Bulgar Eksarhlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Eksarhhane sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Eksarhhane, Eksarh unvanını taşıyan Bulgar başpapazının oturduğu yere verilen isimdir.

Bulgar Eksarhlığı binası
Bulgar Eksharlığının kurulmasını emreden ferman

Rum patrikinin ikamet ettiği binaya Patrikhane dendiği gibi, Bulgar ruhani liderinin bulunduğu Fener'deki yere de Eksarhhane denirdi.

Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) 28 Şubat 1870 tarihli ferman-ı humayun ile kuruldu. O döneme dek Osmanlı Devleti'nde geçerli olan millet sistemi uyarınca Bulgarlar da Rum Ortodoks Milleti'ne mensup addedildiklerinden, böyle bir makama ihtiyaç duyulmamıştır. Bulgar İsyanları'nın filiz verdiği ve Bulgarlar'ın Rum Ortodoks tahakkümünden ayrılmak için hareketlenmeye başladıkları 1840'lı yıllarda başlayan mücadele 1870 tarihli ferman ile sonuçlanmış ve yaklaşık 30.000 Bulgar kökenli Osmanlı vatandaşının yaşadığı İstanbul'da bir Eksarhhane kurulmuştur. 1872 yılında da Patrikhane Eksarhhane ile ilişiğini kesmiştir.

1908 yılında Bulgaristan'ın bağımsızlığını ilan etmesiyle Eksarhhane'nin taşınması gündemi meşgul etmeye başlamış, 1913 yılında Balkan Savaşı'nın ardından Eksarh Josef I döneminde Sofya'ya taşınmış, İstanbul'daki kurum "Eksarh Vekilliği"ne dönüştürülmüştür.

1945 yılında "Eksarh Vekilliği"nin Patrikhane'ya bağlanmasıyla Eksarhhane'nin faaliyeti de sona ermiştir.