Vikipedi:Seçkin resim adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Seçkin resim adayları


Seçkin resim adayları

Seçkin resim adayları, kullanıcıların seçkin resim olması için önerdiği ve Vikipedi topluluğu tarafından oylanan görsel dosyalardır. Bu sayfa, oylamaları süren seçkin resim adaylıklarını listelemektedir.

Bir resmin seçkin resim statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, resmi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer en az yirmi beş gün geçtikten sonra seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunan eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Seçkin resimler ya madde içeriğini iyi tasvir ederek, ya da okuyucuları maddenin geri kalanını okumaya teşvik edecek çarpıcılığa sahip olarak, maddelere gözle görülür biçimde katkı yapan resimlerdir. "Bir resim bin kelimeye bedeldir" sözüne uygun şekilde, Vikipedi:Seçkin resimler sayfasında listelenecek resimlerden seçkin resim kriterlerine uymaları ve kullanıldıkları maddelere katkıda bulunmaları beklenir.

Eğer bir resme "seçkin" statüsü verilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yönergeleri takip ederek aday gösterin. Aynı şekilde bir resmin "seçkin" statüsünün geri alınması gerektiğini düşünüyorsanız, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları sayfasında aday gösterebilirsiniz.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Adaylık prosedürü

Aday göstermeden önce, seçkin resim ölçütlerini mutlaka inceleyin. Bir resmin seçkin olabilmesi için, bu özelliklere sahip olması gereklidir.

Bir resmin adaylar arasında gösterilebilmesi için, bir adaylık alt sayfası gereklidir. Bu alt sayfayı oluşturmak için aşağıdaki kutuda yer alan "Vikipedi:Seçkin resim adayları/" ifadesinin yanına, aday göstereceğiniz resmin adını ekleyin. Dosya:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Dosya:" şeklindeki ekleri alt sayfa adlandırmasında kullanmayın. Resmin adını "Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg" biçiminde ekledikten sonra, alt sayfayı oluşturmak için, "yeni adaylık oluştur" tuşuna basın. Açılan sayfada, yapılması gerekenler yazmaktadır.

Aday gösterdiğiniz resmin sayfasını açın ve "değiştir" sekmesine basarak, {{SRA}} şablonunu yerleştirin. "Kaydet" düğmesine bastıktan sonra eklenen bu şablonun altındaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, alt sayfa oluşturma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla alt sayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.

{{Vikipedi:Seçkin resim adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın. Kopyaladığınız hazır yazıyı, buradan ulaşabileceğiniz adaylıklar listesine en üste gelecek biçimde yapıştırın. Bu hazır metnin eklenmesinden sonra, "Aday gösterilen resmin ismi" yazısı yerine, aday gösterdiğiniz resmin adını yazmayı unutmayın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Oy kullanmadan veya yorum yapmadan önce, lütfen aday gösterilen resmi tam boyutta (yüksek çözünürlükte) inceleyin. Resimlerin bu sayfada küçük boyutta görüntülendiğini unutmayın. Aşağıda göreceğiniz küçük resimler, resmin esas sayfasına bağlantı içerirler. Resmi gerçek boyutunda görüntülemek için gerekli bağlantıya resim sayfalarından da (resmin hemen altında) ulaşılabilir.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için resim adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SRA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın).
 • Destek Destek görünümlü destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Eğer resmi üreten/çeken sizseniz veya üzerinde çalışmışsanız bunu da belirtin.
 • Karşı Karşı görünümlü karşı oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Karşı}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın. Karşı oyunuzu, üzerinde çalışılabilecek, özel bir gerekçeyle birlikte belirtin. Eğer itirazınız bu koşulu sağlanmıyorsa, Seçkin İçerik Sorumlusu bu oyu gözardı edebilir. Resmi inceleyip seçkin resim statüsüne geçmesine karşı çıkan kullanıcılardan, birkaç gün sonra resmi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını denetlemeleri beklenir. Eğer itirazınızı geri almak isterseniz, yazdıklarınızı silmek yerine (<s>...</s> biçiminde) üzerini çizin. Resmin seçkin resim statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidir. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin. Oylamanın başlarında gerekçesiz olarak resme itiraz eden kullanıcıların oyları, oylama sürecinde resmin düzeltilmiş sürümleri eklenebileceğinden geçersiz sayılabilir.
 • Çekimser Çekimser görünümlü çekimser oy vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Çekimser}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. görünümlü şartlı destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Şartlı destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram partialy voting support.svg Kısmi destek görünümlü kısmi destek oyu vermek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Kısmi destek}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Yorum Yorum şablonuyla başlayan yorum eklemek için, öncelikle yorumunuzun başına *{{Yorum}} yazısını ekleyin, ardından yorumunuzu yazın.
 • Pictogram voting question.png Soru şablonuyla başlayan soru eklemek için, öncelikle sorunuzun başına *{{Soru}} yazısını ekleyin, ardından sorunuzu yazın.
 • Oyunuzun sonuna ~~~~ biçiminde imza eklemeyi unutmayın!

