VII. Henry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
VII. Henry
Henry Seven England.jpg
İngiltere Kralı
Hüküm süresi 24 Ağustos 1485 – 21 Nisan 1509
Önce gelen III. Richard
Sonra gelen VIII. Henry
Eş(leri) Yorklu Elizabeth
Hanedan Tudor Hanedanı
Babası Edmund Tudor
Annesi Margaret Beaufort
Doğum 28 Ocak 1457(1457-01-28)
Pemproke Şatosu, Galler
Ölüm 21 Nisan 1509 (52 yaşında)
Richmond Sarayı, İngiltere
Defin Westminster Abbey, Londra
İmza
VII. Henry çocukken Erasmus'tan övgü alırken

VII. Henry (28 Ocak 1457 - 21 Nisan 1509) İngiltere Kralı. Kral III. Richard'ı öldürüp İngiltere Kralı olmuştur. Tudor Hanedanı'ndan ülkeyi yöneten ilk kişiydi.

İlk Yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Henry, 1457 yılında Pemproke Şatosu, Galler'da doğdu.Richmond Dükü Edmund Tudor ve Margaret Beafort'un tek oğulları olarak doğdu.Babası Henry doğmadan birkaç ay önce öldüğü için ilk yıllarını amcası Jasper Tudor'un yanında geçirdi.Ama o da sonradan o zamanki kral IV. Edward yüzünden İngiltere'den kaçtı ve Henry William Herbeth'in gözetimi altına girdi.Ama Henry'de sonradan İngiltere'den kaçtı.Büyük annesinin İngiltere Kralı VI. Henry'nin annesi ve V. Henry'nin karısıydı ve kocası Kral V. Henry'nin ölümünden sonra Henry'nin büyük babası ile evlenmişti.Bundan dolayı Henry tahtta üvey de olsa bir hakkı bulunuyordu.

Tahta Çıkışı ve Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Henry tahttaki hakkı dolayısıyla tahtı ele geçirmeye çalışmıştır.III. Richard'ın yeğenlerini öldürerek tahta geçtiği için kimsenin ondan hoşlanmaması işini kolaylaştırmıştır.Ülkenin ileri gelen adamlarının da yardımıyla bir iç savaş başlar ama Henry'nin tarafındakiler daha fazlaydı.Ama Kral Richard savaşta öldükten sonra tahta geçti.Ama Kral Richard'ın hanedanlığı olan York Hanedanlığından insanlar Henry'nin tahta geçmesini sinirle karşıladılar.Henry ise York ve Tudor Hanedanlığını birleştirmek için III. Richard'ın kardeşinin kızı Yorklu Elizabeth ile evlendi.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocuklarının Hayatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Arthur Tudor: Artur 14 yaşında Aragonlu Catherine ile evlendi. Ama Arthur evliliğini tamamlayarak 15 yaşında öldü. Rivayet edilenlere göre eşi Aragonlu Catherine'e onunla evliliğinin tamamlanamadığını söylemesi, bu yüzden kardeşi 8. Henry ile evlenerek kraliçe olması üzerine yemin ettirmiştir.

Margeret Tudor:Margeret İskoçya Kralı ile evlendi ve bir oğlu oldu .Torunu Mary Stuart yeğeni I. Elizabeth tarafından idam edilmiştir.

VII. Henry damgalı para

VIII. Henry: Henry ağabeyi Arthur'un genç yaştaki ölümünden sonra İngiltere tahtındaki tek veliattır. Ağabeyinin karısı Aragonlu Catherine ile evlendi. Ama daha sonra onun evliliğini feshedip Anne Boleyn ile evlendi.Anne Boleyn zinadan idam edildikten sonra Jane Seymour ile evlendi.Jane ona bir erkek çocuk verdi ama kendisi doğumdan sonra öldü. 2 yıl sonra Kral Cleves'li Anne ile evlendi ama evliliğini tamamlamadı ve 6 ay sonra feshetti. Ondan sonra Anne Boleyn'in kuzeni Catherine Howard ile evlendi.Ama o da Anne Boleyn gibi zinadan suçlu bulundu ve idam edildi. Son karısı Catherine Parr ile hayatının sonuna kadar yaşadı.

Mary Tudor :1514'de Fransa Kralı XII. Louis ile evlendi ve Fransa Kraliçesi oldu. Kocası bir yıl sonra ölünce ülkesi İngiltere'ye geri döndü. İngiltere'de Suffolk Dükü Charles Brandon ile evlendi, çiftin üç çocuğu oldu. 1533 yılında 37 yaşında hastalık sonucu öldü. Torunu Leydi Jane Grey'dir.

  • Elizabeth Tudor:3 yaşında ölmüştür.
  • Edmund Tudor:1 yaşında ölmüştür.
  • VII. Henry ve ailesi St George ve Ejderha ile.
    Katherine Tudor:Doğumunda annesi ve kendisi ölmüştür.


VII. Henry
Doğumu: 28 Ocak 1457 Ölümü: 21 Nisan 1509
Resmî unvanlar
Önce gelen:
III. Richard
İngiltere Kralı
24 Ağustos 1485 - 21 Nisan 1509
Sonra gelen:
VIII. Henry