Resulayn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Resulayn
Ras al-Ayn kaplıcaları

Resulayn (Arapça: رأس العين‎ Ra's al 'Ayn, Kürtçe: Serêkanî, Süryanice:|ܪܝܫ ܥܝܢܐ Rēš 'Aynā, ), idari olarak Hasiçi Valiliğine ait bir Suriye şehridir. Resulayn, 360m yükseklikte bulunmaktadır. 55.247 nüfusu barındırmakta olan Resulayn'da, Süryaniler, Araplar, Kürtler, Ermeniler ve Çeçenler bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin sınır kenti Ceylanpınar'a bitişik bir sınır kapısı bulunmaktadır.

Sasaniler şehri tekrar oluşturmadan önce 578 ve 580 yılında iki kez yok olmuştur. Kent, sakinleri tarafından terk edildi ve şehrin parçaları 640 yılında Araplar tarafından düşürüldü. Bizanslılar 942 yılında şehre baskın düzenledi. 14. yüzyıl sonunda Timur tarafından yağmalandı.

Kentte piskoposluk ve birçok manastır vardı. Kent, ayrıca iki cami ve bir Doğu Suriye kilisesi ve çok sayıda okul, hamam, ve bahçeler içeriyordu.

Resulayn'da 100'den fazla Kaplıca bulunmaktadır. En ünlü kaplıcası olan Nab'a el-Kebrit, kalsiyum lityum ve hatta radyum gibi her şeyi içeren çok yüksek mineral içerikli bir kaplıcadır.

17 Temmuz 2013 tarihinde, PYD ile muhalif El Nusra Cephesi ile Gureba El Şam birlikleri arasında ki şiddetli çatışmalardan sonra Resulayn kenti, PKK'nın Suriye uzantısı PYD tarafından ele geçirdiğini duyuruldu. Bu iddia muhalif kaynaklar tarafından da doğrulanmıştır.[1] 27 Temmuz tarihinde de Resulayn, yeniden muhaliflerin eline geçmiş, sınır kapılarında da PYD'liler tamamen püskürtülmüştür.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]