Mary Stuart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Mary Stuart
Mary Queen of Scots Blairs Museum.jpg
İskoçya Kraliçesi
Hüküm süresi 14 Aralık 1542 - 24 Temmuz 1567
Taç giymesi 9 Ekim 1543
Önce gelen V. James
Sonra gelen VI. James
Fransa Kralı Eşi
Hüküm süresi 10 Temmuz 1559 - 5 Aralık 1560
Hanedan Stuart Hanedanı
Babası V. James
Annesi Guise'li Mary
Doğum 8 Aralık 1542
Linlithgow Sarayı, Linlithgow
Ölüm 8 Şubat 1587 (44 yaşında)
Fotheringhay Şatosu
Defin Peterborough Katedrali; Westminster Abbey
İmza
Dini Roman Katolik

I. Mary (İskoç Kraliçesi Mary olarak da bilinir; 8 Aralık 1542 - 8 Şubat 1587), 14 Aralık 1542-24 Temmuz 1567 tarihleri arasında İskoçya kraliçesidir. 1558-1560 yılları arasında Fransa Kralı II. François ile evlenerek Fransa Kraliçesi oldu. 1587 tarihinde I. Elizabeth döneminde vatana ihanetten suçlandı ve idam edildi.

İlk yılları ve kraliçeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary babası V. James'in erken ölümü üzerine daha dokuz aylıkken kraliçe olmuştur. Büyükannesi Margaret Tudor VIII. Henry'nin kardeşi oluyordu ve Mary'de bu nedenle Henry'nin çocuklarından sonra İngiliz tahtında hak iddia edebilecek ilk kişiydi. VIII. Henry İskoç ve İngiliz krallıklarını birleştirmek amacıyla oğlu Edward (Daha sonradan VI. Edward) ile Mary'i evlendirmek istemiş ama dönemin yüksek rahibinin bunu onaylamaması üzerine ve Mary 6 yaşında eğitim için Fransa'ya gönderilmiştir.

Mary ikinci kocası Darnley ile birlikte

Fransa Kraliçesi Mary[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary on altı yaşında Fransa Prensi II. François ile evlenmiştir ve kocası bir yıl sonra kral olunca kraliçe olmuştur. Mary güzel, yetenekli ve çalışkandı. İyi bir prenses portresi çiziyordu. Beyaz tenli, ela gözlü ve kızıl saçlıydı ve dikkat çekiciydi. Fransızca, Latince,Yunanca, İspanyolca ve İtalyancayı mükemmel şekilde konuşabiliyordu. Fransa Sarayının gözbebeğiydi. Fakat bu durum çok uzun sürmemiş, Mary evlendikten bir yıl sonra kocası Francois öldükten sonra ülkesi İskoçya'ya geri dönmüştür.

Mary oğlu James ile birlikte

Geri dönüşü ve ikinci evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary bir katolikti ve İskoçya'nın son katolik hükümdarı olma özelliğini taşıyordu. Fransa kralı ve kocası öldüğünde İskoçya'ya geri döndü ve Protestanların iyice arttığı bir ülke gördü. Mary daha sonra kuzeni katolik Henry Stuart ile evlenince üvey kardeşi Moray Dükü James Stuart ve diğer protestanların isyanıyla karşılaşan Mary bu isyanı bastırabilmiştir. Kocası Henry tahta ortak olmak istemiş ve kocası protestanlarla ortak olmuş ve Mary'ye suikast düzenlenmesine ön ayak olmuştur. Suikast girişimi başarısız olmuş ve Mary Stuart kocasının bu suikastla ilişkisinden haberi olmamış ve birkaç ay sonra Mary kocası ile birlikte Bothwell Dükü James Hepburn'un evine yerleşmiştir. İki ay sonra da oğlu VI. James'i (İngiltere için I. James) doğurmuştur. Daha sonra kocası Lord Darnley evinde gerçekleşen bir patlamayla hayatını kaybetmiştir.

Mary Stuart'ın idamı

Üçüncü evliliği ve tahttan inişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Darnley'in ölümünden üç ay sonra Mary Bothwell Dükü ile evlendi ve bu sefer İskoç soyluları bu evliliğe karşı çıktı. Dük James isyan karşısında ülkeyi terk etti ve İskoç soyluları Mary'i tahttan indirdi.Tahta Mary'nin Lord Darnley'den olan oğlu VI. James geçti.

Hapis yılları ve İsyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary yaklaşık bir yıl bir adada tutsak kalmış ve altı bin adam toplayıp tahtı ele geçirmek için harekete geçti ama isyan bastırılmış ve Mary bu başarısız isyanın ardından babasının kuzeni I. Elizabeth'den yardım istedi.

İngiltere yılları ve idamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1578 tarihli bir tablo

Kuzeni Kraliçe I. Elizabeth Mary'i bir kuleye hapsetti ve Mary içeriden İngiltere tahtını ele geçirmek için harekete başladı. En sonunda I. Elizabeth'e yapılan başarısız suikast girişiminden sonra Mary 25 Ekim 1586 tarihinde idama mahkûm oldu ve 8 Şubat 1587 tarihinde idam edildi.

İlgili filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Öteki Kraliçe [The Other Queen], Philippa Gregory