Yüzbaşının Kızı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Yüzbaşının Kızı
Captain's Daughter 1837.jpg
Seri olarak ilk yayın birinci sayfası
Yazarı Puşkin
Orijinal ismi Капитанская дочка
Çevirmen Koray Karasulu
Kapak tasarımı Nurgül Duldul
Özgün dili Rusça
Türü Roman
Yayınevi Alfa Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2005
Sayfa sayısı 138 s.
ISBN ISBN 975-297-611-5

Yüzbaşının Kızı, (Rusça Капитанская дочка (Kapitanskaya dochka)) Puşkin'in 1833-1836 yılları arasında yazdığı ve Yemelyan Pugaçov Ayaklanması sırasında Rus bir subayla görev yaptığı kale komutanı yüzbaşının kızı aralasındaki duygusal ilişkileri konu alan romanıdır. Yüzbaşının Kızı, Puşkin'in roman alanındaki en önemli eserlerinden biridir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]


Pyotr Andreyich Grinyov emekli bir askerin tek hayatta kalan çocuğudur. Pyotr 17 yaşına geldiğinde babası onu askerliğini yapması için Orenburg'a gönderir. Oraya giderken yolda bir tipi cikar ve Pyotr yolunu kaybeder. Fakat gizemli bir adamla karsilasir ve o Pyotr'a yolunu gosterir. Buna ufak bir karsilik olarak Pyotr kilavuzuna tavsan kurku ceketini hediye eder.

Orenburg'e geldiginde Pyotr komutanina cikar ve onun tarafindan Yuzbasi Mironov emri altinda Belogorsky kalesinde odev verilir. Kale koyun etrafinda bulunan yuksekce bir tahta perdeden olusan cit gibidir. Bu koy ve kale sanki yuzbasi'nin karisi Vasilisa'nin idaresi altindadir. Pyotr burada bir duelloda rakibini oldurdukten sonra surgune gonderilen subay Şvarbin ile arkadas olur. Pyotr komutani Miranov tarfindan bir aksam yemegi davetinde yuzbasinin kizi Masha ile tanisir ve ona asik olur. Bu, Masha tarafindan kurlari rededilmis olan Şvarbin ile Pyotr arasini acar. Şvarbin Masha'nin serefini rencide edici sozler baslayinca, Pyotr onu duelloya cagirir ve bu dueollo sonucu Pyotr yaralanir. Pyotr yuzbasidan kizi ile evlenmek icin izin talep eder yüzbaşı seve seve Pyotr'a izin verir; fakat Pyotr'ın babası bu evliliğe razı değildir. Bundan cok zaman gecmeden, kendinin Rus Imparatoru III. Petro oldugunu iddia eden Yemelyan Pugachev isyani baslar. Pughayev ordulari kaleyi kusatirlar. Kalenin bulundugu koyde yasayan Kazaklar da Pugachev tarafini tuttuklari icin kale kolayca Pugachev'in eline gecer. Pugachev kale komutani Yuzbasi Miranaov'un kendi tarafina gecip kendine baglilik yemin etmesini ister. Yuzbasi bunu kabul etmez; asilarak idam edilir ve karisi da oldurulur. Şvarbin taraf degistirip Pugachev emrine girer ve Pyotr'un idam edilmesini tavsiye eder. Fakat Pyotr idam edilmeyi beklerken birden Pugachev tarafindan sahsen hayati bagislanir. Pyotr, Orenburg'a gelirken yolunu kaybettigi zaman kendine kilavuzluk eden gizemli kisi Pugachev'in kendisi oldugunu öğrenir.

