Lancaster Şehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 54°02′49″N, 2°48′4″W

Lancaster Şehri <br\> City of Lancaster
City of Lancaster
Yerel idare merkezi Lancaster panoramasi
Yerel idare merkezi Lancaster panoramasi
Lancaster Şehri <br\> City of Lancaster
Arma
Slogan: Luck to Loyne
Lancaster Sehri (Lancashire içinde)
Lancaster Sehri (Lancashire içinde)
Koordinatlar: 54°02′49″K 2°48′4″B / 54.04694°K 2.80111°B / 54.04694; -2.80111
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Batı İngiltere
"Shire" Kontluk Lancashire
Metropoliten Olmayan Borough yerel idaresi Lancaster Şehri
Yüzölçümü
 - Toplam 575 km2 (222 mi2)
Nüfus (2001)
 - Toplam 133.914
  Nüfus sayımı
Zaman dilimi GMT (0)
 - Yaz (YSU) BAZD (-1)
İnternet sitesi: http://www.lancaster.gov.uk

Lancaster Şehri (İngilizce:City of Lancaster) Birleşik Krallık İngiltere ülkesi Kuzey-Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire kontluğuna (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir ve bir "şehir" olma statüsü taşır. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Lancaster kentidir.[1][2]

Lancaster Şehri "1972 Yerel İdare Kanunu" ile yaratılmış bir hukuki yerel idare birimidir. "Lancaster" coğrafi yerleşkesini sınırları içine aldığı gibi; bunun yanında Morecambe, Heysham gibi ufak şehirleri ve Carnforth gibi bir kasabayı ve birçok köy ve kırsal küçük yerleşkeyi de içinde bulundurur.

Lancaster Şehri yerel idaresi 1972'de kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan beş değişik yerel idare birimi bulunmaktaydı. Bu beş eski yerel idare birimleri adları: "Lancaster Belediye İdaresi", "Morecambe ve Heysham Belediye İdaresi", "Carnforth Şehirsel Bölge İdaresi", "Lancaster Kırsal Bölge İdaresi" ve "Lunesdale Kırsal Bölge İdaresi" idi ve hepsi Lancashire Kontluğu'na dahildiler.

Lancaster Şehri yüzölçümü 575 km<süp>2</süp> ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfus 133,914 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lancaster Şehri (City Of Lancaster) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi Lancaster Şehri Yerel İdaresi ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare siatemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Lancaster Şehri altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Lancaster Şehri Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir ve şu "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idarelerini kurmuştur: Arkholme-with-Cawood, Bolton-le-Sands, Borwick, Burrow-with-Burrow, Cantsfield, Carnforth, Caton-with-Littledale, Claughton, Cockerham, Ellel, Gressingham, Halton-with-Aughton, Heaton-with-Oxcliffe, Hornby-with-Farleton, Ireby, Leck, Melling-with-Wrayton, Middleton, Nether Kellet, Over Kellet, Over Wyresdale, Overton, Priest Hutton, Quernmore, Roeburndale, Scotforth, Silverdale, Slyne-with-Hest, Tatham, Thurnham, Tunstall, Warton, Wennington, Whittington, Wray-with-Botton, Yealand Conyers, Yealand Redmayne

Bunlar arasında "Lancaster Şehri" sınırları içinde bulunan merkez kent Lancaster yerleşkesi ve yakında yine bir kent yerleşkeleri olan "Morecombe" ve "Heysham" için "semt/köy (civil parish)" bulunmamaktadır; çünkü bu "Lancaster Şehir Yerel İdare Konseyi" bu yerleşkeleri "semt/köy (civil parish)" vasıtası ile idare etmemeye karar vermiştir.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'lü yıllar sonlarında ve 21. yüzyılın başlarında seçimle ortaya çıkan "Lancaster Şehri Yerel İdare Konseyi" siyasi kontrolü, seçim kampanyalarında Morecambe için bağımsız yerel idare isteyen "Bağımsız Morecambe Körfezi" Grubu tarafından alinmis ve Konsey bu grup uyeleri tarafindan idare edilmiştir. Fakat 2003'de bu grubun bazı üyeleri seçimleri kaybettikleri için bu grubun etkisi ve kontrolü azalmıştır. Konsey içinde en buyuk sayida seçilmiş konsey meclisi uyesi "İşçi Partisi"'nden olmuştur ama bu parti tek başına konseyi kontrol edememiştir. "Morecambe Körfezi Bağımsızleri", "LibDem" Partisi ve "Yeşiller" ile birlikte bir koalisyon kurarak konseyi idareye devam etmiştir. Mayıs 2007'de "İşçi Partisi" birkaç konsey üyeliğini "Yeşiller"e kaybetmiştir. Böylece Lancaster Şehir Konseyinde hiçbir partı için koalisyon kurma imkanı kalmamıştır. Konseyin idaresi için görevlerin partilerin konseyde oranlarına göre bölüştürülerek bütün partilaerin katıldığı bir idare kurulmuştur.

"Lancaster Şehir Konseyi" Birleşik Krallık içindeki yerel idare konseyleri arasinda en çok sayida "Yeşiller"'in bulunduğu yerel meclistir ve 2007de yeşillerin seçilmiş üye sayısı en yüksek sayiya ulasmış ve 12 olmuştur.

Mayıs 2011 seçimlerinden sonra 56 üyeli Lancaster Şehri Konseyinde "İşçi Partisi" 24 üye ile en büyük parti olamakla beraber konsey idaresini tek başına alamamaktadır. Konsey yine nisbi güce göre kurulmuş bir koalisyonla yürütülmektedir. Konsey lideri İşçi Partisi'nden "Eileen Blamire"'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadir ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır.

Lancaster Şehri 1972de kurulmakla beraber, o zaman içine dahil olan eski yerel idareler için nüfus sonuçleri elde bulunduğu için, yapılan yeni hesaplarla Lancaster Şehri sınırları içindeki nüfusun 10 yıllık nüfus sayımlarına göre nasıl değiştiği bulunmuştur. Lancaster Şehri için nüfus sayımlarına gore nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir::[3]

Kişi

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir karışıklık yaratmaktadır. Ama "Lancaster Şehri" bir yerel idare birimi ve "Lancaster" bir coğrafi bir yerleşke adı olduğunun anlaşılması gerekir. Yerel idare birimi olan "Lancaster Şehri" alanı "Lancaster" coğrafi biriminden büyüktür ve "Lancaster" coğrafi birimi dışında bulunan irili ufaklı yerleşkeleri de içine alır.
  2. ^ Bir daha karışıklık "şehir" terimi kullanılmasından ortaya çıkar. Birleşik Krallık'ta her kent şehir değildir ve "şehir (city)" niteliği özel bir şeref niteliğidir veya eski tarihî gelişmelerle veya tarihi krallık berati ile verilir. Eski "Lancaster Belediyesi" birimine 1937'de bir Krallık Berati ile "Şehir (City)" adı taşıma şerefi tanınmıştır. Bu şehir statüsü, "Lancaster Şehri (City of Lancaster)"'a geçmiştir ve "City of Lancaster" bir yerel idare birimi olma yanında bir şeref ünvanı olan "Şehir (City)" statüsünü de taşımaktadır.
  3. ^ Kaynak: http://en.wikipedia.org/wiki/City_of_Lancaster#Popülation change]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]