baştankara
Üreten
Baresi Franco
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 17:40, 24 Şubat 2015 (UTC)

 • Destek Destek Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 18:03, 24 Şubat 2015 (UTC)
 • Destek Destek Fotoğraf konusu açısından oldukça değerli. Bunun dışında teknik olarak el aldığımda ise yorumum olumlu. Alan derinliği iyi ayarlanmış, netliği iyi. Alt yazısı da gayet açıklayıcı. SR olmasında engel görmüyorum.Sait71 21:14, 24 Şubat 2015 (UTC)Alüvyon yelpazesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Alüvyon yelpazesi, suyla taşınan tortuların kanyonların dışına süpürülüp, alçak koniler biçiminde vadilerde birikmesiyle oluşan bir yüzey şeklidir. Dağ yamacından aşağı doğru akan su, akıntı daha düz bir yere ulaştığında biriken kum ve kil birikintilerini toplar.
Gerekçe
Seçkin resim kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Alüvyon yelpazesi
Üreten
http://asterweb.jpl.nasa.gov/gallery-detail.asp?name=fan
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Uzaydan Dünya'ya bakış

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 19:55, 11 Şubat 2015 (UTC)

 • Destek Destek Güzel ama gözü yoruyor biraz inceleyince sanki...-- •Master•Hobbit•Mc• Mesaj 20:06, 11 Şubat 2015 (UTC)
 • Destek Destek hem güzel, hem açıklayıcı. --kibele 20:17, 11 Şubat 2015 (UTC)Koi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerekçe
Seçkin resim kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Koi
Üreten
Arden
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 17:20, 6 Şubat 2015 (UTC)

 • Destek Destek pek güzeller.. --kibele 20:14, 11 Şubat 2015 (UTC)
Şeritli engerek[değiştir | kaynağı değiştir]

Şeritli engerek (Vipera xanthina), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi bir engerek türü.
Gerekçe
Yeni açılacak olan Sürüngenler bölümü için güzel olacağını düşünüyorum. Kriterleri karşılıyor.
Resmin dahil olduğu maddeler
Şeritli engerek
Üreten
Benny Trapp
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 17:01, 13 Ocak 2015 (UTC)Abdim leylekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Etosha Ulusal Parkında çıkan bir fırtına sonucu bölgeden uzaklaşmaya çalışan Abdim leylekleri.
Gerekçe
Resime denecek bir şey yok. Seçkin resim kriterlerini taşıdığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Abdim leyleği, Etosha Ulusal Parkı
Üreten
Yathin S Krishnappa
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Manzaralar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 20:23, 30 Aralık 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Resim olarak baktığımızda iyi, ancak Vikipedi kriterlerine göre seçkin resim olabilir mi emin değilim. Maddesine büyük bir değer katıyor mu? Tartışılır. Ben pek değer kattığını düşünmüyorum şu an. Bu resim kaldırılsa da maddeye eklense de bir fark olmaz gibi.--RapsarEfendim? 20:47, 30 Aralık 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Rapsar'ın endişelerini ben de taşıyorum. Resim güzel, Commons'ta seçkin resim seçilmiş. Fakat buradaki maddeye pek değer katmıyor. --Uğurkentmesaj 10:53, 1 Ocak 2015 (UTC)
 • Destek Destek Etosha Ulusal Parkı maddesinde resim olmazsa bir anlamı olmaz gibi duruyor. O yüzden olumlu bakıyorum. --Uğurkentmesaj 18:13, 2 Ocak 2015 (UTC)
 • Destek Destek --i.e.msj 20:20, 13 Ocak 2015 (UTC)