Hoştülbent, Göle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hoştülbent
—  Köy  —
Ardahan in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Göle
Nüfus (2009)[1]
 - Toplam 248
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 478
İl plaka kodu 75
Posta kodu 75700
İnternet sitesi: [2]

Hoştülbent, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

hoştülbent köyünün ilk adı " HOŞBENT" dir. Hoşbent ismini etrefında bulunan dere ve çayların çayırlara bent bağlaması için kurulan bentlerle hoşbent adını almıştır. Daha sonraları hoşbent köyündeki kadınların başlarına bağladığı tülbent o yörede yalnızca köyümüzdeki kadınların tülbenti farklı olduğu için hoşbent e tülbent eklenerek köyümüz hoştülbent adını almıştır. Köyümüzün ilk kurucusu ÇOLAK ÖMER dir .[KIZILATEŞLER] Çolak ömer in Güney doğu dan üç kardeşiyle beraber Erzuruma geldikleri 1 iAĞRIYA 2.GÖLEYE 3.ERZURUM DA KALMIŞTIR. Göleye gelen Çolak ömer önce "değirmen dere köyü"(avınder) yakınlarında ikâmet etmiştir. Daha sonra tahta kıran(kümbet) çardaklı ,alıstan civarlarında kaldıktan sonra hoştülbent köyünü keşfedip kendine yurt edinmiştir.Sonraları hane sayısı fazlalaşınca "SUSUZ" UN bendivan köyünden göleye gelen "MOLLA OSMANI" köyüne imam olarak almıştır. MOLLA OSMAN a ( korkmazlar) kızı emine yi vermiştir. Ayrıten eskiçayır ve kırçayırı molla osmana tapusuyla hibe etmiştir. Çolak ömer ve molla osmanın (kızılateşler,korkmazlar) çocuklarının çoğalıp bir köy hali oluşturdukları ve köydeki ihtiyaçlardan biri olan çoban ve koruculuk için köyümüze kadir (kızılçelikler) VEYSEL (DEMİRCİLER ) bu iki şahsı kurutuluş savaşı sonrası "AHISKA" dan köyümüze kabul etmişlerdir. veyseli de köyün korucusu yapmışlardır. Hatta veysele koruculuk bedeli için korukçu çayırını vermişlerdir.1940 lı yıllarda "göle" nin ŞEREF köyünün (inekhane )için istimlak olmasından dolayı şeref köyündeki kızılateşlerin akrabalık bağlarından dolayı şeref köyündeki şerif (AKDOĞANLAR)RECAİ(RECOLAR) bu iki zatı köyümüze getirmişlerdir. Böylece HOŞTÜLBENT köyü oluşmuştur.

" AKIN KIZILATEŞ"

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzde kültür olarak ozanımız Ferman Baba ünlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ardahan iline 56 km, Göle ilçesine 12 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 248
2000 352
1997 339

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Sırrı AKDOĞAN
2004 - H.Asım KIZILATEŞ-(2006) Lütfü KORKMAZ
1999 - Tasin AKDOĞAN
1994 - Yusuf KORKMAZ
1989 - Akın KIZILATEŞ( GÖLE MUHTARLAR BİRLİĞİ BAŞKANI )
1984 - Necmettin KORKMAZ
( 1980 ) Zekeriya AKDOĞAN
( 1977 ) Ziyadin KIZILATEŞ

. 1972 Şevket AKDOĞAN

1968 Kazım KORKMAZ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi Geçen yıl geldi (2007) şuan vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değil çakıl yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]