Kuytuca, Göle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
{{{resmi_ad}}}
Ardahan districts.png
Ardahan in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Göle
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 1.011
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 478
İl plaka kodu 75
Posta kodu 75700

Kuytuca, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

== Tarihçe :-)

Kuytuca köyü

Günümüzde Gürcistan sınırları içinde bulunan Ahıska bölgesinden göç eden 7 aile tarafından kurulmuştur.Daha sonra köye gelen/getirilen diğer ailelerle birlikte günümüzdeki Kuytuca Köyü olmuştur. Tarihi bilgilerle ilgili net veriler elimizde bulunmamakla beraber;bu 7 ailenin 1800′lü yılların başında göç ettiği tahmin edilmektedir.Bu 7 aile aşağıdaki ailelerden oluşmaktaydı;

Ferhat Dawdi (Bugünkü Karadağ,Karakoyun ve Akkoyun aileleri) SüleymanZonco (Bugünkü Karataş ailesi) Kırıklar (Bugünkü Karayılan,Karabağ ve Karagülle aileleridir.) Osman Haci (Bugünkü Kılıç ve Selimoğlu aileleri) Edoler (Bugünkü Yılmaz ve Karayaka aileleri) Cemaller (Bugünkü Tatlı ailesi) Deqo-Pistane (Bugünkü Karagöz ailesi) Bu 7 ailenin göç edişleri ile ilgili bilgiler kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır.Ahıska’dan göç eden bu aileler önce bugünkü Erzurum-Oltu sınırları içinde yer alan;ISRAIL DÜZÜ olarak adlandırılan bölgeye yerleşmişlerdir;halk arasında Qere Kont (Kara Otak) olarak bilinen otaklarıyla o bölgede yaşamaya başlamışlardır.Bölgede yaşayan Kara Cıbo adlı ağa ile 8 aile arasında bir nedenle meydana gelen kavgada;karşı taraftan (Kara Cıbo tarafından) iki kişi öldürülmüştür.Bu 8 aile içinde yaş itibari ile büyük olan Ferhat Ağadır.Bu kavgadan sonra; Ferhat Dawdi ile Zonco önderliğinde 7 aile İsrail Düzünde düşmanlık yüzünden huzurlu yaşamayacaklarını düşünerek o bölgeden göç etmek zorunda kalmışlardır. Israil düzünden çıkıp güvenle konaklayacakları ve hayvanları açısından en uygun yer olarak eskiden Şeqe Quli olarak adlandırılan (günümüzde Kurt deresi olarak adlandırılmakta;Kuytuca ile Altınbulak köyü arasında bulunan bölgedir) bölgeye gelmişlerdir. Şeqe Quli’nin bir Ermeni yerleşim birimi eskiden söylentilere göre büyük bir deprem sonucu dolayı terk edilmiş virane bir köy olduğu bilinmektedir.şekki ismi bizim köye burdan almiştır Bu 7 aile bugünkü Şeki’nin Çatak deresi ve bölgesini hayvanlar için uygun yer olarak görmüşlerdir.Günümüzde köy merkezi olarak adlandırılan ve hala 7 ailenin yoğunlukta yaşadığı bölgeyi iskan yeri olarak seçmişlerdir.Önce Otaklarıyla yaşamaya başlayıp;daha sonra tamamen yerleşik yaşama geçmişlerdir.Ayrıca , eskiden Bey Yurdu olarak adlandırılan ve bölgedeki en güzel yaylalardan birine sahiptir.Yaylamız köyden yaklaşık 5 km mesafede olup coğrafi olarak rakımı köyden yüksek olan bir Plato üzerinde kurulmuştur. Tarihte 93 Harbi olarak adlandırılan 1877 Osmanlı-Rus savaşı sürecinde; köyümüz ile ilgili bilgiler günümüzde arşivlerde mevcuttur.Bu Bilgiler Şeki Köyünün o tarihten daha önce kurulduğunu kanıtlamaktadır. Köy tamamen yerleşik düzene geçtikten sonra bu 7 ailenin dışındaki diğer aileler getirilmiş veya daha sonradan yerleşmişlerdir.Bu aileden Memko ailesini (Özen ailesini)Erzurum tekmanda Piro getirmiştir.Moşe ailesini (günümüzdeki aslan ailesi) Haci Osman getirmiştir.Qazo (Şeker ailesi) ve Koppa aileleri (Karabacak) kendiliğinden köye gelmişlerdir.Kamil Bekir ailesi (Karapaça ailesi) KÜRTDEMİRKAPI=ESKİDEMİRKAPI olarak adlandırılan köyden gelip yerleşmişlerdir.Diğer aileler Muhacir aileler olarak köyde bilinmekte olup Ali Tavşan ailesi Bayburt’tan gelmiştir.Moro ailesi (Lale ailesi) Muş-Bulanıktan;Ömer Morkoç ailesinin (Morkoç ailesi) geldiği yer tam olarak bilinmemektedir; ve son aile Hevşoler olarak bilinen (Balcı ailesi) köye gelip yerleşmişlerdir.