Ertesi aksam Pyotr ve Pugachev birlikte yalniz konusurlar. Pyotr Pugachev'i niye kendinin onun emri altinda gorev yapamayacagina inandirir. Pugachev Pyotr'u Orenburg'a gondermeye karar verir.Pyotr Orenburg valisine Pugachev'in sehir uzerine yuruyuse gececegi haberini goturecektir. Pugachev Belogorsky kalesi komutanligina Şvarbin getirilir. Şvarbin Masha'yi zorla kendisine evlenmesini saglar. Pyotr bu evliligi onlemek icin kaleye geri donmek isterken Pugachev gucleri tarafindan yakalanir. Fakat Pyotr Pugachev'le tekrar konusmayi basari ve durumu anlattiktan sonra Masha ve kendisi serbest birakilir.

Ikisi Pyotr'un babasinin malikanesine gitmek uzere yola cikarlar. Fakat bu sefer Rus ordusu tarafindan tutulurlar. Pyotr orduya bagli kalmak istemektedir ve Masha'yi babasinin malikanesine gonderir. Pugachev'le savas devam eder.

Ruslar Pugachev isyani tam bastirdiktan sonra, bu sefer Rus makamlari tarfinda Pugachev ile yakin iliskileri oldugu nedeniyle tutuklanir. Yapilan askeri yargilama sirasinda Şvarbin Pyotr aleyhinde sahitlik yaparak onu ulkeye ihanetle suclar. Masha'yi askeri mahkemeye suruklemek istemeyen Pyotr bu ithama karsi sahit bulamaz ve sonunda idama mahkûm edilir. Imparatorice Buyuk Katerina idam mahklumlarinin hayatlarini afeder; ama yine de Pyotr hapis kalmistir.

Masha nicin Pyotr'un kendini sahit olarak cagirip mudafaa yapmadigini anlamistir. Onun affini talep eden bir istidayi Imparatorice'ye vermek icin St Peterburg'a gitmeye karar verir. Masha Tsarskoe Selo'da gizemli asoylu bir hanim ile karsilasir ve ona butun olan biteni ve Imparatorice'yi istida vermek icin sahsen gorme istegini anlatir. Asil hanim once Masha'yi anlamaz gorunur ve Pyotr'un vatan haini oldugunu tekrarlar; ama Masha daha fazla ayrinti saglayarak bunun dogru olmadiginda isar eder. Cok gecmeden Masha Imparoci'yi sahsen gormek icin bir davetiye alir. Onun huzuruna ciktigi zaman daha once konusmus oldugu gizemli hanimin Imparatorice oldugunu anlar. Imparotorice Pyotr'un masumiyetine inandirilmistir ve Pyotr'un serbest birakilmasini emreder. Pyotr serbest kalinca Pugachev'in kafasi kesilerek idam edilmesine sahit olur. Sonra da gidip Masha ile evelenir.


Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus besteci "César Cui" (d. 18 Ocak, 1835 - ö. 13 Mart, 1918) romandan uyarılan bir libretto ile 1907-1909da Kapitanskaya Dochka (Yüzbaşının kızı) adlı bir opera bestelemiştir.

Bu eserin birkaç film uyarlaması bulunmaktadır:

  • 1947: La figlia del capitano. Direktör:Mario Camerini. Başroller: Cesare Danova (Pyotr), Irasema Dilián (Masha).
  • 1958: La Tempesta. Direktör:Alberto Lattuada. Başroller: Geoffrey Horne (Pyotr), Silvana Mangano (Masha).
  • 1959: Kapitanskaya Dochka. Direktör: Vladimir Kaplunovsky. Başroller:Oleg Strizhenov (Pyotr), Iya Arepina (Masha).
  • 1962: La Fille du capitaine. Direktör: Boudet Alain.[1]
  • 2000: Russkiy Bunt. Direktör:Aleksandr Proshkin. Başroller: Mateusz Damiecki (Pyotr), Karolina Gruszka (Masha).
  • 2005: The Captain's Daughter. 28-dakikalık animasyon filmi.[2]

Dipnotları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fransız ORFT televizyonu icin telefilm adaptasyon.
  2. ^ [1] Kuklalarla animasyon