Seçkin resim adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin resim seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Monitörümün ayarları düzgün mü?[değiştir | kaynağı değiştir]

Gölge testi

Bir resmin parlaklığıyla ilgili bir tartışmada, bilgisayarın görüntüsünün doğru ayarlanmış olması çok önemlidir. Görüntüleme için kullanılan cihazlar, gölge detaylarını gösterme kapasitelerine göre büyük farklılıklar gösterir. Yandaki resimde dört adet koyu gri daire bulunmaktadır. Eğer dairelerden üçünü (ve hatta dördünü) de görebiliyorsanız, monitörünüz gölge detaylarını düzgün bir biçimde görüntüleyebiliyor demektir. Eğer üçten az sayıda daire görüyorsanız, monitörünüzü ayarlamanız veya bilgisayarınızın görüntü ayarlarını düzeltmeniz gerekmektedir. Bazı görüntüleme cihazları ideal gölge detayı için ayarlanamazlar. Lütfen oy verirken bunu da dikkate alın.

Gama-ayarlı bir cihazdan birkaç adım uzaklaşacak olursanız, renkli görüntüde bulunan dört dairenin arkaplana karıştığını göreceksiniz. Eğer karışmıyor ve en ufale zarar verici olabilir. Düzeltilmemiş PC görüntü cihazları, daireleri arkaplandan daha koyu gösterir.

LCD ekranlarda (dizüstü veya düz ekran) görüntüleme açısının resimlerin görünümünü etkilediğini unutmayın. Daha fazla teknik bilgi için resimlere tıklayın.

Resimlerde değişiklik yapmak[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir adayı, resim programlarıyla düzenleyerek geliştirebileceğinize inanıyorsanız, hiç düşünmeden yapın. Ancak yeni oluşturduğunuz resmi kesinlikle eski resmin üzerine yüklemeyin, farklı bir isim kullanın ve orijinal adayın hemen altına ekleyin. Yapılan değişiklikleri açıklamayı ve birden fazla değişiklik yapmanız durumunda "Değişiklik 1, Değişiklik 2" benzeri isimler koymayı unutmayın.

Adaylıkları arşivlemek[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin resim kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Adaylığın başarılı sonuçlanması hâlinde {{Yeni seçkin sayfalar2}} şablonunu güncelleyin.
 4. Resim sayfasındaki {{SRA}} şablonunu oylamanın durumuna göre seçilenler için {{SR}}, seçilemeyenler için de {{SRAbaşarısız}} ile değiştirin.
 5. Resmin seçilmesi durumunda Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki ilgili alt sayfayı güncelleyin.
 6. Resmin seçilmesi durumunda adaylık sayfasında istenen sergi sayfasını güncelleyin.

Devam eden adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayip flamingosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayip flamingosu (Phoenicopterus ruber ruber), flamingogiller (Phoenicopteridae) familyasına ait bir flamingo türü. Yaşam alanı lagünler ve tuz gölleridir. Sürekli bir evililik bağı ile yaşayıp kuluçka kolonileri kurar ve başlıca olarak küçük yengeçlerle beslenirler.
Gerekçe
Bir çok seçkin kuş resimleri arasında flamingoların olmaması dikkatimi çekti. Bu kuşların bir çok resminin aday gösterilmesi iyi olur. Aynı zamanda Commons'ta en iyi resimlerden biri olarak seçilmiş.
Resmin dahil olduğu maddeler
Flamingo
Üreten
Aaron Logan
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 16:24, 13 Aralık 2014 (UTC)

 • Karşı Karşı Çözünürlüğü yeterli değil.--RapsarEfendim? 17:41, 13 Aralık 2014 (UTC)
Commons'taki bu statüsü de 2007'de geri alınmış, onu da not düşelim.--RapsarEfendim? 12:26, 14 Aralık 2014 (UTC)


