Kazaklar (Slav)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Kazaklar,[1] (farklı dillere göre Kozak, Kosak, Cossack, Kossak, Kazak, Rus Kazakları olarak da adlandırılırlar) Ukrayna ve Güney Rusya yerli halklarının karışımı ile 15. yüzyıl dolaylarında Don ve Dinyeper nehirleri civarında ortaya çıkan etnik topluluk. Kazakların bugün Kazakistan'da yaşayan Türk topluluğuyla bir alakaları yoktur. Kazak sözcüğü Eski Türkçede maceracı-özgür insan anlamındadır.

Tolstoy'un aynı adlı eserine de konu olan Kazaklar Rus ordularında özellikle sınır bölgelerin korunması gibi görevlerde kullanılmışlardır. Rusların Orta Asya ve Sibirya'yı ele geçirmelerinde bu savaşçı topluluğun payı çok büyüktür.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Vassmer'in etimolojik sözlüğünde bu ad Eski Doğu slav dilinde (козакъ, kozak) olup, Kumanları ifade için Cosac (Kosak) kullanılmıştır - özgür kişi ( Codexte bu sözün Latin harflerine çevirisi) veya hür kişi (Arap alfabesinden çevirisi).[2]

Bu ad net olarak ilk kez 13 asırda yazılan Codex Cumanicus adlı eserden anlaşılır.[3][4] 1590'dan sonra İngilizceye girmiştir, bir İrlandalı soyadı Cossack olup 12. asra aittir. Kazak etnonimi kökü Türkçeye dayanır.[5][6][7]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDK çevrimiçi sözlüğü "Kazak" tanımı
  2. ^ Daha ayrıntılı analizler için, görünüz Omeljan Pritsak. Türkçe Etimolojik Sözlükte Qazaq 'Cossack'. Harvard Ukrainian Studies 28.1-4 (2006/2007): 237-XII.
  3. ^ "Cossacks". Encyclopediaofukraine.com. http://www.encyclopediaofukraine.com/display.asp?linkPath=pages\C\O\Cossacks.htm. Erişim tarihi: 2012-08-13. 
  4. ^ Казак // Этимологический словарь Фасмера
  5. ^ "Online Etymology Dictionary". http://www.etymonline.com/index.php?term=Cossack. 
  6. ^ Encyclopædia Britannica, Article Cossack
  7. ^ Iaroslav Lebedynsky, Histoire des Cosaques Ed Terre Noire, p38

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]