Kuytuca köyü eski tarihten itibaren kendi bölgesinde hep lider pozisyonda olmuş ve her zaman söz sahibi olmuştur.Kurtuluş savaşından sonra Göle ilçesi uzun bir zaman Şekki köyünde yönetildiği için Bölgedeki diğer köyler ve Göle ilçesinde yaşayanlar Şekki vilayeti ismini koymuşlardır.

Köyümüz özelikle eğitim konusunda ilkleri başarmıştır.Bugün itibari ile yaklaşık olarak 210 civarında bürokratımız ve memurumuz bulunmaktadır.Kuytuvca köyü her zaman ilimize ve ilçemize örnek olmuştur olmaya devam edecektir.

Coğrafya Köyümüz Ardahan iline 61 km Göle ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köy Göle’ ye 17;km uzaklıkta olup, yolun bir kısmı Kars asfaltındadır(8 km).Kuytuca Köyü etrafı tepe ve kismi -dağlarla çevrili olmakla beraber engebeli bir arazi yapısına sahiptir [Göle genel anlamda yuksek tepeler icerir; cografi acidan Kızıl Gedik dag olarak kabul edilebilir]. Tepelerin rüzgârı kesmesi ile kuytuda kalmış ve civarındaki yerleşim yerlerine göre iklimi biraz daha ılımandır. Yaylamiz yazın hayvanları otlatmak için gittikleri Kabak Tepesi eteklerindedir. Kabak Tepesi eteklerinda ayrica derin Kanyonlar bunların ıçınde karakız çeşmesı kırkdört çeçmeleri meşhurdırler daha nıcelerı vardır köydeise ziyaret çeşmesi kalecık soğuk su şaşe çeşmesi tek çam mığara şehıt tepesı kurt deresi gölyurdu mehşur yerlerden bazılaridır İklim Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus Köy ismi Şekki olarak kabul edilmiştir.Daha sonra köy ismi T.C. tarafından Kuytuca olarak değiştirilmiştir. Bugün itibariyle ekonomik ve sosyal şartlar yüzünde büyük bir çoğunluğu göç etmek zorunda kalmışlardır. Göç nedeni ile şuan köy hane sayısı 200 civarında olup.Göç oranı %100’ü geçmiş durumdadır. En yoğun göç edilen iller İstanbul,Manisa,İzmir,Ankara,Konya ve Karaman bunun yanında diğer illerde de Kuytuca’lı köylülerimiz bulunmaktadır.Ülkemizin genel olarak hane sayımız 1650 Civarında olup nufus olarakta 21000 geçmiş durumdadır.


Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Altyapı bilgileri [değiştir] Köyde [[ilköğretim.ve.Ortaokul okulu cami kuran kursu vardır. Köyümüzde 1951 ‘de okul(2000 li yılarda ve 2011 yılında yeni binalar yapılarak okulumuzun derslikleri artırılmıştır) ,1961’de cami, 1964’te sağlık ocağı,2011-2012’ de kuran kursu yapılmıştır.Köyün içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTTşubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik hatti,GSM hat vericileri, internet erisimi ve sabit telefon vardır.

KÖYÜN 2014 TARİHLİ MUHTARI SAYIN VEYSEL ŞEKER DİR...


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]