 • Karşı Karşı Fotoğrafın çözünürlüğü düşük olduğu için konu hakkında net bir fikir elde edemiyorum. O nedenle en iyi resimlerden birisi olamayacağını düşünüyorum.Sait71 12:30, 14 Aralık 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Çözünürlük... •Minecraft delisi• creeper'ın gazabı

Elakala Şelaleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'nin West Virginia eyaletinde bulunan Elakala Şelaleleri bölgenin en büyük turizm kaynaklarından bir tanesidir.
Gerekçe
Resime denecek bir şey yok. Tüm kriterlerini fazlasıyla sağladığını düşünüyorum. Ayrıca Commons'ta en iyi resimlerden biri olarak seçilmiştir.
Resmin dahil olduğu maddeler
Elakala Şelaleleri
Üreten
Forest Wander
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/Manzaralar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 10:36, 13 Aralık 2014 (UTC)

Kral akbaba[değiştir | kaynağı değiştir]

Kral akbaba (Sarcoramphus papa), Güney Amerika'da Yeni Dünya akbabaları (Cathartidae) familyasına ait, görkemli renkleri olan bir kuş türüdür. Kral akbaba, cinsinin tek türü olup, leş başında diğer akbabalara karşı baskın olmasından ismini bu şekilde almıştır.
Gerekçe
Kuş rengiyle diğer akbabalara göre daha göz alıcı. Ayrıca resim commons'ta kaliteli resim olarak seçilmiş.
Resmin dahil olduğu maddeler
Kral akbaba
Üreten
Olaf Oliviero Riemer
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Kuşlar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 13:19, 7 Aralık 2014 (UTC)

Flamingo çiçeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılanyastığıgiller (Araceae) familyasının bir türü olan flamingo çiçeği (Anthurium scherzerianum). Uzun sapları ve belirgin damarlı koyu yeşil yaprakları ile kırmızı, turuncu ve beyaz renkli büyük çiçek tablaları olan, Amerika'nın tropik bölgelerine özgü bir bitki türüdür.
Gerekçe
Gayet kaliteli bir resim olduğunu düşünüyorum. Diğer seçkin bitki resimlerine göre daha ilginç bir tür.
Resmin dahil olduğu maddeler
Flamingo çiçeği
Üreten
JJ Harrison
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bitkiler

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 13:07, 7 Aralık 2014 (UTC)

Erik kırlangıçkuyruğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçelerde, çayırlık ve açık ormanlık alanlarda yaşayan bir kelebek türü olan erik kırlangıçkuyruğu (Iphiclides podalirius).
Gerekçe
Çözünürlük ve kompozisyon müthiş, maddesine de büyük değer katıyor. Commons'ta seçkin resim olduğunu da not düşeyim.
Resmin dahil olduğu maddeler
Erik kırlangıçkuyruğu
Üreten
Böhringer Friedrich
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Hayvanlar/Böcekler

Destek DestekRapsarEfendim? 12:34, 7 Aralık 2014 (UTC)

Galata Mevlevihanesi'nin semahane kısmı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde yer alan ve günümüzde müze olarak kullanılan Galata Mevlevihanesi'nin ana yapısı içerisinde bulunan semahanenin görünümü.
Gerekçe
Commons'taki Galata Mevlevihanesi kategorisini gezerken denk geldiğim bir resim. Kullanıldığı Galata Mevlevihanesi ve Mevlevihane maddelerine çok büyük değer kattığını düşünüyorum. Semahanenin hem yapısını hem de tavanını göstermesi açısından mükemmel bir resim, iki işi bir arada yapıyor. Ek olarak kompozisyonu da çok güzel.
Resmin dahil olduğu maddeler
Galata Mevlevihanesi, Mevlevihane
Üreten
Nevit Dilmen
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar/İç mekânlar

Destek DestekRapsarEfendim? 21:34, 5 Aralık 2014 (UTC)

67P/Churyumov-Gerasimenko[değiştir | kaynağı değiştir]

67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyrukluyıldızın Rosetta isimli uzay aracı tarafından 19 Eylül 2014 tarihinde, kuyrukluyıldızın merkezinden 28,6 km uzaklıktan çekilen fotoğrafı.
Gerekçe
Teknik olarak kusursuza yakın, zaten Commons'ta da seçkin resim seçilmiş. Maddesine de büyük değer kattığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
67P/Churyumov-Gerasimenko
Üreten
ESA/Rosetta/NAVCAM
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Astronomi

Destek DestekRapsarEfendim? 20:09, 20 Kasım 2014 (UTC)

 • Destek Destek antik bir hayvana benziyor.:) --kibele 12:15, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Destek Destek Kibele buna hangi tarafından baksam farklı bir hayvan çıkıyor. Ne hikmetse. --Uğurkentmesaj 18:34, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Śαвяí¢αи76ileti 23:56, 7 Aralık 2014 (UTC)

Kabuğu soyulmuş bir yumurta[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık 48 saat boyunca sirkede bekletilmesinin ardından kabukları soyulan bir tavuk yumurtası.
Gerekçe
Teknik bakımdan sorunsuz, Commons'ta da seçkin resim zaten. Çiğ yumurtanın içini gösterdiğinden, kullanıldığı maddeye de değer kattığını düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Yumurta (besin)
Üreten
Biswarup Ganguly
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Yiyecek ve İçecek

Destek DestekRapsarEfendim? 21:09, 19 Kasım 2014 (UTC)

Mycena interrupta[değiştir | kaynağı değiştir]

Avustralya, Yeni Zelanda, Yeni Kaledonya ve Şili'de bulunan ve Gondvana dağılışı gösteren bir mantar türü olan Mycena interrupta. Fotoğraftaki mantarlar Avustralya'nın Tasmanya eyaletindeki Collinsvale bölgesindendir.
Gerekçe
Mantarlar için güzel bir resim olabileceğini düşünüyorum.
Resmin dahil olduğu maddeler
Mantarlar, Mycena interrupta
Üreten
JJ Harrison
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bitkiler

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 18:21, 11 Kasım 2014 (UTC)

 • Karşı Karşı Resim güzel; ancak mantarlar maddesi için 5. kriteri sağlamadığını düşünüyorum. Türün maddesi açılırsa, altyazısında yapılacak değişiklikle birlikte tekrar değerlendiririm.--RapsarEfendim? 19:21, 11 Kasım 2014 (UTC)
 • Destek Destek Maddesi açılmış, teşekkürler. Altyazıda da ufak bir düzen yaptım.--RapsarEfendim? 19:39, 16 Kasım 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 19:42, 16 Kasım 2014 (UTC)

Antilop Kanyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinde yer alan ve bir erozyon sonucu oluşan Antilop Kanyonu'ndan bir görünüm.
Gerekçe
Resmin oldukça güzel ve kriterleri karşılıyor. Commonsta en iyi resim ve değerli görüntü ödülünü almış. Aynı zamanda resmin diğer kareleri seçkin resimdir.
Resmin dahil olduğu maddeler
Antilop Kanyonu
Üreten
Luca Galuzzi (Lucag)
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekânlar

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 17:20, 25 Ekim 2014 (UTC)

 • Destek Destek Altyazıdaki yorumları ve öznel ifadeleri temizlemeye çalıştım. Resme denecek bir şey yok zaten.--RapsarEfendim? 11:17, 29 Ekim 2014 (UTC)
 • Destek Destek--B.S.R.F. 💬 11:28, 29 Ekim 2014 (UTC)
 • Destek Destek--Eğitmenmahmut msj 20:35, 2 Kasım 2014 (UTC)
 • Destek Destek --Uğurkentmesaj 19:42, 16 Kasım 2014 (UTC)

Yirminci yüzyılın başlarında Urmiye bir okul[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirminci yüzyılın başlarında Urmiye bir okul
Gerekçe
Tarihsel değeri, kalite
Resmin dahil olduğu maddeler
Urmiye
Üreten
User:Nevit
Aday gösteren
شاه بابل (mesaj)
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/İnsanlar

Destek Destekشاه بابل (mesaj) 02:17, 12 Ekim 2014 (UTC)

 • Destek Destek --Nevit (mesaj) 08:52, 12 Ekim 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Şu an kullanıldığı maddeye (Urmiye) aman aman bir değer katmıyor. Bir milyonun üzerinde nüfusu olan bir şehirde yer alan okuldan bir fotoğraf. Sırf "Urmiye'de eğitim" maddesi için dahi (varsayım) daha iyileri bulunabilir. Her eski fotoğrafın da tarihî önemi olmuyor maalesef. İlgili kriterleri sağlamadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 12:38, 12 Ekim 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Rapsar'a katılıyorum. Seçkin resim olursa her okulun fotoğrafları seçkin resim statüsü alabilir(?) o zaman. --Uğurkentmesaj 18:01, 12 Ekim 2014 (UTC)
 • Destek Destek pek çok eski resmin tarihi bir değeri oluyor, evet. oradaki her detaydan bir sürü şey öğrenilebilir. konu mesela paris olsa belki haklı olabilirdiniz, alternatifleri bulunabileceği için. üstelik bir de çok yüksek çözünürlüklü.. --kibele 12:27, 7 Aralık 2014 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Aslında güzel ama çok da dikkat çekici gibi görünmüyor. •Minecraft delisi• creeper'ın gazabı

Güneş püskürtüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneşin atmosferinde oluşan patlamalar
Gerekçe
Güneş üzerindeki patlamaları gösteren bir resim. Astronomi bölümü için güzel bir resim olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca 2012 yılın resim yarışmasında da 2. olmuş ve en iyi resimlerden biri olarak seçilmiş.
Resmin dahil olduğu maddeler
Güneş püskürtüsü
Üreten
NASA Goddard Space Flight Center
Aday gösteren
Ömer Berkaymesaj
Sergi sayfası
Vikipedi:Seçkin resimler/Bilim/Astronomi

Destek DestekÖmer Berkaymesaj 14:43, 6 Eylül 2014 (UTC)

 • Destek Destek Gayet güzel duruyor zaten. Bir miktar daha açıklama eklenmesi, resmin kalitesini arttıracaktır. Çevirmek isteyenler için görüntünün ingilizce metni ;
On August 31, 2012 a long filament of solar material that had been hovering in the sun's atmosphere, the corona, erupted out into space at 4:36 p.m. EDT. The coronal mass ejection, or CME, traveled at over 900 miles per second. The CME did not travel directly toward Earth, but did connect with Earth's magnetic environment, or magnetosphere, causing aurora to appear on the night of Monday, September 3. Pictured here is a lighten blended version of the 304 and 171 angstrom wavelengths taken from the Solar Dynamics Observatory. Cropped

--i.e.msj 20:06, 15 Eylül 2014 (UTC)

 • Destek Destek--I. Dede 14:29, 10 Ekim 2014 (UTC)
 • Destek Destek. Güzel duran bir resim. --Uğurkentmesaj 18:03, 12 Ekim 2014 (UTC)
 • Destek Destek Son derece başarılı bir fotoğraf. --Talha Çakırileti 22:38, 21 Kasım 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Altyazısı yetersiz olduğundan kriterlerin tamamını karşılamadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:35, 4 Aralık 2014 (UTC)
 • Destek Destek altyazıyı çevirelim acilen..:) --kibele 12:34, 7 Aralık 2014 (UTC)


Rozafa Kalesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rozafa Kalesi, Arnavutluk'un kuzeybatısında bulunan İşkodra şehrindeki bir kaledir. Bojana ve Drin nehirleri tarafından çevrilen kalenin rakımı 130 metredir. Stratejik konumundan dolayı tepede antik zamandan beri yerleşim vardır.
Gerekçe
Yaklaşık iki sene evvel İşkodrada çekmiş olduğum Rozafa Kalesinin çok farklı bir açıdan fotoğrafı. Birkaç farklı sitede de fotoğrafçıların huzuruna çıkan fotoğraf, özellikle de sis görünümündeki ışık yansımasından dolayı ve kalenin sağ tarafına vuran doygun ışıktan ötrü önem arz eden yorumlar aldı. Bir buçuk sene önce seçkin resim olan Blagay Tekkesi adlı fotoğrafımdan sonra uçurum kenarından çektiğim ve gerçekten sevdiğim bu fotoğrafımın da seçkin resim olmasını diler, oylarınıza sunarım!
Resmin dahil olduğu maddeler
Rozafa Kalesi, Rozafa(Almanca), Rozafa Castle(İngilizce)
Üreten
Talha Çakırileti
Aday gösteren
Talha Çakırileti
Vikipedi:Seçkin resimler/Mekanlar/Mimari)

Destek DestekTalha Çakırileti 21:05, 27 Haziran 2014 (UTC)

Destek Destek--TurkishStyles 21:36, 27 Haziran 2014 (UTC)

 • Yorum Yorum Güzel resim, emeğine sağlık. Teknik bakımdan bilgim olmadığından yorum yapamayacağım. VP:SRN sayfasına göre "Maddeye değer katmalı ve okuyucuların maddeyi algılamalarına diğer resimlerin yapamadığı bir şekilde yardımcı olmalıdır." seçkin resimler. Ben bu resimde onu göremiyorum açıkçası. Bu resim kalenin ufak bir kısmını gösteriyor. Bu resim olmasa dahi madde, diğer resimlerle birlikte gayet anlaşılabilir durumda bence.--RapsarEfendim? 08:38, 28 Haziran 2014 (UTC)
Teşekkürler Rapsar! Uzun süren bir üniversite hazırlık sürecinden sonra aranızda olabilmek, güzide yorumlarınızı okumak gerçekten keyif verici. VP:SRN'nin İngilizce sayfasında da bu konuya önce ansiklopedik sonra artistik değer önem arz eder şeklinde bir açıklama yapılmış. Ancak benim bu fotoğrafı koymaktaki amacım fotoğrafımın VP:SRN'deki 9 maddeden en az 7sine uygun olduğunu düşünmemden dolayıdır. Bununla birlikte Minaret_Kocatepe.jpg ve A Swift's Call To Prayer.jpg dosyalarında da mevcut mimari ürünün sadece bir kısmı fotoğraflanmış. Teşekkür ediyor, hayırlı ramazanlar diliyorum Rapsar! --Talha Çakırileti 10:58, 28 Haziran 2014 (UTC)
Hoş geldin tekrardan :) Her iki resmi de minare maddesi için düşünürsek verdiği değer anlaşılacaktır. Diğer yandan bahsi geçen camilerin minare detayı için de faydalı olabilir (caminin tamamına odaklanmak yerine minare detayına odaklandığından). Ancak bu resim için ben böyle bir durum olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Resim iyi, evet; ancak o kritere göre konuşursam SR olmasına olumlu bakmıyorum.--RapsarEfendim? 11:17, 28 Haziran 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Beautiful photo; let down a bit by the camera, though. It's very artifacted [grainy/smudged] at full resolution, which really is unfortunate - without that, I'd be nominating it over at English Wikipedia's Seçkin resimler, but they're very big on sharpness there. Adam Cuerden (mesaj) 01:16, 5 Temmuz 2014 (UTC)
I see. thank you very much though --Talha Çakırileti 12:13, 6 Temmuz 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Blagay Tekkesi fotoğrafı başarılı. Bu da başarılı ama Rapsar'ın taşıdığı kaygıyı ben de taşıyorum. Sur (savunma) gibi bir madde için bu resim anlamlı olabilir.--ahzaryamedileti 18:33, 9 Ağustos 2014 (UTC)
Arnavutluk'ta fotoğraf çekerken aklımdaki tek şey güzel birkaç fotoğraf çekmekti. Bunun da en başlıca sebebi bugüne kadar Balkanlar-Güney Avrupa bölgesinin fotoğrafçıların gözünde hep arka planda olmasıydı. Özellikle Bosna Savaşı ve sonrasında yaşanan siyasi istikrarsızlıklar bu bölgenin hep göz ardı edilmesine sebebiyet vermişti. Ben de "güzel" birkaç fotoğraf çekerek insanların akıllarında bu bölge hakkında daha güzel şeylerin canlanmasını istedim. Bu manada da "güzel" fotoğraflanamamış binaları, doğayı vs elimden geldiğince ve gözümün kadrajdan gördüğü kadarıyla fotoğraflamayı gaye edindim --Talha Çakırileti 14:51, 15 Ağustos 2014 (UTC)
 • Destek Destek -- Son kahraman ileti 08:00, 22 Ağustos 2014 (UTC)
 • Destek Destek Güzel bir fotoğrafın, sekin resim olabileceğini düşünüyorum. Fotoğraf daha ayrıntılı olabilirse iyi olurdu. --Uğurkentmesaj 20:05, 15 Eylül 2014 (UTC)
Çok teşekkürler! --Talha Çakırileti 15:32, 21 Eylül 2014 (UTC)
 • Karşı Karşı Fotoğraf güzel; ancak yukarıda belirttiğim noktalar sebebiyle "en iyi" olarak nitelendirilen seçkin resim olma kriterlerini karşılamadığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 11:05, 29 Ekim 2014 (UTC)